Det er de færreste 17-årige, som kan se sig selv spille fast i Superligaen og på det danske U18-landshold, men det kan Olti Hyseni.
Sønderjyske-kometen er i øjeblikket i gang med et lille gennembrud i den bedste danske række, selv om han er den yngste spiller i ligaen.
Blot 17 år og 61 dage var han ifølge Superstats, da han fik minutter mod Brøndby i midten af september, og inden denne landsholdstermin nåede han at starte på banen i tre ud af de seneste fire kampe.
Nå ja, onsdag aften krydrede han så en udtagelse til U18-landsholdet med to kasser i 2-1-sejren over Finland.
Det kører for Olti Hyseni, som Tipsbladet har interviewet inden onsdagens landskamp. Her var humøret højt, og man forestiller sig, at det kun er blevet bedre siden. Ambitionerne er i hvert fald tårnhøje.
– Det går godt lige nu, så det er bare om at klø på og gøre det endnu bedre.
– Man forventer altid meget af mig selv. Jeg vil gerne spille hele tiden og få 90 minutter hver gang, ligemeget om det er mod FCK eller Vejle, fortæller han.
Olti Hysenis idol er Eden Hazard, og ligesom idolet har han det klart bedst med at spille på kanten. De har også nogle fællestræk, synes han selv, i måden de bruger hofterne i duellerne på, og måden de driver bolden frem på.
Måske er det også det, der har fået Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard til at se Hysenis vej på det seneste. Selv havde han ikke regnet med, da han kiggede sig i spejlet i sommer, at han på nuværende tidspunkt ville få et lille Superliga-gennembrud.
– Nok ikke lige Superligaen, men det er noget, man har arbejdet for i al den tid. Det er en belønning, der kommer for det hårde arbejde, og det er dejligt, for det er noget, jeg stræber efter.
Han kan sagtens mærke, at niveauet er en tand over det, som han tidligere har prøvet. I sidste sæson spillede han eksempelvis 11 kampe i NordicBet Ligaen.

Landstræner glæder sig
Olti Hysenis eksplosive efterår har ligeledes gjort ham til en profil på U18-landsholdet, hvilket landstræner Morten Eskesen nyder godt af.
Til Tipsbladet fortæller han, at Sønderjyske-talentet lige nu er den spiller i årgangen, som er længst fremme i forhold til at få Superliga-minutter. Hysenis mål onsdag mod Finland og tidligere mod Marokko i den foregående samling indikerer også, at han trives godt på landsholdet.
Eskesen ser i hvert fald også nogle klare spidskompetencer, som kan gøre ham til en sand publikumsyndling.
– Han er en spiller, som en mod en offensiv er virkelig dygtig. Han kan afdrible sin direkte modstander og skabe et lokalt overtal.
– Han har et rigtig godt blik for sine holdkammerater, og han er god til at lave assists og se spillet. Når han har bolden, og folk løber på det rigtige tidspunkt, så kan han lave gode afleveringer med den rigtige temperatur.
– Det glæder mig, at man som 17-årig kan starte inde i Superligaen, for det er der ikke ret mange, der gør. Han er en af de eneste, der gør det. Det fortæller mig bare, at han er et kæmpe talent, siger Eskesen.
Mange ville have ham
Netop det store talent gjorde også, at man i Sønderjyske var meget tilfredse med at give ham en fuldtidskontrakt i slutningen af 2023. I den forbindelse sagde sportschef Casper Daather, at mange andre klubber var interesserede i at give ham sådan en aftale, og at der også var kamp om ham, da han skrev en ungdomskontrakt med klubben som 15-årig.
Hyseni selv siger, at der var samtaler med andre danske klubber, men at det klart har vist sig, at han valgte rigtigt.
– Betingelserne har været de bedste her, og jeg har spillet i klubben i fire-fem år nu, hvor jeg har følt mig tilpas. Planen var bedre end hos de andre, og det har været perfekt til mig.
– Vejen til førsteholdet og Superligaen har været kortere, så det er med at vise sig selv frem, afslutter han.
Allerede fredag kan han vise sig frem, når U18-landsholdet igen møder Finland i en testkamp. Derefter står den på Superliga-fodbold igen for ligaens yngste spiller.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Sådan starter FCK mod Esbjerg
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE