Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.
Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.
Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.
Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.
– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.
– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.
– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.
Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.
AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.
– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:
– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.
– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.
– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.
Han har første træningspas med truppen torsdag.
AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT