Superligaens bedste tvunget til pause i et år

For ganske nylig holdt FC Nordsjællands Ernest Nuamah en meget ufrivillig pause fra topfodbold.



I 2020 var det udfordrende tider i dansk fodbold og det meste af fodboldverdenen, hvor coronavirus lukkede for både kampe og i de sværeste perioder også træninger.

I Danmark lå turneringerne stille i to måneders tid, mens man kunne træne det meste af tiden, og det kunne man ifølge trænere godt mærke senere på året, da kampene gik i gang igen med spillere og hold, der skulle finde deres ben igen.

Men det var intet at regne i sammenligning med de forhold, Ernest Nuamah og hans holdkammerater på akademiet i Right To Dream levede under især i coronaåret 2020.

– Det var en hård nedlukning, vi havde i Ghana. I lang tid måtte vi ikke forlade vores værelser. Der var ikke træning, det var ikke noget som helst med fodbold, siger Ernest Nuamah til Tipsbladet.

– Hen imod slutningen af vores nedlukning måtte vi komme ud og træne individuelt. Det hjalp selvfølgelig, men det var jo slet ikke det samme. Så det meste af et år lavede vi ingenting, der havde med fodboldtræning at gøre, siger Ernest Nuamah.

Det efterslæb var man opmærksom på i FC Nordsjælland, og noget af det, der har imponeret i klubben ved Nuamahs udvikling i 2022 og 2023, er hvor hurtigt forwarden er kommet efter den tabte spilletid og træningstid.

– Jeg og de andre på værelset så fodboldvideoer og hang ud sammen. Men der var intet fodbold. Jeg gik et år uden at spille kampe. Vi spillede først igen i 2021, siger Ernest Nuamah om den lange nedlukning i Ghana.

Begyndte fra baghjul
FC Nordsjællands sportsdirektør Jan Laursen og hans kolleger var bekymrede for effekten af den lange pause og de manglende kampe, og da Ernest Nuamah i denne uge vandt kåringen til Forårets Profil i Superligaen, bed Laursen mærke i, hvor hurtigt den nu 19-årige forward er kommet efter de manglende kampe.

– Det gør hans præstation ekstra flot, at han har klaret sig på trods af coronanedlukningen i Ghana. Spillere som Kudus og Damsgaard havde så meget ud af at spille utallige turneringer og at være på træningsophold hos hinanden. Ernest fik slet ikke de samme gode rammer på grund af corona, og det er så flot, hvordan han har taget de her skridt så hurtigt, selvom han på den måde var bagud, siger Jan Laursen til Tipsbladet.

– Den overgang til Europa er bare så svær. Det er sprog, vejr, mad og de utallige ting, der ligger i dagligdagen og kulturen. Det er præcis det samme, som når danske spillere tager til landet i udlandet, der er markant anderledes end Danmark, der er springet også ofte meget stort for dem.

– Ernest fik slet ikke de muligheder i samme omfang, som andre af vores unge spillere har fået, og det var præcis i den ekstremt vigtige periode, når man er 16 til 18 år. Forestil dig ikke at spille kampe i så lang tid, som de var lukket ned. Det gør hans præstation endnu større, siger Jan Laursen.

Læs om Nuamahs kåring til Forårets Profil i Superligaen her.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby