Superligaens bedste tvunget til pause i et år

For ganske nylig holdt FC Nordsjællands Ernest Nuamah en meget ufrivillig pause fra topfodbold.



I 2020 var det udfordrende tider i dansk fodbold og det meste af fodboldverdenen, hvor coronavirus lukkede for både kampe og i de sværeste perioder også træninger.

I Danmark lå turneringerne stille i to måneders tid, mens man kunne træne det meste af tiden, og det kunne man ifølge trænere godt mærke senere på året, da kampene gik i gang igen med spillere og hold, der skulle finde deres ben igen.

Men det var intet at regne i sammenligning med de forhold, Ernest Nuamah og hans holdkammerater på akademiet i Right To Dream levede under især i coronaåret 2020.

– Det var en hård nedlukning, vi havde i Ghana. I lang tid måtte vi ikke forlade vores værelser. Der var ikke træning, det var ikke noget som helst med fodbold, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.

– Hen imod slutningen af vores nedlukning måtte vi komme ud og træne individuelt. Det hjalp selvfølgelig, men det var jo slet ikke det samme. Så det meste af et år lavede vi ingenting, der havde med fodboldtræning at gøre, siger Ernest Nuamah.

Det efterslæb var man opmærksom på i FC Nordsjælland, og noget af det, der har imponeret i klubben ved Nuamahs udvikling i 2022 og 2023, er hvor hurtigt forwarden er kommet efter den tabte spilletid og træningstid.

– Jeg og de andre på værelset så fodboldvideoer og hang ud sammen. Men der var intet fodbold. Jeg gik et år uden at spille kampe. Vi spillede først igen i 2021, siger Ernest Nuamah om den lange nedlukning i Ghana.

Begyndte fra baghjul
FC Nordsjællands sportsdirektør Jan Laursen og hans kolleger var bekymrede for effekten af den lange pause og de manglende kampe, og da Ernest Nuamah i denne uge vandt kåringen til Forårets Profil i Superligaen, bed Laursen mærke i, hvor hurtigt den nu 19-årige forward er kommet efter de manglende kampe.

– Det gør hans præstation ekstra flot, at han har klaret sig på trods af coronanedlukningen i Ghana. Spillere som Kudus og Damsgaard havde så meget ud af at spille utallige turneringer og at være på træningsophold hos hinanden. Ernest fik slet ikke de samme gode rammer på grund af corona, og det er så flot, hvordan han har taget de her skridt så hurtigt, selvom han på den måde var bagud, siger Jan Laursen til Tipsbladet.

– Den overgang til Europa er bare så svær. Det er sprog, vejr, mad og de utallige ting, der ligger i dagligdagen og kulturen. Det er præcis det samme, som når danske spillere tager til landet i udlandet, der er markant anderledes end Danmark, der er springet også ofte meget stort for dem.

– Ernest fik slet ikke de muligheder i samme omfang, som andre af vores unge spillere har fået, og det var præcis i den ekstremt vigtige periode, når man er 16 til 18 år. Forestil dig ikke at spille kampe i så lang tid, som de var lukket ned. Det gør hans præstation endnu større, siger Jan Laursen.

Læs om Nuamahs kåring til Forårets Profil i Superligaen her.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

– Han ender i Premier League

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Randers FC – FC København

Brøndby IF – FC Midtjylland

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Silkeborg-comeback giver håb

Flere ændringer kan være på vej i FC København

‘Han snakker ikke om andet!’

Tottenham under stregen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Brøndby-fans sender åbent brev

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

‘Det former ens karakter’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen