Superstjerne fatter intet af FC Midtjylland-skifte

Dario Osorio har et stort navn i Chile, og blandt andet derfor forstår stjernespilleren Arturo Vidal ikke, at han er ved at skifte til FC Midtjylland.



Det er bestemt ikke alle steder, det vækker begejstring, at Dario Osorio snart kan kalde sig FC Midtjylland-spiller. 

Tipsbladet kan onsdag fortælle, at den danske klub er lige på vippen til at købe Osorio for 31 millioner kroner. Gustav Isaksens afløser er dermed snart på plads, men i hjemlandet er der modstand mod skiftet. 

Og det er ikke bare fra hr-hvem-som-helst. Nej, selveste Arturo Vidal har været ude og fordømme skiftet, for han forstår slet ikke, hvad Osorio vil i dansk fodbold. Det gør han på sin egen Twitch-profil ifølge Redgol. 

– Jeg taler fra hjertet, når jeg siger, at jeg virkelig ikke håber, at han tager til Danmark. 

– Jeg ville anbefale ham at blive her. At modnes her og spille så meget, han kan, og at spille en Copa Libertadores med Universidad de Chile. Så kan han vokse og skifte til et bedre hold. 

Tidligere har Osorio været rygtet til langt større adresser. For eksempel havde AC Milan snøren efter ham i januar og sendte sågar et bud afsted. Han har også været rygtet til store klubber i både England og Spanien. 

Blandt andet derfor forstår Arturo Vidal slet ikke, hvordan FC Midtjylland har båret sig ad med at hente ham.

– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, mener Vidal.

I streamet kan man ligeledes se Vidal begrave sit ansigt i hænderne, da det går op for ham, at Osorio er på vej til dansk fodbold. 

36-årige Arturo Vidal er stadig aktiv. Han spiller nu i brasiliansk fodbold for Athletico Paranaense.





LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer