Som Tipsbladet tidligere på aftenen kunne afsløre, er Kristoffer Wichmann onsdag aften blevet præsenteret som ny AaB-træner, og dermed har James Gow og klubben nu fået ansigt på den mand, der skal styre Superliga-redningen i land.
Det vækker stor begejstring i AaB, at det er lykkes at få en aftale på plads med den tidligere Kolding-cheftræner og senest Union Berlin-assistent under Bo Svensson.
Det siger sportsdirektør James Gow i forbindelse med præsentationen.
Her slår han også fast, at der har været stor interesse efter cheftrænerjobbet, der har været ledigt siden fyringen af Menno van Dam omkring søndag midnat.
– Vi har på kort tid oplevet massiv interesse for jobbet som cheftræner i AaB, hvor vi med udgangspunkt i vores kompetenceprofil og vores ambitioner og strategi om at udvikle og benytte unge spillere fra AaB Akademiet også har haft flere dygtige kandidater i spil.
– Relativt hurtigt stod det klart, at Kristoffer Wichmann var vores foretrukne person til jobbet, og vi er glade for, at vi er nået til enighed om en aftale.
– Kristoffer har taktisk know-how og en karismatisk personlighed, der medvirker til, at han får det maksimale ud af sit materiale. Han bringer aggressivitet, fight og professionalisme, og så ved han alt om, hvor meget AaB betyder for hele regionen, og vi ser frem til, at han i tråd med vores sportslige strategi efterhånden får sat sine aftryk, så vi sammen kan opfylde vores sportslige ambitioner, siger James Gow.
Kristoffer Wichmann vender dermed retur til cheftrænergerningen, og det er en kriseramt trup, som han skal få styr på så hurtigt som muligt.
AaB har nemlig kun vundet én af sine seneste 17 kampe.
– AaB er mange ting for mig, og at være ungdomsspiller i AaB Akademiet er en uddannelse i sig selv. På den måde har jeg altid været præget af de dygtige trænere og ledere, jeg havde berøring med dengang, og klubben har jeg jo fulgt fra sidelinjen siden, siger Wichmann og fortsætter:
– Nu står jeg her så som en ærbødig cheftræner, men med en stor tro på, at jeg sammen med staben, spillerne og den øvrige del af klubben kan skabe et nyt kapitel, som kan gøre nordjyderne stolte.
– Inden for den metodik som AaB tror på, så kommer der en træner med klare rammer og retning. En tydelig træner, der giver sine spillere tryghed, en træner der er kompromisløs ærlig. Men som også er parat til at fejre store oplevelser, og jeg glæder mig til at møde stab, spillere og alle andre folk i klubben.
– Rent sportsligt vil det med fem kampe igen være omsonst ikke at indse, at vi er, hvor vi er. Vi skal rykke alvorligt sammen og med en kæmpe ydmyghed tilgå en kamp ad gangen, og nu handler det for mig om at komme tæt på drengene og få frigivet en masse energi, så vi kan stå med de bedst mulige chancer på mandag mod Vejle, siger Wichmann.
Han har første træningspas med truppen torsdag.
AaB er lige nu tre point foran Lyngby i tabellen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
New Zealand – Egypten
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Jordan – Algeriet
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER