Benjamin Nygren overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland søndag aften besejrede Randers med 5-2 i Farum.
Den svenske angriber scorede hattrick inden for godt et kvarter i første halvleg, efter at Randers ellers havde bragt sig på 1-0 i opgøret i Superligaens mesterskabsspil.
Det var fra det 24. til 40. minut, at Nygren, der i marts debuterede for Sveriges A-landshold og scorede i sin anden landskamp, afgjorde kampen på egen hånd.
FCN blev sat i gang af en Randers-fejl, som Mario Dorgeles straffede ved at sende bolden ind foran mål, hvor Nygren stod klar med pandebrasken.
Efter 37 minutter var Nygren igen på spil, da han modtog bolden omkring straffesparkspletten og scorede sikkert.
Nu var Nygren flyvende. Under to minutter senere fik han bolden fra Sindre Walle Egeli og snoede sig på skudhold i feltet og lagde bolden køligt ind ved den ene stolpe til 3-1.
Nygren havde desuden en stor aktie i målet til 4-1 efter en times spil. Han tog chancen uden for feltet og tvang keeper Paul Izzo til at give en ripost, som Caleb Yirenkyi havde nemt ved at udnytte.
Med til historien hører, at Randers-forsvaret ikke havde sin stolteste arbejdsdag. Gang på gang fik FCN rum til at folde sig ud, og kronjyderne lignede i perioder træningskegler.
At det skulle blive sådan en kamp for Randers, var der ikke meget, der tydede på, da Norman Campbell efter et kvarter modtog en bold fra Simen Nordli og hamrede udeholdet i front, men derfra stod der FCN på det meste.
Det lykkedes dog at reducere for Randers, da Mathias Greve med et kvarter tilbage smaskede bolden ind via undersiden af overliggeren.
Hvis Randers troede på et stort comeback, blev håbet slukket bare et par minutter senere. Den netop indskiftede Stephen Acquah på 18 år tog chancen udefra og scorede med hjælp fra en afretning.
Med resultatet ligger Randers og FCN side om side med hver 38 point i bunden af top-6. De har fire point til Brøndby på tredjepladsen og to til AGF, der er firer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT