Det er bestemt ikke alle steder, det vækker begejstring, at Dario Osorio snart kan kalde sig FC Midtjylland-spiller.
Tipsbladet kan onsdag fortælle, at den danske klub er lige på vippen til at købe Osorio for 31 millioner kroner. Gustav Isaksens afløser er dermed snart på plads, men i hjemlandet er der modstand mod skiftet.
Og det er ikke bare fra hr-hvem-som-helst. Nej, selveste Arturo Vidal har været ude og fordømme skiftet, for han forstår slet ikke, hvad Osorio vil i dansk fodbold. Det gør han på sin egen Twitch-profil ifølge Redgol.
– Jeg taler fra hjertet, når jeg siger, at jeg virkelig ikke håber, at han tager til Danmark.
– Jeg ville anbefale ham at blive her. At modnes her og spille så meget, han kan, og at spille en Copa Libertadores med Universidad de Chile. Så kan han vokse og skifte til et bedre hold.
Tidligere har Osorio været rygtet til langt større adresser. For eksempel havde AC Milan snøren efter ham i januar og sendte sågar et bud afsted. Han har også været rygtet til store klubber i både England og Spanien.
Blandt andet derfor forstår Arturo Vidal slet ikke, hvordan FC Midtjylland har båret sig ad med at hente ham.
– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, mener Vidal.
I streamet kan man ligeledes se Vidal begrave sit ansigt i hænderne, da det går op for ham, at Osorio er på vej til dansk fodbold.
36-årige Arturo Vidal er stadig aktiv. Han spiller nu i brasiliansk fodbold for Athletico Paranaense.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
Afslører dansk toptræners millionløn
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT