I 2020 var det udfordrende tider i dansk fodbold og det meste af fodboldverdenen, hvor coronavirus lukkede for både kampe og i de sværeste perioder også træninger.
I Danmark lå turneringerne stille i to måneders tid, mens man kunne træne det meste af tiden, og det kunne man ifølge trænere godt mærke senere på året, da kampene gik i gang igen med spillere og hold, der skulle finde deres ben igen.
Men det var intet at regne i sammenligning med de forhold, Ernest Nuamah og hans holdkammerater på akademiet i Right To Dream levede under især i coronaåret 2020.
– Det var en hård nedlukning, vi havde i Ghana. I lang tid måtte vi ikke forlade vores værelser. Der var ikke træning, det var ikke noget som helst med fodbold, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.
– Hen imod slutningen af vores nedlukning måtte vi komme ud og træne individuelt. Det hjalp selvfølgelig, men det var jo slet ikke det samme. Så det meste af et år lavede vi ingenting, der havde med fodboldtræning at gøre, siger Ernest Nuamah.
Det efterslæb var man opmærksom på i FC Nordsjælland, og noget af det, der har imponeret i klubben ved Nuamahs udvikling i 2022 og 2023, er hvor hurtigt forwarden er kommet efter den tabte spilletid og træningstid.
– Jeg og de andre på værelset så fodboldvideoer og hang ud sammen. Men der var intet fodbold. Jeg gik et år uden at spille kampe. Vi spillede først igen i 2021, siger Ernest Nuamah om den lange nedlukning i Ghana.
Begyndte fra baghjul
FC Nordsjællands sportsdirektør Jan Laursen og hans kolleger var bekymrede for effekten af den lange pause og de manglende kampe, og da Ernest Nuamah i denne uge vandt kåringen til Forårets Profil i Superligaen, bed Laursen mærke i, hvor hurtigt den nu 19-årige forward er kommet efter de manglende kampe.
– Det gør hans præstation ekstra flot, at han har klaret sig på trods af coronanedlukningen i Ghana. Spillere som Kudus og Damsgaard havde så meget ud af at spille utallige turneringer og at være på træningsophold hos hinanden. Ernest fik slet ikke de samme gode rammer på grund af corona, og det er så flot, hvordan han har taget de her skridt så hurtigt, selvom han på den måde var bagud, siger Jan Laursen til Tipsbladet.
– Den overgang til Europa er bare så svær. Det er sprog, vejr, mad og de utallige ting, der ligger i dagligdagen og kulturen. Det er præcis det samme, som når danske spillere tager til landet i udlandet, der er markant anderledes end Danmark, der er springet også ofte meget stort for dem.
– Ernest fik slet ikke de muligheder i samme omfang, som andre af vores unge spillere har fået, og det var præcis i den ekstremt vigtige periode, når man er 16 til 18 år. Forestil dig ikke at spille kampe i så lang tid, som de var lukket ned. Det gør hans præstation endnu større, siger Jan Laursen.
Læs om Nuamahs kåring til Forårets Profil i Superligaen her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TOPNYHED
Legender med dyster melding
Nyt tilbageslag for Hjulmand
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED