Afsløring: Wichmann bliver ny AaB-træner

Kristoffer Wichmann har takket ja til jobbet som ny cheftræner for AaB, og han lander onsdag aften i Aalborg for at skrive under på den nye aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.



Det er Kristoffer Wichmann, der bliver AaBs nye cheftræner. 

Tipsbladet kan afsløre, at han er nået til enighed med aalborgenserne om en flerårig kontrakt, som efter planen bliver skrevet under sent onsdag aften, så han torsdag står for træningen i Nordens Paris. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Kristoffer Wichmann rejst mod Aalborg, og han vil onsdag aften lande i byen for at sætte sin underskrift på kontrakten, som han er nået til enighed om med AaB. 

Parterne har sagt ja til hinanden efter noget af et tovtrækkeri, hvor Kristoffer Wichmann først skulle ud af sin aftale med sin forhenværende arbejdsgiver Union Berlin.

Bundesliga-klubben sagde tidligere på sæsonen farvel til ham og Bo Svensson, men tyskerne havde bundet begge trænere til sommeren 2027 på en kontrakt, og det skulle Wichmann naturligvis kompenseres for, inden AaB og ham kunne nikke ja til hinanden. 

Det er altså blevet løst nu, så Kristoffer Wichmann bliver afløseren for Menno van Dam, der søndag blev fyret efter en lang tørke uden sejr. 

I 43-årige Kristoffer Wichmann får AaB en ærke nordjyde, der selv har spillet i klubben i sin ungdom, og efter sin egen fodboldkarriere har han vist sig som en særdeles dygtig træner, der i Kolding IF skabte meget stærke resultater. 

Han rykkede i sommeren 2023 klubben op i 1. division, og i sin første sæson i den næstbedste række var Kolding IF sågar tæt på at skabe det helt store mirakel, men holdet endte på tredjepladsen – lige uden for oprykningspladserne til Superligaen. 

De pladser tog Sønderjyske og AaB – hans nye arbejdsgiver.

Kristoffer Wichmann blev tirsdag meldt som topkandidat til jobbet i Aalborg af bold.dk, og senere på dagen kunne Tipsbladet løfte sløret for, at AaB havde tilbudt en anden kandidat i Ivan Prelec kontrakttilbud, men kroaten afviste Superliga-klubben, som sideløbende kørte forhandlingerne med sin nye cheftræner. 

En cheftræner, der bliver kastet direkte ind i en drabelig nedrykningskamp i Superligaen – Kristoffer Wichmann bliver den nye cheftræner i AaB.





“De havde det bedste transfervindue”




LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Tottenham boykotter Viaplay

Stor mystik om Patrick Pentz

AGF – OB

Stjernetransfer på plads alligevel



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Tæt på en falliterklæring, FCK

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er på vej væk fra AGF

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Brøndby afviser to danske klubber

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afviser kæmpebud

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Per Frimann hylder Brøndby

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

“Han skal være 3.000 gange bedre”