Nu starter SL: Færre hold kommer i Europa

Den kommende bronzevinder i Superligaen er ikke sikker på at spille europæisk fodbold næste sommer.



Når 2022/23-sæsonen i Superligaen bliver sparket i gang fredag aften, indledes jagten også på de eftertragtede billetter til europæisk fodbold i næste sæson.

Men hvor Danmark i denne sæson har fem hold med i europæisk fodbold – FC København, FC Midtjylland, Silkeborg, Brøndby og Viborg – vil der i næste sæson kun være fire danske deltagere.

Den kommende danmarksmester vil som det eneste danske hold få muligheden for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson, men indleder kvalifikationen tidligere, end det er tilfældet i år.

Danmarksmesteren er derfor ikke garanteret et europæisk gruppespil på hverken første, anden eller tredje klasse.

Kikser kvalifikationen til Champions League, vil danmarksmesteren ryge ned i Europa League-kvalifikationen og eventuelt videre ned i Conference League-kvalifikationen.

Superligaens nummer to og den kommende pokalvinder indtræder i den anden ud af fire kvalifikationsrunder til Conference League, den tredjebedste klubturnering.

Superligaens nummer tre skal møde vinderen af nedrykningsspillet – Superligaens nummer syv – om Danmarks fjerde og sidste plads i europæisk fodbold. Her er der ligeledes tale om en plads i anden kvalifikationsrunde til Conference League.

Bliver pokalvinderen nummer et, to eller tre i Superligaen, vil det i stedet være nummer fire, der spiller mod nummer syv om den sidste europæiske plads.

Superligaen ligger nummer 18 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste over de europæiske fodboldligaer. Ranglisten baserer sig på resultater fra de seneste fem sæsoner. Danmark har brug for at avancere til 15.-pladsen for igen at få fem europæiske pladser i fremtiden.

De betingelser kan dog blive ændret, når Uefa fra sommeren 2024 forventes at lancere nye europæiske turneringsformater.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne til Barcelona?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De vil gerne have Jens Jønsson

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

De er interesseret i Christian Eriksen