Sven-Göran Eriksson bisat foran 600 gæster

Blandt andre David Beckham, Roy Hodgson og svenske fodboldpersonligheder sagde fredag farvel til "Svennis".



Den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson blev fredag bisat i Fryksände Kirke i hjembyen Torsby.

600 gæster var ifølge nyhedsbureauet TT mødt frem for at sige farvel og hylde "Svennis", som han blev kaldt af venner, men også medier gennem sin lange trænerkarriere.

Heriblandt var stjernen David Beckham, trænerkollega Roy Hodgson og store svenske fodboldpersonligheder som Hans Backe, Håkan Mild og Kim Källström.

Også partneren gennem 15 år Yaniseth Alcides, ekskonen Anki Eriksson og ekspartneren Nancy Dell'Olio var på plads i kirken.

Uden for var en storskærm opsat, så også de, der ikke var plads til i kirken, kunne følge med i bisættelsen.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) var repræsenteret med en krans, og det samme var den italienske fodboldklub Lazio, som han fejrede nogle af sine største resultater med.

Eriksson var ramt af kræft i bugspytkirtlen og fortalte i januar til Sveriges Radio, at han i bedste fald havde et år tilbage at leve i. 26. august døde han i en alder af 76 år.

Forinden var han efter sin offentlige udmelding på rundtur til mange af sine tidligere klubber, som gerne ville hylde svenskeren.

Han fik også lov at stå i spidsen for sin favoritklub, Liverpool FC, som han aldrig trænede, i en velgørenhedskamp i marts.

Ud over sine mange klubjob i blandt andet IFK Göteborg, Benfica og Lazio var han også landstræner for England i en periode fra 2001 til 2006.

Og med den intense mediedækning, der følger med, gjorde det for alvor ham til et verdenskendt navn. Ikke mindst fordi han i sit privatliv gav tabloidmedierne masser af materiale.

/ritzau/





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Klar til at gå shopamok

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Conte stopper i Napoli

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen