AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Kristoffer Wichmann er officielt blevet præsenteret som AaB's nye cheftræner.



Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.

Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.

Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.

Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.

– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.

– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.

– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.

Tipsbladet kunne tirsdag aften melde, at den tidligere Vejle-træner Ivan Prelec havde afvist op til flere kontrakttilbud fra AaB.

Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.

AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.

– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:

– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.

– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.

– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.

Han har første træningspas med truppen torsdag.

AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

De vil have Martin Braithwaite

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby IF – Randers FC

Spændende OB-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Medier fælder hård dom

AGF – OB

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Silkeborg IF – Viborg FF

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

‘De går amok!’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet