Sven-Göran Eriksson bisat foran 600 gæster

Blandt andre David Beckham, Roy Hodgson og svenske fodboldpersonligheder sagde fredag farvel til "Svennis".



Den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson blev fredag bisat i Fryksände Kirke i hjembyen Torsby.

600 gæster var ifølge nyhedsbureauet TT mødt frem for at sige farvel og hylde "Svennis", som han blev kaldt af venner, men også medier gennem sin lange trænerkarriere.

Heriblandt var stjernen David Beckham, trænerkollega Roy Hodgson og store svenske fodboldpersonligheder som Hans Backe, Håkan Mild og Kim Källström.

Også partneren gennem 15 år Yaniseth Alcides, ekskonen Anki Eriksson og ekspartneren Nancy Dell'Olio var på plads i kirken.

Uden for var en storskærm opsat, så også de, der ikke var plads til i kirken, kunne følge med i bisættelsen.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) var repræsenteret med en krans, og det samme var den italienske fodboldklub Lazio, som han fejrede nogle af sine største resultater med.

Eriksson var ramt af kræft i bugspytkirtlen og fortalte i januar til Sveriges Radio, at han i bedste fald havde et år tilbage at leve i. 26. august døde han i en alder af 76 år.

Forinden var han efter sin offentlige udmelding på rundtur til mange af sine tidligere klubber, som gerne ville hylde svenskeren.

Han fik også lov at stå i spidsen for sin favoritklub, Liverpool FC, som han aldrig trænede, i en velgørenhedskamp i marts.

Ud over sine mange klubjob i blandt andet IFK Göteborg, Benfica og Lazio var han også landstræner for England i en periode fra 2001 til 2006.

Og med den intense mediedækning, der følger med, gjorde det for alvor ham til et verdenskendt navn. Ikke mindst fordi han i sit privatliv gav tabloidmedierne masser af materiale.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De vil gerne have Jens Jønsson

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?