Han må siges at være Superligaens klart største navn, selvom han ikke længere optræder inden for kridtstregerne.
Siden 2020 har Michael Essien været assistenttræner i FC Nordsjælland, hvor den tidligere Chelsea- og Real Madrid-stjerne har delt ud af sin erfaring i sin rolle som player coach.
Sideløbende med det daglige arbejde i Farum-klubben er Michael Essien i gang med at uddanne sig indenfor fodboldverdenen, og i et opslag på Instagram glæder den tidligere Premier League-stjerne sig nu over, at han har fået sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse.
– Endelig færdig med mit UEFA-certifikat i min football management-rejse. Tak til alle for hjælpen. Jeg bliver ved med at lære om det smukke spil, skriver Michael Essien.
UEFAs football management-uddannelse består tager ni måneder og består af 10 online-kurser og tre seminarer med fysisk tilstedeværelse. Uddannelsen handler blandt andet om organisation, strategi, marketing og kommunikation inden for fodboldverdenen.
Michael Essiens færdiggørelse af uddannelsen ændrer ikke på ghaneserens rolle i FC Nordsjælland, hvor klubben stadig forventer at have den tidligere stjernespiller som en del af trænerstaben fremadrettet.
Den i dag 41-årige Michael Essien roste for nyligt FC Nordsjælland i et interview:
– Jeg har været mange steder og i topklubber, men organisationen i FC Nordsjælland er det ypperste, siger han og tilføjer om sin rolle. Jeg vil gerne hjælpe klubbens unge spillere med at tage det næste skridt indenfor fodbolden. De har brug for noget vejledning, og det kan jeg hjælpe dem med, lød det her fra Michael Essien.
Michael Essien tilbragte størstedelen af karrieren i Chelsea, men repræsenterede som spiller også klubber som Real Madrid, AC Milan, Lyon og Panathinaikos.
LIVE
TransferLIVE: AGF bekræfter transfer
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT