AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Kristoffer Wichmann er officielt blevet præsenteret som AaB's nye cheftræner.



Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.

Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.

Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.

Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.

– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.

– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.

– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.

Tipsbladet kunne tirsdag aften melde, at den tidligere Vejle-træner Ivan Prelec havde afvist op til flere kontrakttilbud fra AaB.

Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.

AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.

– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:

– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.

– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.

– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.

Han har første træningspas med truppen torsdag.

AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.





Deler glimrende Christian Eriksen-nyt


Peter Schmeichel er dybt uforstående

Vil sprænge banken for Harry Kane

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Tour de France-hold lukker og slukker

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Elver bliver hjemme fra VM-test

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Viktor Claesson siger stop

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Silkeborg IF – FC København

Stor mystik omkring Emil Højlund

Legende revser Højlund-beslutning

– Det skal I ikke sige til FCK!

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Holger Rune vinder sikkert

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

– Raketterne fløj om ørerne på os

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Medie: Kæmpeklub i Parken

Stor FCK-bet: Profiler ude

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

‘Hvad fanden er det!?’

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Antonsen i overraskende exit

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Langgaber i Lissabon

Brøndby-darling chokerer

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne