Superligaens bedste tvunget til pause i et år

For ganske nylig holdt FC Nordsjællands Ernest Nuamah en meget ufrivillig pause fra topfodbold.



I 2020 var det udfordrende tider i dansk fodbold og det meste af fodboldverdenen, hvor coronavirus lukkede for både kampe og i de sværeste perioder også træninger.

I Danmark lå turneringerne stille i to måneders tid, mens man kunne træne det meste af tiden, og det kunne man ifølge trænere godt mærke senere på året, da kampene gik i gang igen med spillere og hold, der skulle finde deres ben igen.

Men det var intet at regne i sammenligning med de forhold, Ernest Nuamah og hans holdkammerater på akademiet i Right To Dream levede under især i coronaåret 2020.

– Det var en hård nedlukning, vi havde i Ghana. I lang tid måtte vi ikke forlade vores værelser. Der var ikke træning, det var ikke noget som helst med fodbold, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.

– Hen imod slutningen af vores nedlukning måtte vi komme ud og træne individuelt. Det hjalp selvfølgelig, men det var jo slet ikke det samme. Så det meste af et år lavede vi ingenting, der havde med fodboldtræning at gøre, siger Ernest Nuamah.

Det efterslæb var man opmærksom på i FC Nordsjælland, og noget af det, der har imponeret i klubben ved Nuamahs udvikling i 2022 og 2023, er hvor hurtigt forwarden er kommet efter den tabte spilletid og træningstid.

– Jeg og de andre på værelset så fodboldvideoer og hang ud sammen. Men der var intet fodbold. Jeg gik et år uden at spille kampe. Vi spillede først igen i 2021, siger Ernest Nuamah om den lange nedlukning i Ghana.

Begyndte fra baghjul
FC Nordsjællands sportsdirektør Jan Laursen og hans kolleger var bekymrede for effekten af den lange pause og de manglende kampe, og da Ernest Nuamah i denne uge vandt kåringen til Forårets Profil i Superligaen, bed Laursen mærke i, hvor hurtigt den nu 19-årige forward er kommet efter de manglende kampe.

– Det gør hans præstation ekstra flot, at han har klaret sig på trods af coronanedlukningen i Ghana. Spillere som Kudus og Damsgaard havde så meget ud af at spille utallige turneringer og at være på træningsophold hos hinanden. Ernest fik slet ikke de samme gode rammer på grund af corona, og det er så flot, hvordan han har taget de her skridt så hurtigt, selvom han på den måde var bagud, siger Jan Laursen til Tipsbladet.

– Den overgang til Europa er bare så svær. Det er sprog, vejr, mad og de utallige ting, der ligger i dagligdagen og kulturen. Det er præcis det samme, som når danske spillere tager til landet i udlandet, der er markant anderledes end Danmark, der er springet også ofte meget stort for dem.

– Ernest fik slet ikke de muligheder i samme omfang, som andre af vores unge spillere har fået, og det var præcis i den ekstremt vigtige periode, når man er 16 til 18 år. Forestil dig ikke at spille kampe i så lang tid, som de var lukket ned. Det gør hans præstation endnu større, siger Jan Laursen.

Læs om Nuamahs kåring til Forårets Profil i Superligaen her.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Her er din landsholdstrup, Riemer!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Interessant afsløring



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Chelsea – Paris Saint-Germain

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Kevin Diks skriver historie

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

De må have mareridt om ham i nat!

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’