Benjamin Nygren overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland søndag aften besejrede Randers med 5-2 i Farum.
Den svenske angriber scorede hattrick inden for godt et kvarter i første halvleg, efter at Randers ellers havde bragt sig på 1-0 i opgøret i Superligaens mesterskabsspil.
Det var fra det 24. til 40. minut, at Nygren, der i marts debuterede for Sveriges A-landshold og scorede i sin anden landskamp, afgjorde kampen på egen hånd.
FCN blev sat i gang af en Randers-fejl, som Mario Dorgeles straffede ved at sende bolden ind foran mål, hvor Nygren stod klar med pandebrasken.
Efter 37 minutter var Nygren igen på spil, da han modtog bolden omkring straffesparkspletten og scorede sikkert.
Nu var Nygren flyvende. Under to minutter senere fik han bolden fra Sindre Walle Egeli og snoede sig på skudhold i feltet og lagde bolden køligt ind ved den ene stolpe til 3-1.
Nygren havde desuden en stor aktie i målet til 4-1 efter en times spil. Han tog chancen uden for feltet og tvang keeper Paul Izzo til at give en ripost, som Caleb Yirenkyi havde nemt ved at udnytte.
Med til historien hører, at Randers-forsvaret ikke havde sin stolteste arbejdsdag. Gang på gang fik FCN rum til at folde sig ud, og kronjyderne lignede i perioder træningskegler.
At det skulle blive sådan en kamp for Randers, var der ikke meget, der tydede på, da Norman Campbell efter et kvarter modtog en bold fra Simen Nordli og hamrede udeholdet i front, men derfra stod der FCN på det meste.
Det lykkedes dog at reducere for Randers, da Mathias Greve med et kvarter tilbage smaskede bolden ind via undersiden af overliggeren.
Hvis Randers troede på et stort comeback, blev håbet slukket bare et par minutter senere. Den netop indskiftede Stephen Acquah på 18 år tog chancen udefra og scorede med hjælp fra en afretning.
Med resultatet ligger Randers og FCN side om side med hver 38 point i bunden af top-6. De har fire point til Brøndby på tredjepladsen og to til AGF, der er firer.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED