Sur Froholdt: Vi har snakket om det

Victor Froholdt er irriteret over FC Københavns indsats.



HERNING (Tipsbladet): Superligaens førsteplads er igen ude af hænderne på FC København, efter Jacob Neestrups mandskab torsdag aften tabte 4-2 til FC Midtjylland.

FCK var ellers kommet tilbage fra at have været bagud med 2-0, og det lignede, at gæsterne havde fået initiativet i kampen. Men efter 86 minutter bragte Ousmane Diao i stedet FC Midtjylland foran, og FCK fik aldrig rejst sig igen.

Efter kampen satte Victor Froholdt over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse ord på den sidste del af kampen.

– Vi bliver nødt til at stå lidt mere sammen, og de får de dødbolde, hvor vi har snakket mange gange om, at vi skal være lidt skarpere. Det bliver udslagsgivende, at vi ikke forsvarer dem, og samtidig synes jeg, det er for dårligt, at vi ikke går direkte efter at udligne til 3-3 i stedet for at lukke en mere ind. Der går luften ud af ballonen.

Nederlaget betyder, at FC København blot har vundet i Herning én siden november 2016. Hvorfor har københavnerne det så svært på FC Midtjyllands hjemmebane?

– De kommer med en masse power, og det synes jeg egentligt, vi lykkes med at håndtere i anden halvleg, men det gør vi bare slet ikke i første halvleg, hvor de overrumpler os fuldstændig, og hvor vi ikke får sat vores spil.

– For når vi møder et hold som Midtjylland, er det os, der skal være dominerende på kuglen og få dem ud at løbe. Og når vi ikke gør det, bliver vi overmatchede på deres fysisk, og de er virkelig skarpe i felterne. De kommer med en masse power.

Som om nederlaget i sig selv ikke var nok, måtte FCK også se Mohamed Elyounoussi udgå med en skade. Nordmanden tilføjes derfor til en i forvejen lang skadesliste.

– Vi kan jo ikke rigtigt gøre noget ved det, og jeg har ikke svarene på, hvorfor folk bliver skadede. Men det er selvfølgelig ærgerligt, for vi skal have en fuldt kampklar trup, så vi har de spillere, vi gerne vil have til rådighed. Det bliver svært, hvis vi render rundt med syv-otte skader, selvom vi har rigtig mange dygtige spillere. Så det er selvfølgelig ærgerligt.

FC København er to point efter FC Midtjylland i toppen af Superligaen.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Peter Schmeichel taget på sengen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mareridt for FC Augsburg

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Går langt ned i løn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

– Lange forhandlinger med FC København

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afviser utroligt tilbud

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Bach Bak i svime over Uhre

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Neestrup reagerer på brudt aftale

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Rangers rundbarberer Dons igen