Sur Froholdt: Vi har snakket om det

Victor Froholdt er irriteret over FC Københavns indsats.



HERNING (Tipsbladet): Superligaens førsteplads er igen ude af hænderne på FC København, efter Jacob Neestrups mandskab torsdag aften tabte 4-2 til FC Midtjylland.

FCK var ellers kommet tilbage fra at have været bagud med 2-0, og det lignede, at gæsterne havde fået initiativet i kampen. Men efter 86 minutter bragte Ousmane Diao i stedet FC Midtjylland foran, og FCK fik aldrig rejst sig igen.

Efter kampen satte Victor Froholdt over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse ord på den sidste del af kampen.

– Vi bliver nødt til at stå lidt mere sammen, og de får de dødbolde, hvor vi har snakket mange gange om, at vi skal være lidt skarpere. Det bliver udslagsgivende, at vi ikke forsvarer dem, og samtidig synes jeg, det er for dårligt, at vi ikke går direkte efter at udligne til 3-3 i stedet for at lukke en mere ind. Der går luften ud af ballonen.

Nederlaget betyder, at FC København blot har vundet i Herning én siden november 2016. Hvorfor har københavnerne det så svært på FC Midtjyllands hjemmebane?

– De kommer med en masse power, og det synes jeg egentligt, vi lykkes med at håndtere i anden halvleg, men det gør vi bare slet ikke i første halvleg, hvor de overrumpler os fuldstændig, og hvor vi ikke får sat vores spil.

– For når vi møder et hold som Midtjylland, er det os, der skal være dominerende på kuglen og få dem ud at løbe. Og når vi ikke gør det, bliver vi overmatchede på deres fysisk, og de er virkelig skarpe i felterne. De kommer med en masse power.

Som om nederlaget i sig selv ikke var nok, måtte FCK også se Mohamed Elyounoussi udgå med en skade. Nordmanden tilføjes derfor til en i forvejen lang skadesliste.

– Vi kan jo ikke rigtigt gøre noget ved det, og jeg har ikke svarene på, hvorfor folk bliver skadede. Men det er selvfølgelig ærgerligt, for vi skal have en fuldt kampklar trup, så vi har de spillere, vi gerne vil have til rådighed. Det bliver svært, hvis vi render rundt med syv-otte skader, selvom vi har rigtig mange dygtige spillere. Så det er selvfølgelig ærgerligt.

FC København er to point efter FC Midtjylland i toppen af Superligaen.



Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Her kan du se Villarreal mod FC København

Rigtig dårlig melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Bekræfter millionbud på dansker

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

FCM-stjerne færdig for i år

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud