HERNING (Tipsbladet): Superligaens førsteplads er igen ude af hænderne på FC København, efter Jacob Neestrups mandskab torsdag aften tabte 4-2 til FC Midtjylland.
FCK var ellers kommet tilbage fra at have været bagud med 2-0, og det lignede, at gæsterne havde fået initiativet i kampen. Men efter 86 minutter bragte Ousmane Diao i stedet FC Midtjylland foran, og FCK fik aldrig rejst sig igen.
Efter kampen satte Victor Froholdt over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse ord på den sidste del af kampen.
– Vi bliver nødt til at stå lidt mere sammen, og de får de dødbolde, hvor vi har snakket mange gange om, at vi skal være lidt skarpere. Det bliver udslagsgivende, at vi ikke forsvarer dem, og samtidig synes jeg, det er for dårligt, at vi ikke går direkte efter at udligne til 3-3 i stedet for at lukke en mere ind. Der går luften ud af ballonen.
Nederlaget betyder, at FC København blot har vundet i Herning én siden november 2016. Hvorfor har københavnerne det så svært på FC Midtjyllands hjemmebane?
– De kommer med en masse power, og det synes jeg egentligt, vi lykkes med at håndtere i anden halvleg, men det gør vi bare slet ikke i første halvleg, hvor de overrumpler os fuldstændig, og hvor vi ikke får sat vores spil.
– For når vi møder et hold som Midtjylland, er det os, der skal være dominerende på kuglen og få dem ud at løbe. Og når vi ikke gør det, bliver vi overmatchede på deres fysisk, og de er virkelig skarpe i felterne. De kommer med en masse power.
Som om nederlaget i sig selv ikke var nok, måtte FCK også se Mohamed Elyounoussi udgå med en skade. Nordmanden tilføjes derfor til en i forvejen lang skadesliste.
– Vi kan jo ikke rigtigt gøre noget ved det, og jeg har ikke svarene på, hvorfor folk bliver skadede. Men det er selvfølgelig ærgerligt, for vi skal have en fuldt kampklar trup, så vi har de spillere, vi gerne vil have til rådighed. Det bliver svært, hvis vi render rundt med syv-otte skader, selvom vi har rigtig mange dygtige spillere. Så det er selvfølgelig ærgerligt.
FC København er to point efter FC Midtjylland i toppen af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER