Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.
Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.
Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.
Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.
– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.
– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.
– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.
Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.
AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.
– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:
– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.
– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.
– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.
Han har første træningspas med truppen torsdag.
AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER