Den svenske trænerlegende Sven-Göran Eriksson blev fredag bisat i Fryksände Kirke i hjembyen Torsby.
600 gæster var ifølge nyhedsbureauet TT mødt frem for at sige farvel og hylde "Svennis", som han blev kaldt af venner, men også medier gennem sin lange trænerkarriere.
Heriblandt var stjernen David Beckham, trænerkollega Roy Hodgson og store svenske fodboldpersonligheder som Hans Backe, Håkan Mild og Kim Källström.
Også partneren gennem 15 år Yaniseth Alcides, ekskonen Anki Eriksson og ekspartneren Nancy Dell'Olio var på plads i kirken.
Uden for var en storskærm opsat, så også de, der ikke var plads til i kirken, kunne følge med i bisættelsen.
Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) var repræsenteret med en krans, og det samme var den italienske fodboldklub Lazio, som han fejrede nogle af sine største resultater med.
Eriksson var ramt af kræft i bugspytkirtlen og fortalte i januar til Sveriges Radio, at han i bedste fald havde et år tilbage at leve i. 26. august døde han i en alder af 76 år.
Forinden var han efter sin offentlige udmelding på rundtur til mange af sine tidligere klubber, som gerne ville hylde svenskeren.
Han fik også lov at stå i spidsen for sin favoritklub, Liverpool FC, som han aldrig trænede, i en velgørenhedskamp i marts.
Ud over sine mange klubjob i blandt andet IFK Göteborg, Benfica og Lazio var han også landstræner for England i en periode fra 2001 til 2006.
Og med den intense mediedækning, der følger med, gjorde det for alvor ham til et verdenskendt navn. Ikke mindst fordi han i sit privatliv gav tabloidmedierne masser af materiale.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Frankrig – Irak
OPTAKT
Jordan – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
TIPSBLADET SPECIAL