AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Kristoffer Wichmann er officielt blevet præsenteret som AaB's nye cheftræner.



Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.

Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.

Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.

Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.

– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.

– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.

– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.

Tipsbladet kunne tirsdag aften melde, at den tidligere Vejle-træner Ivan Prelec havde afvist op til flere kontrakttilbud fra AaB.

Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.

AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.

– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:

– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.

– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.

– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.

Han har første træningspas med truppen torsdag.

AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK-træner roser Felix Beijmo

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bayern München lurer på choktransfer

Manchester City – Aston Villa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting