AALBORG (Tipsbladet): Der var han, Kristoffer Wichmann, på en forårsdag i Aalborg til sin første træning som Superliga-cheftræner.
Et stort fremmøde af journalister og mange nysgerrige aalborgensere og AaB-folk havde fyldt det meste af parkeringspladsen allerede en lille halv time før træningsstart.
Banen så god ud og var det vist også, der var smil i solskinsvejret men også koncentreret arbejde i over halvanden time.
Og i spidsen for det hele stod Kristoffer Wichmann med en fløjte og klare instrukser til spillerne, blandt andet omkring, hvordan man forsvarer.
43-årige Wichmann var ungdomsspiller i AaB men kom aldrig på de voksnes førstehold, som han så nu står i spidsen for.
Og mens det at sige ja til ungdomsklubben som aalborgenser, var det heller ikke i første samtale, han sprang til.
– Så siger man, ‘det vil jeg gerne høre mere om’. Og så tager vi den derfra, siger Kristoffer Wichmann om den første kontakt til AaB.
– Og så snakker man om tingene. Hvordan det skal fungere og bliver aligned omkring en masse ting. Og så går det slag i slag, og så bliver man enige, siger den ny AaB-cheftræner om jobbet, han hørte direkte om fra AaB for fire dage siden.
– Jeg kan ikke huske det helt præcis, men det var i løbet af den aften, hvor Menno blev afskediget, siger Kristoffer Wichmann om den første kontakt søndag, hvor Menno Van Dam fik overleveret den tunge besked efter nederlaget til Sønderjyske.
Det rigtige Superliga-job
Den nye AaB-cheftræner skulle tale tingene igennem med sportsdirektør James Gow, han også talte med ude på træningsbanen torsdag, han skulle tale med andre i AaB-ledelsen, og mens alt lige nu handler om overlevelse, handler AaB-jobbet også om meget mere end det.
– Men det er også bare vigtigt, at man ikke bare siger ja med det samme, men at man snakker om tingene åben og ærligt, så man skaber et fundament for succes.

– Det er selvfølgelig ikke så svært, fordi det er AaB, men der er jo også en selvrespekt om, at man har noget, og at vi finder hinanden, for ellers er det jo bedre, at man tager noget andet. Men heldigvis var det nogle rigtig positive samtaler, og så fik vi fundet vejen til, at det kunne lade sig gøre, siger Kristoffer Wichmann.
Læs mere om processen bag ansættelsen af Wichmann her
– For mig er det fem kampe lige nu. Men det er jo mere end det. For så var jeg jo bare blevet de sidste 27 måneder i Union Berlin, som jeg havde kontrakt til. Det er jo fordi, at man kan blive enige om noget, man gerne vil noget, og noget, der er længere end bare fem kampe, siger Kristoffer Wichmann om trænerjobbet i AaB, hvor han skal udvikle et ungt hold, der skal spille pågående og samtidig sælge spillere til udlandet.
Inspireret af FCM-legende
Kristoffer Wichmann havde en karriere, hvor han som spiller primært spillede i divisionerne og var forbi FC Vestsjælland i Superligaen, hvor han endte med at stoppe af egen drift i forbindelse med en sag om spil på egne kampe.
Han spillede de sidste år i Hvidovre, før han blev træner i HIK og siden Kolding IF før jobbet som assistenttræner med Bo Svensson i Bundesliga-klubben Union Berlin i første del af denne sæson.
Wichmann har hentet inspiration fra mangt og meget i karrieren, men da han bliver spurgt af Tipsbladet til, hvem der prægede ham til at blive træner under den aktive karriere, falder svaret prompte.
– Greg Rioch, som jeg havde i Køge, lærte mig rigtig meget om det at skabe sammenhold og passion, uden at det måske var det mest taktiske, siger Kristoffer Wichmann.
Hvad slutter AaB under Wichmann i Superligaen?
0 Votes
– Og så var Ove Pedersen den, der inspirerede mig til at starte med at tænke på trænergerningen, da jeg havde ham som cheftræner i FC Vestsjælland. Ham har jeg stadig kontakt med, og han er en inspirator i forhold til, at man kan virkelig mange ting, hvis man gør det sammen, siger Kristoffer Wichmann om FC Midtjyllands første cheftræner, der i dag er vicesportschef i samme klub efter en lang trænerkarriere i især Superligaen.
– Jeg er selvfølgelig også inspireret af andre ting uden for fodbolden, for det er også vigtigt at have en forståelse af, at fodbold ikke kun er fodbold. Det er lederskab, det er udvikling, og det er udvikling af mennesker. Så den del fylder også meget, men i forhold til trænere, har de to haft et stort aftryk på mig, siger Kristoffer Wichmann.
Kristoffer Wichmanns første store træneropgave er den ekstremt vigtige hjemmekamp mod Vejle Boldklub på mandag, hvor AaB meget gerne skal have point for at holde VB væk og holde afstand til Lyngby, der spiller søndag mod Silkeborg.
LIVE
LIVE: Chok i dansk klub
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
– Han fik et lortetilbud fra OB
Jakob Poulsen med dyster melding
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
OB – FC Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
AaB i vildt comeback
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT