AALBORG (Tipsbladet): Der var han, Kristoffer Wichmann, på en forårsdag i Aalborg til sin første træning som Superliga-cheftræner.
Et stort fremmøde af journalister og mange nysgerrige aalborgensere og AaB-folk havde fyldt det meste af parkeringspladsen allerede en lille halv time før træningsstart.
Banen så god ud og var det vist også, der var smil i solskinsvejret men også koncentreret arbejde i over halvanden time.
Og i spidsen for det hele stod Kristoffer Wichmann med en fløjte og klare instrukser til spillerne, blandt andet omkring, hvordan man forsvarer.
43-årige Wichmann var ungdomsspiller i AaB men kom aldrig på de voksnes førstehold, som han så nu står i spidsen for.
Og mens det at sige ja til ungdomsklubben som aalborgenser, var det heller ikke i første samtale, han sprang til.
– Så siger man, ‘det vil jeg gerne høre mere om’. Og så tager vi den derfra, siger Kristoffer Wichmann om den første kontakt til AaB.
– Og så snakker man om tingene. Hvordan det skal fungere og bliver aligned omkring en masse ting. Og så går det slag i slag, og så bliver man enige, siger den ny AaB-cheftræner om jobbet, han hørte direkte om fra AaB for fire dage siden.
– Jeg kan ikke huske det helt præcis, men det var i løbet af den aften, hvor Menno blev afskediget, siger Kristoffer Wichmann om den første kontakt søndag, hvor Menno Van Dam fik overleveret den tunge besked efter nederlaget til Sønderjyske.
Det rigtige Superliga-job
Den nye AaB-cheftræner skulle tale tingene igennem med sportsdirektør James Gow, han også talte med ude på træningsbanen torsdag, han skulle tale med andre i AaB-ledelsen, og mens alt lige nu handler om overlevelse, handler AaB-jobbet også om meget mere end det.
– Men det er også bare vigtigt, at man ikke bare siger ja med det samme, men at man snakker om tingene åben og ærligt, så man skaber et fundament for succes.

– Det er selvfølgelig ikke så svært, fordi det er AaB, men der er jo også en selvrespekt om, at man har noget, og at vi finder hinanden, for ellers er det jo bedre, at man tager noget andet. Men heldigvis var det nogle rigtig positive samtaler, og så fik vi fundet vejen til, at det kunne lade sig gøre, siger Kristoffer Wichmann.
Læs mere om processen bag ansættelsen af Wichmann her
– For mig er det fem kampe lige nu. Men det er jo mere end det. For så var jeg jo bare blevet de sidste 27 måneder i Union Berlin, som jeg havde kontrakt til. Det er jo fordi, at man kan blive enige om noget, man gerne vil noget, og noget, der er længere end bare fem kampe, siger Kristoffer Wichmann om trænerjobbet i AaB, hvor han skal udvikle et ungt hold, der skal spille pågående og samtidig sælge spillere til udlandet.
Inspireret af FCM-legende
Kristoffer Wichmann havde en karriere, hvor han som spiller primært spillede i divisionerne og var forbi FC Vestsjælland i Superligaen, hvor han endte med at stoppe af egen drift i forbindelse med en sag om spil på egne kampe.
Han spillede de sidste år i Hvidovre, før han blev træner i HIK og siden Kolding IF før jobbet som assistenttræner med Bo Svensson i Bundesliga-klubben Union Berlin i første del af denne sæson.
Wichmann har hentet inspiration fra mangt og meget i karrieren, men da han bliver spurgt af Tipsbladet til, hvem der prægede ham til at blive træner under den aktive karriere, falder svaret prompte.
– Greg Rioch, som jeg havde i Køge, lærte mig rigtig meget om det at skabe sammenhold og passion, uden at det måske var det mest taktiske, siger Kristoffer Wichmann.
Hvad slutter AaB under Wichmann i Superligaen?
0 Votes
– Og så var Ove Pedersen den, der inspirerede mig til at starte med at tænke på trænergerningen, da jeg havde ham som cheftræner i FC Vestsjælland. Ham har jeg stadig kontakt med, og han er en inspirator i forhold til, at man kan virkelig mange ting, hvis man gør det sammen, siger Kristoffer Wichmann om FC Midtjyllands første cheftræner, der i dag er vicesportschef i samme klub efter en lang trænerkarriere i især Superligaen.
– Jeg er selvfølgelig også inspireret af andre ting uden for fodbolden, for det er også vigtigt at have en forståelse af, at fodbold ikke kun er fodbold. Det er lederskab, det er udvikling, og det er udvikling af mennesker. Så den del fylder også meget, men i forhold til trænere, har de to haft et stort aftryk på mig, siger Kristoffer Wichmann.
Kristoffer Wichmanns første store træneropgave er den ekstremt vigtige hjemmekamp mod Vejle Boldklub på mandag, hvor AaB meget gerne skal have point for at holde VB væk og holde afstand til Lyngby, der spiller søndag mod Silkeborg.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Medie peger på FC København
Sepp Piontek er død
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Choktransfer?
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
UEFA med ny stor FC København-straf
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE