Jess Thorup fik rædselsdebut i Superligaen: Banket af FC Midtjylland

FC Midtjylland bankede Jess Thorups FC København 4-0 i trænerens superligadebut for hovedstadsklubben.



Den nye FC København-træner, Jess Thorup, fik en forfærdelig superligadebut, da det søndag blev til et 0-4-nederlag mod hans tidligere klub FC Midtjylland.

FCM, hvor Thorup var fra 2015 til 2018, viste sig for stærke for FCK, og midtjyderne fik med sejren tiltrængt oprejsning efter tirsdagens Champions League-nederlag til hollandske Ajax.

Thorups FCK fik ellers en godkendt start på opgøret, men med to hurtige scoringer til FCM efter en halv time ændrede kampen karakter.

FCM satte sig herefter på det meste, og med en tidlig scoring i anden halvleg af landsholdsaktuelle Pione Sisto var der aldrig tvivl om udfaldet.

Storsejren sender FCM til tops med 16 point inden Sønderjyskes kamp i Horsens senere søndag, mens FCK må tage til takke med ti point og en skuffende ottendeplads.

Det var to ellers udskældte FCM-spillere, som var første halvlegs mest iøjnefaldende spillere.

Guineanske Sory Kaba og brasilianske Evander sørgede nemlig sammen for at bringe midtjyderne på både 1-0 og 2-0 på bare fem minutter.

Først var det Kaba i det 36. minut, som sparkede en ripost fra et Evander-forsøg i et tomt FCK-mål.

Og bare fem minutter senere byttede de to så roller, da Evander puttede kuglen i kassen efter flot forarbejde fra Kaba.

Lige efter pausen ville to af deres offensive holdkammerater også være med i FCM-showet.

Det skete, da kantspilleren Anders Dreyer brød igennem i højre side og fandt Pione Sisto, som fra kanten af feltet bragte FCM på 3-0 med en følt inderside.

Og det blev værre endnu for FCK, da Viktor Fischer to minutter senere modtog sit andet gule kort og blev udvist.

Efter 67 minutter lukkede og slukkede Sisto med sit andet mål og konsoliderede midtjydernes niende hjemmebanesejr i træk over FCK.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

Portugal – Usbekistan

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Colombia – DR Congo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sydafrika – Sydkorea

England – Ghana