Superligaens største stjerne fuldfører uddannelse

Michael Essien har fuldført sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse.



Han må siges at være Superligaens klart største navn, selvom han ikke længere optræder inden for kridtstregerne. 

Siden 2020 har Michael Essien været assistenttræner i FC Nordsjælland, hvor den tidligere Chelsea- og Real Madrid-stjerne har delt ud af sin erfaring i sin rolle som player coach.  

Sideløbende med det daglige arbejde i Farum-klubben er Michael Essien i gang med at uddanne sig indenfor fodboldverdenen, og i et opslag på Instagram glæder den tidligere Premier League-stjerne sig nu over, at han har fået sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse. 

– Endelig færdig med mit UEFA-certifikat i min football management-rejse. Tak til alle for hjælpen. Jeg bliver ved med at lære om det smukke spil, skriver Michael Essien. 

UEFAs football management-uddannelse består tager ni måneder og består af 10 online-kurser og tre seminarer med fysisk tilstedeværelse. Uddannelsen handler blandt andet om organisation, strategi, marketing og kommunikation inden for fodboldverdenen. 

Michael Essiens færdiggørelse af uddannelsen ændrer ikke på ghaneserens rolle i FC Nordsjælland, hvor klubben stadig forventer at have den tidligere stjernespiller som en del af trænerstaben fremadrettet. 

Den i dag 41-årige Michael Essien roste for nyligt FC Nordsjælland i et interview:

– Jeg har været mange steder og i topklubber, men organisationen i FC Nordsjælland er det ypperste, siger han og tilføjer om sin rolle. Jeg vil gerne hjælpe klubbens unge spillere med at tage det næste skridt indenfor fodbolden. De har brug for noget vejledning, og det kan jeg hjælpe dem med, lød det her fra Michael Essien. 

Michael Essien tilbragte størstedelen af karrieren i Chelsea, men repræsenterede som spiller også klubber som Real Madrid, AC Milan, Lyon og Panathinaikos. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forventer rekord i Superliga-klub

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

– Han har en “grim” side

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø