Det er Kristoffer Wichmann, der bliver AaBs nye cheftræner.
Tipsbladet kan afsløre, at han er nået til enighed med aalborgenserne om en flerårig kontrakt, som efter planen bliver skrevet under sent onsdag aften, så han torsdag står for træningen i Nordens Paris.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Kristoffer Wichmann rejst mod Aalborg, og han vil onsdag aften lande i byen for at sætte sin underskrift på kontrakten, som han er nået til enighed om med AaB.
Parterne har sagt ja til hinanden efter noget af et tovtrækkeri, hvor Kristoffer Wichmann først skulle ud af sin aftale med sin forhenværende arbejdsgiver Union Berlin.
Bundesliga-klubben sagde tidligere på sæsonen farvel til ham og Bo Svensson, men tyskerne havde bundet begge trænere til sommeren 2027 på en kontrakt, og det skulle Wichmann naturligvis kompenseres for, inden AaB og ham kunne nikke ja til hinanden.

Det er altså blevet løst nu, så Kristoffer Wichmann bliver afløseren for Menno van Dam, der søndag blev fyret efter en lang tørke uden sejr.
I 43-årige Kristoffer Wichmann får AaB en ærke nordjyde, der selv har spillet i klubben i sin ungdom, og efter sin egen fodboldkarriere har han vist sig som en særdeles dygtig træner, der i Kolding IF skabte meget stærke resultater.
Han rykkede i sommeren 2023 klubben op i 1. division, og i sin første sæson i den næstbedste række var Kolding IF sågar tæt på at skabe det helt store mirakel, men holdet endte på tredjepladsen – lige uden for oprykningspladserne til Superligaen.
De pladser tog Sønderjyske og AaB – hans nye arbejdsgiver.
Kristoffer Wichmann blev tirsdag meldt som topkandidat til jobbet i Aalborg af bold.dk, og senere på dagen kunne Tipsbladet løfte sløret for, at AaB havde tilbudt en anden kandidat i Ivan Prelec kontrakttilbud, men kroaten afviste Superliga-klubben, som sideløbende kørte forhandlingerne med sin nye cheftræner.
En cheftræner, der bliver kastet direkte ind i en drabelig nedrykningskamp i Superligaen – Kristoffer Wichmann bliver den nye cheftræner i AaB.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER