Når 2022/23-sæsonen i Superligaen bliver sparket i gang fredag aften, indledes jagten også på de eftertragtede billetter til europæisk fodbold i næste sæson.
Men hvor Danmark i denne sæson har fem hold med i europæisk fodbold – FC København, FC Midtjylland, Silkeborg, Brøndby og Viborg – vil der i næste sæson kun være fire danske deltagere.
Den kommende danmarksmester vil som det eneste danske hold få muligheden for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson, men indleder kvalifikationen tidligere, end det er tilfældet i år.
Danmarksmesteren er derfor ikke garanteret et europæisk gruppespil på hverken første, anden eller tredje klasse.
Kikser kvalifikationen til Champions League, vil danmarksmesteren ryge ned i Europa League-kvalifikationen og eventuelt videre ned i Conference League-kvalifikationen.
Superligaens nummer to og den kommende pokalvinder indtræder i den anden ud af fire kvalifikationsrunder til Conference League, den tredjebedste klubturnering.
Superligaens nummer tre skal møde vinderen af nedrykningsspillet – Superligaens nummer syv – om Danmarks fjerde og sidste plads i europæisk fodbold. Her er der ligeledes tale om en plads i anden kvalifikationsrunde til Conference League.
Bliver pokalvinderen nummer et, to eller tre i Superligaen, vil det i stedet være nummer fire, der spiller mod nummer syv om den sidste europæiske plads.
Superligaen ligger nummer 18 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste over de europæiske fodboldligaer. Ranglisten baserer sig på resultater fra de seneste fem sæsoner. Danmark har brug for at avancere til 15.-pladsen for igen at få fem europæiske pladser i fremtiden.
De betingelser kan dog blive ændret, når Uefa fra sommeren 2024 forventes at lancere nye europæiske turneringsformater.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
LIVE
Superliga-LIVE: Spottet i Parken
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
Afslører Brøndbys transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
