Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.
Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.
Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.
Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.
– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.
– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.
– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.
Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.
AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.
– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:
– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.
– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.
– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.
Han har første træningspas med truppen torsdag.
AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.
Slot har intet problem med Salah
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Anbefaler FC Midtjylland til alle
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
FANKLUBBEN
‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
TOPNYHED
Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
Syv i træk for Barcelona
MEDIE
Brøndby afvist
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
Harder lyste op i Leipzig-skuffelse
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
Viborg er klar til pokalsemifinale
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
EKSKLUSIVT
Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’
NYHEDER