Han må siges at være Superligaens klart største navn, selvom han ikke længere optræder inden for kridtstregerne.
Siden 2020 har Michael Essien været assistenttræner i FC Nordsjælland, hvor den tidligere Chelsea- og Real Madrid-stjerne har delt ud af sin erfaring i sin rolle som player coach.
Sideløbende med det daglige arbejde i Farum-klubben er Michael Essien i gang med at uddanne sig indenfor fodboldverdenen, og i et opslag på Instagram glæder den tidligere Premier League-stjerne sig nu over, at han har fået sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse.
– Endelig færdig med mit UEFA-certifikat i min football management-rejse. Tak til alle for hjælpen. Jeg bliver ved med at lære om det smukke spil, skriver Michael Essien.
UEFAs football management-uddannelse består tager ni måneder og består af 10 online-kurser og tre seminarer med fysisk tilstedeværelse. Uddannelsen handler blandt andet om organisation, strategi, marketing og kommunikation inden for fodboldverdenen.
Michael Essiens færdiggørelse af uddannelsen ændrer ikke på ghaneserens rolle i FC Nordsjælland, hvor klubben stadig forventer at have den tidligere stjernespiller som en del af trænerstaben fremadrettet.
Den i dag 41-årige Michael Essien roste for nyligt FC Nordsjælland i et interview:
– Jeg har været mange steder og i topklubber, men organisationen i FC Nordsjælland er det ypperste, siger han og tilføjer om sin rolle. Jeg vil gerne hjælpe klubbens unge spillere med at tage det næste skridt indenfor fodbolden. De har brug for noget vejledning, og det kan jeg hjælpe dem med, lød det her fra Michael Essien.
Michael Essien tilbragte størstedelen af karrieren i Chelsea, men repræsenterede som spiller også klubber som Real Madrid, AC Milan, Lyon og Panathinaikos.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
Spanien har et ekstra øje på Messi
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT