Superligaens største stjerne fuldfører uddannelse

Michael Essien har fuldført sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse.



Han må siges at være Superligaens klart største navn, selvom han ikke længere optræder inden for kridtstregerne. 

Siden 2020 har Michael Essien været assistenttræner i FC Nordsjælland, hvor den tidligere Chelsea- og Real Madrid-stjerne har delt ud af sin erfaring i sin rolle som player coach.  

Sideløbende med det daglige arbejde i Farum-klubben er Michael Essien i gang med at uddanne sig indenfor fodboldverdenen, og i et opslag på Instagram glæder den tidligere Premier League-stjerne sig nu over, at han har fået sit certifikat i UEFAs football management-uddannelse. 

– Endelig færdig med mit UEFA-certifikat i min football management-rejse. Tak til alle for hjælpen. Jeg bliver ved med at lære om det smukke spil, skriver Michael Essien. 

UEFAs football management-uddannelse består tager ni måneder og består af 10 online-kurser og tre seminarer med fysisk tilstedeværelse. Uddannelsen handler blandt andet om organisation, strategi, marketing og kommunikation inden for fodboldverdenen. 

Michael Essiens færdiggørelse af uddannelsen ændrer ikke på ghaneserens rolle i FC Nordsjælland, hvor klubben stadig forventer at have den tidligere stjernespiller som en del af trænerstaben fremadrettet. 

Den i dag 41-årige Michael Essien roste for nyligt FC Nordsjælland i et interview:

– Jeg har været mange steder og i topklubber, men organisationen i FC Nordsjælland er det ypperste, siger han og tilføjer om sin rolle. Jeg vil gerne hjælpe klubbens unge spillere med at tage det næste skridt indenfor fodbolden. De har brug for noget vejledning, og det kan jeg hjælpe dem med, lød det her fra Michael Essien. 

Michael Essien tilbragte størstedelen af karrieren i Chelsea, men repræsenterede som spiller også klubber som Real Madrid, AC Milan, Lyon og Panathinaikos. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kan få store konsekvenser for Eriksen

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Klar til at gå shopamok

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet