Syv kampe, syv nederlag.
Smæk så også lige et ydmygende pokalexit til 3. divisionsholdet Brønshøj ind i lignigen, og du får opskriften på en mildest talt forfærdelig måde at starte sæsonen på.
Der er ikke meget at smile over hos Vejle lige i øjeblikket, og de bør nok undgå at grave dybt i historiebøgerne, for det er dyster læsning.
Det er aldrig før sket, at hold har tabt sine første syv kampe i Superligaen for så at overleve i rækken. Faktisk er det kun sket én gang før i Superligaens historie, at et hold er startet lige så dårligt som Vejle, og det var Vejle selv tilbage i 2006, hvor man kom lige så dårligt fra land.
Dengang formåede de ikke at redde livet, selv om de fik rettet nogenlunde op på tingene. Man sluttede sæsonen tre point bag AC Horsens.
Så Vejle vil altså skrive Superliga-historie, hvis man klarer den i denne sæson.
Ivan Prelec og resten af holdet vil nok se tilbage på sidste sæson og tænke, at det bestemt er muligt at rette op på en dårlig sæsonstart. Her indledte man sæsonen med at tabe de første seks kampe, og i sidste ende klarede man den.
Men Vejle skal til at have nogle point.
For eksempel er det fire gange før sket, at et hold har samlet ét point sammen efter syv runder, og det er kun Randers, som tilbage i 2010 overlevede efter et mirakel af en overlevelsesmission.
Ellers er det sket tre gange før, at et hold er rykket ud med et brag, når man ikke har fået flere point ind på kontoen så langt inde i sæsonen.
B.93 havde et point i 1998/1999 og endte med at rykke ned med 31 point op til overlevelse. To år senere kom Sønderjyske lige så dårligt fra start og rykkede ud med 28 point op til den anden side af stregen.
I 2021/2022-sæsonen var det igen Vejle, som kom dårligt fra land, og man endte med at rykke ud med syv point op til redningen.
Så der skal andre boller på suppen hos Vejle, som nu også kun har Superligaen at fokusere på.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS