En “skændsel”.
Det var det ord, som FCK-fangruppen Sektion 12 tog i brug, da de rettede kritik mod klubbens skuffende sæson i en meddelse på fangrupperingens hjemmeside onsdag
Her fik ‘Løverne’ en ordentlig tur med grovfilen, og Sektion 12 krtiserede blandt andet de forsvarende mestre for ikke at kunne “sætte sig op” til de afgørende Superliga-kampe i foråret.
I FCK-lejren har man noteret sig den verbale lussing fra de inkarnerede tilhængere.
Det fortæller Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse efter FCK’s træningspas i dag, fredag.
– Jeg synes, vi taber på dårlig kvalitet. Vi har ikke gjort vores arbejde godt nok over 31 runder. Kritikken er berettiget, kritikken er fair. Det er sådan, det er. Jeg forstår godt, at der er store følelser forbundet med FC København.
– Vi skal kunne motivere os selv til kampen på søndag, og hvis man ikke kan det, så forstår jeg godt de ord, som stod i den ‘lussing’, vi har fået.
Hvor meget har det fyldt? Har I vendt den hårde kritik sammen?
– Nej, det er ikke noget, vi har taget sammen. Jeg synes, at vi har fået en unik opbakning i år. Det synes jeg, vi har. Vi bliver bakket op indtil allersidste sekund, og det kan man ikke tage for givet. Vi respekterer, at de kommer med et statement og kommer med deres bud på, hvorfor vi ikke har leveret.
FCK-profil affejer kritikken
Den svenske FCK-profil Viktor Claesson fortstår fangruppens trang til at udtrykke deres skuffelse, men er ikke enige i den principielle kritik om, at københavnerne ikke har været motiveret til kampene i Superliga-foråret.
– Det er jeg ikke enig i. Vi har været fuldt fokuseret – specielt i 2024, hvor vi ikke har haft nogle europæiske kampe. Vi har været fuldt fokuseret på at vinde hver eneste kamp, så der har ikke været noget med koncentrationen eller forberedelserne. Det er jeg ikke enig i, fortælller svenskeren til Tipsbladet.
Kan du forstå, at de er utilfredse?
– Ja, det kan jeg godt. Det er den bedste trup i Danmark, og vi har flest penge, så vi skal have det bedste hold. Så vi skal levere bedre, end vi har gjort, afslutter han.
I sidste spillerunde af Superligaen, der løber af stablen på søndag, tager FCK i mod FC Nordsjælland i Parken.
Og selvom guldet glippede, er der stadig noget og spille om for ‘Løverne’.
Med en sejr kan de nemlig sikre sig tredjepladsen og dermed en billet til europæisk fodbold.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!