Svensk angriber brillerer i FCN-sejr

Benjamin Nygren scorede tre gange på et kvarter, da FC Nordsjælland slog Randers, der ellers førte 1-0.



Benjamin Nygren overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland søndag aften besejrede Randers med 5-2 i Farum.

Den svenske angriber scorede hattrick inden for godt et kvarter i første halvleg, efter at Randers ellers havde bragt sig på 1-0 i opgøret i Superligaens mesterskabsspil.

Det var fra det 24. til 40. minut, at Nygren, der i marts debuterede for Sveriges A-landshold og scorede i sin anden landskamp, afgjorde kampen på egen hånd.

FCN blev sat i gang af en Randers-fejl, som Mario Dorgeles straffede ved at sende bolden ind foran mål, hvor Nygren stod klar med pandebrasken.

Efter 37 minutter var Nygren igen på spil, da han modtog bolden omkring straffesparkspletten og scorede sikkert.

Nu var Nygren flyvende. Under to minutter senere fik han bolden fra Sindre Walle Egeli og snoede sig på skudhold i feltet og lagde bolden køligt ind ved den ene stolpe til 3-1.

Nygren havde desuden en stor aktie i målet til 4-1 efter en times spil. Han tog chancen uden for feltet og tvang keeper Paul Izzo til at give en ripost, som Caleb Yirenkyi havde nemt ved at udnytte.

Med til historien hører, at Randers-forsvaret ikke havde sin stolteste arbejdsdag. Gang på gang fik FCN rum til at folde sig ud, og kronjyderne lignede i perioder træningskegler.

At det skulle blive sådan en kamp for Randers, var der ikke meget, der tydede på, da Norman Campbell efter et kvarter modtog en bold fra Simen Nordli og hamrede udeholdet i front, men derfra stod der FCN på det meste.

Det lykkedes dog at reducere for Randers, da Mathias Greve med et kvarter tilbage smaskede bolden ind via undersiden af overliggeren.

Hvis Randers troede på et stort comeback, blev håbet slukket bare et par minutter senere. Den netop indskiftede Stephen Acquah på 18 år tog chancen udefra og scorede med hjælp fra en afretning.

Med resultatet ligger Randers og FCN side om side med hver 38 point i bunden af top-6. De har fire point til Brøndby på tredjepladsen og to til AGF, der er firer.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby har IKKE budt

FC København byder på kantspiller

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby forhandler om stor transfer

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

‘Det er ret let at se’

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

– Det er forfærdeligt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

I chok over Tottenham

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Storklub lurer på Jonas Wind

Tyskere blitzer Nordlondon

Manchester City køber landsholdsspiller

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?