Jess Thorup fik rædselsdebut i Superligaen: Banket af FC Midtjylland

FC Midtjylland bankede Jess Thorups FC København 4-0 i trænerens superligadebut for hovedstadsklubben.



Den nye FC København-træner, Jess Thorup, fik en forfærdelig superligadebut, da det søndag blev til et 0-4-nederlag mod hans tidligere klub FC Midtjylland.

FCM, hvor Thorup var fra 2015 til 2018, viste sig for stærke for FCK, og midtjyderne fik med sejren tiltrængt oprejsning efter tirsdagens Champions League-nederlag til hollandske Ajax.

Thorups FCK fik ellers en godkendt start på opgøret, men med to hurtige scoringer til FCM efter en halv time ændrede kampen karakter.

FCM satte sig herefter på det meste, og med en tidlig scoring i anden halvleg af landsholdsaktuelle Pione Sisto var der aldrig tvivl om udfaldet.

Storsejren sender FCM til tops med 16 point inden Sønderjyskes kamp i Horsens senere søndag, mens FCK må tage til takke med ti point og en skuffende ottendeplads.

Det var to ellers udskældte FCM-spillere, som var første halvlegs mest iøjnefaldende spillere.

Guineanske Sory Kaba og brasilianske Evander sørgede nemlig sammen for at bringe midtjyderne på både 1-0 og 2-0 på bare fem minutter.

Først var det Kaba i det 36. minut, som sparkede en ripost fra et Evander-forsøg i et tomt FCK-mål.

Og bare fem minutter senere byttede de to så roller, da Evander puttede kuglen i kassen efter flot forarbejde fra Kaba.

Lige efter pausen ville to af deres offensive holdkammerater også være med i FCM-showet.

Det skete, da kantspilleren Anders Dreyer brød igennem i højre side og fandt Pione Sisto, som fra kanten af feltet bragte FCM på 3-0 med en følt inderside.

Og det blev værre endnu for FCK, da Viktor Fischer to minutter senere modtog sit andet gule kort og blev udvist.

Efter 67 minutter lukkede og slukkede Sisto med sit andet mål og konsoliderede midtjydernes niende hjemmebanesejr i træk over FCK.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina