Nu starter SL: Færre hold kommer i Europa

Den kommende bronzevinder i Superligaen er ikke sikker på at spille europæisk fodbold næste sommer.



Når 2022/23-sæsonen i Superligaen bliver sparket i gang fredag aften, indledes jagten også på de eftertragtede billetter til europæisk fodbold i næste sæson.

Men hvor Danmark i denne sæson har fem hold med i europæisk fodbold – FC København, FC Midtjylland, Silkeborg, Brøndby og Viborg – vil der i næste sæson kun være fire danske deltagere.

Den kommende danmarksmester vil som det eneste danske hold få muligheden for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson, men indleder kvalifikationen tidligere, end det er tilfældet i år.

Danmarksmesteren er derfor ikke garanteret et europæisk gruppespil på hverken første, anden eller tredje klasse.

Kikser kvalifikationen til Champions League, vil danmarksmesteren ryge ned i Europa League-kvalifikationen og eventuelt videre ned i Conference League-kvalifikationen.

Superligaens nummer to og den kommende pokalvinder indtræder i den anden ud af fire kvalifikationsrunder til Conference League, den tredjebedste klubturnering.

Superligaens nummer tre skal møde vinderen af nedrykningsspillet – Superligaens nummer syv – om Danmarks fjerde og sidste plads i europæisk fodbold. Her er der ligeledes tale om en plads i anden kvalifikationsrunde til Conference League.

Bliver pokalvinderen nummer et, to eller tre i Superligaen, vil det i stedet være nummer fire, der spiller mod nummer syv om den sidste europæiske plads.

Superligaen ligger nummer 18 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste over de europæiske fodboldligaer. Ranglisten baserer sig på resultater fra de seneste fem sæsoner. Danmark har brug for at avancere til 15.-pladsen for igen at få fem europæiske pladser i fremtiden.

De betingelser kan dog blive ændret, når Uefa fra sommeren 2024 forventes at lancere nye europæiske turneringsformater.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona