AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Kristoffer Wichmann er officielt blevet præsenteret som AaB's nye cheftræner.



Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.

Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.

Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.

Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.

– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.

– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.

– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.

Tipsbladet kunne tirsdag aften melde, at den tidligere Vejle-træner Ivan Prelec havde afvist op til flere kontrakttilbud fra AaB.

Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.

AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.

– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:

– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.

– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.

– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.

Han har første træningspas med truppen torsdag.

AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.





Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

FC Barcelona præsenterer stjerne

Forlader AGF – her er hans nye klub

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Erik ten Hag jagter dansker

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Mæhle kan hentes for spotpris

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League