Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.
Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.
Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.
Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.
– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.
– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.
– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.
Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.
AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.
– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:
– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.
– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.
– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.
Han har første træningspas med truppen torsdag.
AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT