Superligaens største stjerne fuldfører uddannelse

Michael Essien har fuldført sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse.



Han må siges at være Superligaens klart største navn, selvom han ikke længere optræder inden for kridtstregerne. 

Siden 2020 har Michael Essien været assistenttræner i FC Nordsjælland, hvor den tidligere Chelsea- og Real Madrid-stjerne har delt ud af sin erfaring i sin rolle som player coach.  

Sideløbende med det daglige arbejde i Farum-klubben er Michael Essien i gang med at uddanne sig indenfor fodboldverdenen, og i et opslag på Instagram glæder den tidligere Premier League-stjerne sig nu over, at han har fået sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse. 

– Endelig færdig med mit UEFA-certifikat i min football management-rejse. Tak til alle for hjælpen. Jeg bliver ved med at lære om det smukke spil, skriver Michael Essien. 

UEFAs football management-uddannelse består tager ni måneder og består af 10 online-kurser og tre seminarer med fysisk tilstedeværelse. Uddannelsen handler blandt andet om organisation, strategi, marketing og kommunikation inden for fodboldverdenen. 

Michael Essiens færdiggørelse af uddannelsen ændrer ikke på ghaneserens rolle i FC Nordsjælland, hvor klubben stadig forventer at have den tidligere stjernespiller som en del af trænerstaben fremadrettet. 

Den i dag 41-årige Michael Essien roste for nyligt FC Nordsjælland i et interview:

– Jeg har været mange steder og i topklubber, men organisationen i FC Nordsjælland er det ypperste, siger han og tilføjer om sin rolle. Jeg vil gerne hjælpe klubbens unge spillere med at tage det næste skridt indenfor fodbolden. De har brug for noget vejledning, og det kan jeg hjælpe dem med, lød det her fra Michael Essien. 

Michael Essien tilbragte størstedelen af karrieren i Chelsea, men repræsenterede som spiller også klubber som Real Madrid, AC Milan, Lyon og Panathinaikos. 





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Optakt: Mexico – Sydafrika

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj