HERNING (Tipsbladet): Superligaens førsteplads er igen ude af hænderne på FC København, efter Jacob Neestrups mandskab torsdag aften tabte 4-2 til FC Midtjylland.
FCK var ellers kommet tilbage fra at have været bagud med 2-0, og det lignede, at gæsterne havde fået initiativet i kampen. Men efter 86 minutter bragte Ousmane Diao i stedet FC Midtjylland foran, og FCK fik aldrig rejst sig igen.
Efter kampen satte Victor Froholdt over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse ord på den sidste del af kampen.
– Vi bliver nødt til at stå lidt mere sammen, og de får de dødbolde, hvor vi har snakket mange gange om, at vi skal være lidt skarpere. Det bliver udslagsgivende, at vi ikke forsvarer dem, og samtidig synes jeg, det er for dårligt, at vi ikke går direkte efter at udligne til 3-3 i stedet for at lukke en mere ind. Der går luften ud af ballonen.
Nederlaget betyder, at FC København blot har vundet i Herning én siden november 2016. Hvorfor har københavnerne det så svært på FC Midtjyllands hjemmebane?
– De kommer med en masse power, og det synes jeg egentligt, vi lykkes med at håndtere i anden halvleg, men det gør vi bare slet ikke i første halvleg, hvor de overrumpler os fuldstændig, og hvor vi ikke får sat vores spil.
– For når vi møder et hold som Midtjylland, er det os, der skal være dominerende på kuglen og få dem ud at løbe. Og når vi ikke gør det, bliver vi overmatchede på deres fysisk, og de er virkelig skarpe i felterne. De kommer med en masse power.
Som om nederlaget i sig selv ikke var nok, måtte FCK også se Mohamed Elyounoussi udgå med en skade. Nordmanden tilføjes derfor til en i forvejen lang skadesliste.
– Vi kan jo ikke rigtigt gøre noget ved det, og jeg har ikke svarene på, hvorfor folk bliver skadede. Men det er selvfølgelig ærgerligt, for vi skal have en fuldt kampklar trup, så vi har de spillere, vi gerne vil have til rådighed. Det bliver svært, hvis vi render rundt med syv-otte skader, selvom vi har rigtig mange dygtige spillere. Så det er selvfølgelig ærgerligt.
FC København er to point efter FC Midtjylland i toppen af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
Skifter til Rangers
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER