Foto: Getty Images
Superliga

Superligaklub får ny hovedsponsor

Danmarks førende nedrivningsfirma, J. Jensen A/S, er i dag blevet præsenteret som ny hovedsponsor for Lyngby Boldklub.

Lyngby Boldklub blev lørdag formiddag enige med klubbens nu tidligere hovedsponser Jetbull om en aftale, hvor de udtrådte som hovedsponsor med øjeblikkelig virkning.

Lørdag eftermiddag kan klubben så præsentere en ny hovedsponsor.

Læs også:Dansk landsholdsspiller tvivlsom til Malmös Europa League-opgør

J. Jensen A/S, der som en del af Jensen Gruppen også er en helt central del af ejerkredsen Friends of Lyngby, vender tilbage til førsteholdets trøje. J. Jensen var nemlig hovedsponsor fra april 2011 og indtil udgangen af 2014.

Og i Lyngby Boldklub er man glade for, at J. Jensen nu er tilbage i klubben:

Læs også:AaB rejser til Lyngby uden vigtige profiler

'Vi har haft en rigtig fin og åben dialog med J. Jensen A/S og Jensen Gruppen, der nu både som investor og hovedsponsor er en af vores allervigtigste samarbejdspartnere. Vi glæder os til et nyt stort samarbejde, og til at få J. Jensen tilbage på Lyngby-trøjerne. Vi deler mange værdier og for os var det naturligt at kigge den vej, da hovedsponsoratet blev ledigt, fortæller Andreas Byder, adm. Direktør i Lyngby Boldklub A/S, i en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.

J. Jensen får comeback på trøjen allerede til søndagens første kamp i 3F Superligaen, hvor Lyngby på hjemmebane tager imod AaB.

Læs også:Skadesplaget FCK-stjerne klar igen: Glæder mig

Læs også:Lyngby mister hovedsponsor dagen før første kamp i Superligaen

Læs også:Smukt Jeppe Kjær-hattrick satte Silkeborg på plads i 1. division