Sur Froholdt: Vi har snakket om det

Victor Froholdt er irriteret over FC Københavns indsats.



HERNING (Tipsbladet): Superligaens førsteplads er igen ude af hænderne på FC København, efter Jacob Neestrups mandskab torsdag aften tabte 4-2 til FC Midtjylland.

FCK var ellers kommet tilbage fra at have været bagud med 2-0, og det lignede, at gæsterne havde fået initiativet i kampen. Men efter 86 minutter bragte Ousmane Diao i stedet FC Midtjylland foran, og FCK fik aldrig rejst sig igen.

Efter kampen satte Victor Froholdt over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse ord på den sidste del af kampen.

– Vi bliver nødt til at stå lidt mere sammen, og de får de dødbolde, hvor vi har snakket mange gange om, at vi skal være lidt skarpere. Det bliver udslagsgivende, at vi ikke forsvarer dem, og samtidig synes jeg, det er for dårligt, at vi ikke går direkte efter at udligne til 3-3 i stedet for at lukke en mere ind. Der går luften ud af ballonen.

Nederlaget betyder, at FC København blot har vundet i Herning én siden november 2016. Hvorfor har københavnerne det så svært på FC Midtjyllands hjemmebane?

– De kommer med en masse power, og det synes jeg egentligt, vi lykkes med at håndtere i anden halvleg, men det gør vi bare slet ikke i første halvleg, hvor de overrumpler os fuldstændig, og hvor vi ikke får sat vores spil.

– For når vi møder et hold som Midtjylland, er det os, der skal være dominerende på kuglen og få dem ud at løbe. Og når vi ikke gør det, bliver vi overmatchede på deres fysisk, og de er virkelig skarpe i felterne. De kommer med en masse power.

Som om nederlaget i sig selv ikke var nok, måtte FCK også se Mohamed Elyounoussi udgå med en skade. Nordmanden tilføjes derfor til en i forvejen lang skadesliste.

– Vi kan jo ikke rigtigt gøre noget ved det, og jeg har ikke svarene på, hvorfor folk bliver skadede. Men det er selvfølgelig ærgerligt, for vi skal have en fuldt kampklar trup, så vi har de spillere, vi gerne vil have til rådighed. Det bliver svært, hvis vi render rundt med syv-otte skader, selvom vi har rigtig mange dygtige spillere. Så det er selvfølgelig ærgerligt.

FC København er to point efter FC Midtjylland i toppen af Superligaen.





– Har ikke ubegrænset kredit

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jonas Wind er i København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!