Sven-Göran Eriksson bisat foran 600 gæster

Blandt andre David Beckham, Roy Hodgson og svenske fodboldpersonligheder sagde fredag farvel til "Svennis".



Den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson blev fredag bisat i Fryksände Kirke i hjembyen Torsby.

600 gæster var ifølge nyhedsbureauet TT mødt frem for at sige farvel og hylde "Svennis", som han blev kaldt af venner, men også medier gennem sin lange trænerkarriere.

Heriblandt var stjernen David Beckham, trænerkollega Roy Hodgson og store svenske fodboldpersonligheder som Hans Backe, Håkan Mild og Kim Källström.

Også partneren gennem 15 år Yaniseth Alcides, ekskonen Anki Eriksson og ekspartneren Nancy Dell'Olio var på plads i kirken.

Uden for var en storskærm opsat, så også de, der ikke var plads til i kirken, kunne følge med i bisættelsen.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) var repræsenteret med en krans, og det samme var den italienske fodboldklub Lazio, som han fejrede nogle af sine største resultater med.

Eriksson var ramt af kræft i bugspytkirtlen og fortalte i januar til Sveriges Radio, at han i bedste fald havde et år tilbage at leve i. 26. august døde han i en alder af 76 år.

Forinden var han efter sin offentlige udmelding på rundtur til mange af sine tidligere klubber, som gerne ville hylde svenskeren.

Han fik også lov at stå i spidsen for sin favoritklub, Liverpool FC, som han aldrig trænede, i en velgørenhedskamp i marts.

Ud over sine mange klubjob i blandt andet IFK Göteborg, Benfica og Lazio var han også landstræner for England i en periode fra 2001 til 2006.

Og med den intense mediedækning, der følger med, gjorde det for alvor ham til et verdenskendt navn. Ikke mindst fordi han i sit privatliv gav tabloidmedierne masser af materiale.

/ritzau/






TransferLIVE: Forlænger med Brøndby




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Jordan – Argentina

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Uruguay – Spanien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AaB dæmper superligaforventninger

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Senegal – Irak