Nu starter SL: Færre hold kommer i Europa

Den kommende bronzevinder i Superligaen er ikke sikker på at spille europæisk fodbold næste sommer.



Når 2022/23-sæsonen i Superligaen bliver sparket i gang fredag aften, indledes jagten også på de eftertragtede billetter til europæisk fodbold i næste sæson.

Men hvor Danmark i denne sæson har fem hold med i europæisk fodbold – FC København, FC Midtjylland, Silkeborg, Brøndby og Viborg – vil der i næste sæson kun være fire danske deltagere.

Den kommende danmarksmester vil som det eneste danske hold få muligheden for at kvalificere sig til Champions League i næste sæson, men indleder kvalifikationen tidligere, end det er tilfældet i år.

Danmarksmesteren er derfor ikke garanteret et europæisk gruppespil på hverken første, anden eller tredje klasse.

Kikser kvalifikationen til Champions League, vil danmarksmesteren ryge ned i Europa League-kvalifikationen og eventuelt videre ned i Conference League-kvalifikationen.

Superligaens nummer to og den kommende pokalvinder indtræder i den anden ud af fire kvalifikationsrunder til Conference League, den tredjebedste klubturnering.

Superligaens nummer tre skal møde vinderen af nedrykningsspillet – Superligaens nummer syv – om Danmarks fjerde og sidste plads i europæisk fodbold. Her er der ligeledes tale om en plads i anden kvalifikationsrunde til Conference League.

Bliver pokalvinderen nummer et, to eller tre i Superligaen, vil det i stedet være nummer fire, der spiller mod nummer syv om den sidste europæiske plads.

Superligaen ligger nummer 18 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste over de europæiske fodboldligaer. Ranglisten baserer sig på resultater fra de seneste fem sæsoner. Danmark har brug for at avancere til 15.-pladsen for igen at få fem europæiske pladser i fremtiden.

De betingelser kan dog blive ændret, når Uefa fra sommeren 2024 forventes at lancere nye europæiske turneringsformater.

/ritzau/





MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Paolo Maldini lander stort job

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen