Afsløring: Wichmann bliver ny AaB-træner

Kristoffer Wichmann har takket ja til jobbet som ny cheftræner for AaB, og han lander onsdag aften i Aalborg for at skrive under på den nye aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.



Det er Kristoffer Wichmann, der bliver AaBs nye cheftræner. 

Tipsbladet kan afsløre, at han er nået til enighed med aalborgenserne om en flerårig kontrakt, som efter planen bliver skrevet under sent onsdag aften, så han torsdag står for træningen i Nordens Paris. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Kristoffer Wichmann rejst mod Aalborg, og han vil onsdag aften lande i byen for at sætte sin underskrift på kontrakten, som han er nået til enighed om med AaB. 

Parterne har sagt ja til hinanden efter noget af et tovtrækkeri, hvor Kristoffer Wichmann først skulle ud af sin aftale med sin forhenværende arbejdsgiver Union Berlin.

Bundesliga-klubben sagde tidligere på sæsonen farvel til ham og Bo Svensson, men tyskerne havde bundet begge trænere til sommeren 2027 på en kontrakt, og det skulle Wichmann naturligvis kompenseres for, inden AaB og ham kunne nikke ja til hinanden. 

Det er altså blevet løst nu, så Kristoffer Wichmann bliver afløseren for Menno van Dam, der søndag blev fyret efter en lang tørke uden sejr. 

I 43-årige Kristoffer Wichmann får AaB en ærke nordjyde, der selv har spillet i klubben i sin ungdom, og efter sin egen fodboldkarriere har han vist sig som en særdeles dygtig træner, der i Kolding IF skabte meget stærke resultater. 

Han rykkede i sommeren 2023 klubben op i 1. division, og i sin første sæson i den næstbedste række var Kolding IF sågar tæt på at skabe det helt store mirakel, men holdet endte på tredjepladsen – lige uden for oprykningspladserne til Superligaen. 

De pladser tog Sønderjyske og AaB – hans nye arbejdsgiver.

Kristoffer Wichmann blev tirsdag meldt som topkandidat til jobbet i Aalborg af bold.dk, og senere på dagen kunne Tipsbladet løfte sløret for, at AaB havde tilbudt en anden kandidat i Ivan Prelec kontrakttilbud, men kroaten afviste Superliga-klubben, som sideløbende kørte forhandlingerne med sin nye cheftræner. 

En cheftræner, der bliver kastet direkte ind i en drabelig nedrykningskamp i Superligaen – Kristoffer Wichmann bliver den nye cheftræner i AaB.





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

David Nielsen tæt på fyring



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Dansk milliardær smider 75.000

Reagerer på Brøndby-bombe

Langer ud efter trænerlegende

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Skræmmende Chido Obi-scener

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Køber engelsk klub

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Hjulmand vinder i Hamborg

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

‘Han tisser isterninger’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

631 millioner kroner

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!