Svagest i 2025: – Ikke bange for noget som helst

De har færrest Superliga-point af alle i 2025 og har lige skiftet cheftræneren ud, men anfører Mathias Jørgensen har ikke lyst til at se nogen i AaB krybe langs væggene eller være bange.



AALBORG (Tipsbladet): Seks point i ti Superliga-kampe og en målscore på minus 14 er mildest talt ildevarslende, når man er tre point over nedrykningsstregen og har kampe forude mod de to klubber under stregen.

Den først kommer allerede på mandag mod Vejle Boldklub, og den er hovedopgaven nu for den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, der havde først arbejdsdag i AaB torsdag.

Her var anfører Mathias Jørgensen en af dem, Wichmann dirigerede med i et træningspas, hvor cheftræneren var tydelig verbalt og i det, han ville have spillerne til.

Og AaB-anføreren vil ikke lægge vægt på alt det skrækkelige, der kan ske for AaB, hvis man rykker ned, eller et dårligt 2025, hvor man har fire point færre end Lyngby.

– Vi havde et hårdt påskeprogram, en lang påske, hvor vi ikke fik det antal point, vi gerne ville ud af det med. Så de fridage, der kom, var tiltrængte, men jeg synes også, vi har svaret godt i dag. Folk ser friske og klar ud, og det virker til, de kommer med en masse ny energi og optimisme. Så det ser fint ud, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.

Mathias Jørgensen har gjort en god figur for AaB. Til gengæld har pointhøsten – og målscoringen – ikke været tilstrækkelig siden nytår. Foto: Alamy

Det med at undgå noget skal ikke fylde, mener AaB-anføreren.

– Det er lige præcis det, vi også har snakket om. Vi skal ud og jagte muligheder, vi skal søge muligheder. Vi skal ikke undgå noget, vi skal opnå noget. Det er det, der skal forplante sig hele vejen rundt, og så skal vi udføre det på banen, for det er trods alt der, det tæller, siger Mathias Jørgensen.

Superliga-drama venter

Mandag aften kommer der ellers rigeligt på højkant mod Vejle, der kan komme to point efter AaB med en sejr i Aalborg.

Men at møde en af de direkte modstandere i bunden skal ses som noget, mener Mathias Jørgensen, der senest måtte se AaB spille 2-2 med vejlenserne ude, efter AaB havde været foran i kampen.

– Vi skal jagte det, som var det en finale. Der ligger masser af muligheder og venter på os. Vi skal ikke gå ud og være bange for noget som helst. Vi skal frem over stepperne, og så skal vi forhåbentlig have tre point. Det kunne vi godt bruge.

– Vi har ikke fået det pointudbytte, som vi rigtig gerne ville, men vi har stadig tingene i vores egne hænder. Det er også det, vi bruger meget tid på at italesætte, at vi har kvaliteten til at gå ud og gøre det, siger Mathias Jørgensen.

Hvor mange point får AaB i de sidste fem kampe?

  • 0-2
  • 3-6
  • 7-8
  • 9 eller flere
  • 0-2
  • 3-6
  • 7-8
  • 9 eller flere

0 Votes

Og alt, der hedder fremtid for spillere som anføreren selv, der er topscorer og ifølge sportsdirektør James Gow tiltrak sig interesse i de seneste to transfervinduer, skal pakkes væk nu.

– Nej, overhovedet ikke. Lige nu er jeg rigtig glad for den første træningsdag, vi havde i dag. Så venter der en ny igen i morgen, og så venter der en kamp mod Vejle på mandag. Vi skal dele det her op i små bidder, og det synes jeg egentlig også, vi har gjort i løbet af sæsonen. Men det er endnu mere vigtigt nu, hvor tingene spidser til. Det er trods alt de ting, vi stadig kan kontrollere. Det, der ligger lige foran os, og ikke det, der ligger om en måned eller to, siger Mathias Jørgensen.

Hvordan Superligaen og nedrykningskampen ender, ved angriberen ikke, men godt kommer det til at gå.

– Jeg ved i hvert fald, at vi er på den rigtige sidde af stregen, siger Mathias Jørgensen.

AaB har tre point ned til Lyngby, der søndag møder Silkeborg IF hjemme, mens afstanden til Vejle Boldklub er fem point.



Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

I spil til stort job? Peger på danskere

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Her kan du se Tottenham mod FC København

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Prøver at lokke FC København-stjerne

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Thomas Frank har fået en undskyldning

Derfor vinder Brøndby ikke guld

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

FCM jagter Franculino-erstatning

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Riemer forklarer store overraskelser

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

David Nielsen, den er til dig!

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Glen Riddersholm teaser

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’

AaB vil have 75 millioner kroner

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik