Det er bestemt ikke alle steder, det vækker begejstring, at Dario Osorio snart kan kalde sig FC Midtjylland-spiller.
Tipsbladet kan onsdag fortælle, at den danske klub er lige på vippen til at købe Osorio for 31 millioner kroner. Gustav Isaksens afløser er dermed snart på plads, men i hjemlandet er der modstand mod skiftet.
Og det er ikke bare fra hr-hvem-som-helst. Nej, selveste Arturo Vidal har været ude og fordømme skiftet, for han forstår slet ikke, hvad Osorio vil i dansk fodbold. Det gør han på sin egen Twitch-profil ifølge Redgol.
– Jeg taler fra hjertet, når jeg siger, at jeg virkelig ikke håber, at han tager til Danmark.
– Jeg ville anbefale ham at blive her. At modnes her og spille så meget, han kan, og at spille en Copa Libertadores med Universidad de Chile. Så kan han vokse og skifte til et bedre hold.
Tidligere har Osorio været rygtet til langt større adresser. For eksempel havde AC Milan snøren efter ham i januar og sendte sågar et bud afsted. Han har også været rygtet til store klubber i både England og Spanien.
Blandt andet derfor forstår Arturo Vidal slet ikke, hvordan FC Midtjylland har båret sig ad med at hente ham.
– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, mener Vidal.
I streamet kan man ligeledes se Vidal begrave sit ansigt i hænderne, da det går op for ham, at Osorio er på vej til dansk fodbold.
36-årige Arturo Vidal er stadig aktiv. Han spiller nu i brasiliansk fodbold for Athletico Paranaense.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
‘Det er ufatteligt imponerende’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER