Svært program venter FCK: Vi kan tage kvantespring

Der venter FCK et svært program i de kommende runder, og det kan blive særdeles afgørende i jagten på toppen.



Med 2-2 i Lyngby smed FC København mandag aften to point i forhold til Brøndby, FC Midtjylland og AGF, som alle vandt i løbet af Superligaens 17. spillerunde.

De tre hold ligger over FCK i tabellen, og de venter alle i løbet af de resterende fem runder af Superligaens grundspil.

Men selv om det blev til et pointtab mandag, så er situationen ikke ændret for Jess Thorups tropper, for jagten på førstepladsen bliver en lang sej kamp, og de største skridt kan tages mod de direkte konkurrenter, siger FCK-træneren.

– Vi står ikke anderledes, end før Lyngby-kampen, hvor folk talte om, at FCK nu kom buldrende.

– Alle glæder sig til, at vi bliver målt og vejet mod de hold, som på papiret er svære, og det bliver de her sekspointskampe, hvor vi kan tage kvantespring eller ryge længere bagud, siger Thorup og tilføjer om de sidste fem runder, hvor holdet også møder Vejle og Randers FC:

– Der er mange hold foran os, og nogle har rigtig mange point. Vi kan ikke tåle ret mange svipsere, så vi skal have rigtig mange point i de næste fem runder – og faktisk også resten af kampene, hvis vi skal nå noget af det, vi vil.

FCK-profilen Viktor Fischer er trods mandagens pointtab i Lyngby meget optimistisk inden de kommende topkampe.

FCK er nemlig inde i en god stime, hvor det er blevet til 20 point af 24 mulige i de seneste otte runder.

– Det er positivt, at vi er kommet dertil igen, hvor et resultat som 2-2 mod Lyngby er rigtig, rigtig dårligt, og hvor folk er skuffede over det, siger Fischer.

– Jeg tror ikke, det her resultat bliver rigtig afgørende på lang sigt, men vi skal ovenpå igen lynhurtigt, for næste uge er der en vigtig kamp mod AGF, og der kommer kun vigtige kampe nu.

– Så på med vanten, og lad os få rigtig mange point i de næste runder, siger han.

FCK møder først AGF og Vejle i to hjemmekampe, inden Brøndby venter på udebane. De to sidste runder af grundspillet byder på en hjemmekamp mod FCM og et besøg hos Randers FC.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Kæmper om det samme trænerjob

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Tottenham henter Liverpool-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han var i spil som Brøndby-træner

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Manchester United afbryder forhandlingerne

De jagter Henrik Meister

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

De lurer på Vejle-profil

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Sådan kommer Danmark til VM