AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Kristoffer Wichmann er officielt blevet præsenteret som AaB's nye cheftræner.



Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.

Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.

Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.

Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.

– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.

– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.

– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.

Tipsbladet kunne tirsdag aften melde, at den tidligere Vejle-træner Ivan Prelec havde afvist op til flere kontrakttilbud fra AaB.

Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.

AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.

– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:

– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.

– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.

– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.

Han har første træningspas med truppen torsdag.

AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.





Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Storklub lurer på Jonas Wind

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Danskerklub meldes interesseret



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Arbejder på angriber-exit

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Legender med dyster melding

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Den værste i 18 år – de overvejer det

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Verdensstjernes søn landet i København

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Michael Carrick storhylder

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard