I 2020 var det udfordrende tider i dansk fodbold og det meste af fodboldverdenen, hvor coronavirus lukkede for både kampe og i de sværeste perioder også træninger.
I Danmark lå turneringerne stille i to måneders tid, mens man kunne træne det meste af tiden, og det kunne man ifølge trænere godt mærke senere på året, da kampene gik i gang igen med spillere og hold, der skulle finde deres ben igen.
Men det var intet at regne i sammenligning med de forhold, Ernest Nuamah og hans holdkammerater på akademiet i Right To Dream levede under især i coronaåret 2020.
– Det var en hård nedlukning, vi havde i Ghana. I lang tid måtte vi ikke forlade vores værelser. Der var ikke træning, det var ikke noget som helst med fodbold, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.
– Hen imod slutningen af vores nedlukning måtte vi komme ud og træne individuelt. Det hjalp selvfølgelig, men det var jo slet ikke det samme. Så det meste af et år lavede vi ingenting, der havde med fodboldtræning at gøre, siger Ernest Nuamah.
Det efterslæb var man opmærksom på i FC Nordsjælland, og noget af det, der har imponeret i klubben ved Nuamahs udvikling i 2022 og 2023, er hvor hurtigt forwarden er kommet efter den tabte spilletid og træningstid.
– Jeg og de andre på værelset så fodboldvideoer og hang ud sammen. Men der var intet fodbold. Jeg gik et år uden at spille kampe. Vi spillede først igen i 2021, siger Ernest Nuamah om den lange nedlukning i Ghana.
Begyndte fra baghjul
FC Nordsjællands sportsdirektør Jan Laursen og hans kolleger var bekymrede for effekten af den lange pause og de manglende kampe, og da Ernest Nuamah i denne uge vandt kåringen til Forårets Profil i Superligaen, bed Laursen mærke i, hvor hurtigt den nu 19-årige forward er kommet efter de manglende kampe.
– Det gør hans præstation ekstra flot, at han har klaret sig på trods af coronanedlukningen i Ghana. Spillere som Kudus og Damsgaard havde så meget ud af at spille utallige turneringer og at være på træningsophold hos hinanden. Ernest fik slet ikke de samme gode rammer på grund af corona, og det er så flot, hvordan han har taget de her skridt så hurtigt, selvom han på den måde var bagud, siger Jan Laursen til Tipsbladet.
– Den overgang til Europa er bare så svær. Det er sprog, vejr, mad og de utallige ting, der ligger i dagligdagen og kulturen. Det er præcis det samme, som når danske spillere tager til landet i udlandet, der er markant anderledes end Danmark, der er springet også ofte meget stort for dem.
– Ernest fik slet ikke de muligheder i samme omfang, som andre af vores unge spillere har fået, og det var præcis i den ekstremt vigtige periode, når man er 16 til 18 år. Forestil dig ikke at spille kampe i så lang tid, som de var lukket ned. Det gør hans præstation endnu større, siger Jan Laursen.
Læs om Nuamahs kåring til Forårets Profil i Superligaen her.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
OB – Randers FC
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER