Sven-Göran Eriksson bisat foran 600 gæster

Blandt andre David Beckham, Roy Hodgson og svenske fodboldpersonligheder sagde fredag farvel til "Svennis".



Den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson blev fredag bisat i Fryksände Kirke i hjembyen Torsby.

600 gæster var ifølge nyhedsbureauet TT mødt frem for at sige farvel og hylde "Svennis", som han blev kaldt af venner, men også medier gennem sin lange trænerkarriere.

Heriblandt var stjernen David Beckham, trænerkollega Roy Hodgson og store svenske fodboldpersonligheder som Hans Backe, Håkan Mild og Kim Källström.

Også partneren gennem 15 år Yaniseth Alcides, ekskonen Anki Eriksson og ekspartneren Nancy Dell'Olio var på plads i kirken.

Uden for var en storskærm opsat, så også de, der ikke var plads til i kirken, kunne følge med i bisættelsen.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) var repræsenteret med en krans, og det samme var den italienske fodboldklub Lazio, som han fejrede nogle af sine største resultater med.

Eriksson var ramt af kræft i bugspytkirtlen og fortalte i januar til Sveriges Radio, at han i bedste fald havde et år tilbage at leve i. 26. august døde han i en alder af 76 år.

Forinden var han efter sin offentlige udmelding på rundtur til mange af sine tidligere klubber, som gerne ville hylde svenskeren.

Han fik også lov at stå i spidsen for sin favoritklub, Liverpool FC, som han aldrig trænede, i en velgørenhedskamp i marts.

Ud over sine mange klubjob i blandt andet IFK Göteborg, Benfica og Lazio var han også landstræner for England i en periode fra 2001 til 2006.

Og med den intense mediedækning, der følger med, gjorde det for alvor ham til et verdenskendt navn. Ikke mindst fordi han i sit privatliv gav tabloidmedierne masser af materiale.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Klar for FC København