Svensk angriber brillerer i FCN-sejr

Benjamin Nygren scorede tre gange på et kvarter, da FC Nordsjælland slog Randers, der ellers førte 1-0.



Benjamin Nygren overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland søndag aften besejrede Randers med 5-2 i Farum.

Den svenske angriber scorede hattrick inden for godt et kvarter i første halvleg, efter at Randers ellers havde bragt sig på 1-0 i opgøret i Superligaens mesterskabsspil.

Det var fra det 24. til 40. minut, at Nygren, der i marts debuterede for Sveriges A-landshold og scorede i sin anden landskamp, afgjorde kampen på egen hånd.

FCN blev sat i gang af en Randers-fejl, som Mario Dorgeles straffede ved at sende bolden ind foran mål, hvor Nygren stod klar med pandebrasken.

Efter 37 minutter var Nygren igen på spil, da han modtog bolden omkring straffesparkspletten og scorede sikkert.

Nu var Nygren flyvende. Under to minutter senere fik han bolden fra Sindre Walle Egeli og snoede sig på skudhold i feltet og lagde bolden køligt ind ved den ene stolpe til 3-1.

Nygren havde desuden en stor aktie i målet til 4-1 efter en times spil. Han tog chancen uden for feltet og tvang keeper Paul Izzo til at give en ripost, som Caleb Yirenkyi havde nemt ved at udnytte.

Med til historien hører, at Randers-forsvaret ikke havde sin stolteste arbejdsdag. Gang på gang fik FCN rum til at folde sig ud, og kronjyderne lignede i perioder træningskegler.

At det skulle blive sådan en kamp for Randers, var der ikke meget, der tydede på, da Norman Campbell efter et kvarter modtog en bold fra Simen Nordli og hamrede udeholdet i front, men derfra stod der FCN på det meste.

Det lykkedes dog at reducere for Randers, da Mathias Greve med et kvarter tilbage smaskede bolden ind via undersiden af overliggeren.

Hvis Randers troede på et stort comeback, blev håbet slukket bare et par minutter senere. Den netop indskiftede Stephen Acquah på 18 år tog chancen udefra og scorede med hjælp fra en afretning.

Med resultatet ligger Randers og FCN side om side med hver 38 point i bunden af top-6. De har fire point til Brøndby på tredjepladsen og to til AGF, der er firer.

/ritzau/







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

José Mourinho klarmelder dansker

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Nartey scorede igen for Lyon

FCK-bænken var rasende!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Benfica – Real Madrid

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller