Afsløring: Wichmann bliver ny AaB-træner

Kristoffer Wichmann har takket ja til jobbet som ny cheftræner for AaB, og han lander onsdag aften i Aalborg for at skrive under på den nye aftale. Det kan Tipsbladet afsløre.



Det er Kristoffer Wichmann, der bliver AaBs nye cheftræner. 

Tipsbladet kan afsløre, at han er nået til enighed med aalborgenserne om en flerårig kontrakt, som efter planen bliver skrevet under sent onsdag aften, så han torsdag står for træningen i Nordens Paris. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Kristoffer Wichmann rejst mod Aalborg, og han vil onsdag aften lande i byen for at sætte sin underskrift på kontrakten, som han er nået til enighed om med AaB. 

Parterne har sagt ja til hinanden efter noget af et tovtrækkeri, hvor Kristoffer Wichmann først skulle ud af sin aftale med sin forhenværende arbejdsgiver Union Berlin.

Bundesliga-klubben sagde tidligere på sæsonen farvel til ham og Bo Svensson, men tyskerne havde bundet begge trænere til sommeren 2027 på en kontrakt, og det skulle Wichmann naturligvis kompenseres for, inden AaB og ham kunne nikke ja til hinanden. 

Det er altså blevet løst nu, så Kristoffer Wichmann bliver afløseren for Menno van Dam, der søndag blev fyret efter en lang tørke uden sejr. 

I 43-årige Kristoffer Wichmann får AaB en ærke nordjyde, der selv har spillet i klubben i sin ungdom, og efter sin egen fodboldkarriere har han vist sig som en særdeles dygtig træner, der i Kolding IF skabte meget stærke resultater. 

Han rykkede i sommeren 2023 klubben op i 1. division, og i sin første sæson i den næstbedste række var Kolding IF sågar tæt på at skabe det helt store mirakel, men holdet endte på tredjepladsen – lige uden for oprykningspladserne til Superligaen. 

De pladser tog Sønderjyske og AaB – hans nye arbejdsgiver.

Kristoffer Wichmann blev tirsdag meldt som topkandidat til jobbet i Aalborg af bold.dk, og senere på dagen kunne Tipsbladet løfte sløret for, at AaB havde tilbudt en anden kandidat i Ivan Prelec kontrakttilbud, men kroaten afviste Superliga-klubben, som sideløbende kørte forhandlingerne med sin nye cheftræner. 

En cheftræner, der bliver kastet direkte ind i en drabelig nedrykningskamp i Superligaen – Kristoffer Wichmann bliver den nye cheftræner i AaB.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Manchester United sætter Chelsea på plads

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Det drømmer alle om’

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Nedtur for Højlund og Napoli



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Ringet op af Brøndby-træner

Steve Cooper storroser stjerne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Helt vild med Brøndby-profil

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske