AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Kristoffer Wichmann er officielt blevet præsenteret som AaB's nye cheftræner.



Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.

Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.

Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.

Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.

– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.

– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.

– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.

Tipsbladet kunne tirsdag aften melde, at den tidligere Vejle-træner Ivan Prelec havde afvist op til flere kontrakttilbud fra AaB.

Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.

AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.

– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:

– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.

– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.

– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.

Han har første træningspas med truppen torsdag.

AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Brøndby IF – Viborg FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

FC Midtjylland – AC Horsens

Klar besked om AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF i kontakt om norsk angriber 



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’