Det er bestemt ikke alle steder, det vækker begejstring, at Dario Osorio snart kan kalde sig FC Midtjylland-spiller.
Tipsbladet kan onsdag fortælle, at den danske klub er lige på vippen til at købe Osorio for 31 millioner kroner. Gustav Isaksens afløser er dermed snart på plads, men i hjemlandet er der modstand mod skiftet.
Og det er ikke bare fra hr-hvem-som-helst. Nej, selveste Arturo Vidal har været ude og fordømme skiftet, for han forstår slet ikke, hvad Osorio vil i dansk fodbold. Det gør han på sin egen Twitch-profil ifølge Redgol.
– Jeg taler fra hjertet, når jeg siger, at jeg virkelig ikke håber, at han tager til Danmark.
– Jeg ville anbefale ham at blive her. At modnes her og spille så meget, han kan, og at spille en Copa Libertadores med Universidad de Chile. Så kan han vokse og skifte til et bedre hold.
Tidligere har Osorio været rygtet til langt større adresser. For eksempel havde AC Milan snøren efter ham i januar og sendte sågar et bud afsted. Han har også været rygtet til store klubber i både England og Spanien.
Blandt andet derfor forstår Arturo Vidal slet ikke, hvordan FC Midtjylland har båret sig ad med at hente ham.
– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, mener Vidal.
I streamet kan man ligeledes se Vidal begrave sit ansigt i hænderne, da det går op for ham, at Osorio er på vej til dansk fodbold.
36-årige Arturo Vidal er stadig aktiv. Han spiller nu i brasiliansk fodbold for Athletico Paranaense.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED