Det er Kristoffer Wichmann, der bliver AaBs nye cheftræner.
Tipsbladet kan afsløre, at han er nået til enighed med aalborgenserne om en flerårig kontrakt, som efter planen bliver skrevet under sent onsdag aften, så han torsdag står for træningen i Nordens Paris.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Kristoffer Wichmann rejst mod Aalborg, og han vil onsdag aften lande i byen for at sætte sin underskrift på kontrakten, som han er nået til enighed om med AaB.
Parterne har sagt ja til hinanden efter noget af et tovtrækkeri, hvor Kristoffer Wichmann først skulle ud af sin aftale med sin forhenværende arbejdsgiver Union Berlin.
Bundesliga-klubben sagde tidligere på sæsonen farvel til ham og Bo Svensson, men tyskerne havde bundet begge trænere til sommeren 2027 på en kontrakt, og det skulle Wichmann naturligvis kompenseres for, inden AaB og ham kunne nikke ja til hinanden.

Det er altså blevet løst nu, så Kristoffer Wichmann bliver afløseren for Menno van Dam, der søndag blev fyret efter en lang tørke uden sejr.
I 43-årige Kristoffer Wichmann får AaB en ærke nordjyde, der selv har spillet i klubben i sin ungdom, og efter sin egen fodboldkarriere har han vist sig som en særdeles dygtig træner, der i Kolding IF skabte meget stærke resultater.
Han rykkede i sommeren 2023 klubben op i 1. division, og i sin første sæson i den næstbedste række var Kolding IF sågar tæt på at skabe det helt store mirakel, men holdet endte på tredjepladsen – lige uden for oprykningspladserne til Superligaen.
De pladser tog Sønderjyske og AaB – hans nye arbejdsgiver.
Kristoffer Wichmann blev tirsdag meldt som topkandidat til jobbet i Aalborg af bold.dk, og senere på dagen kunne Tipsbladet løfte sløret for, at AaB havde tilbudt en anden kandidat i Ivan Prelec kontrakttilbud, men kroaten afviste Superliga-klubben, som sideløbende kørte forhandlingerne med sin nye cheftræner.
En cheftræner, der bliver kastet direkte ind i en drabelig nedrykningskamp i Superligaen – Kristoffer Wichmann bliver den nye cheftræner i AaB.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TIPSBLADET SPECIAL