Svensk angriber brillerer i FCN-sejr

Benjamin Nygren scorede tre gange på et kvarter, da FC Nordsjælland slog Randers, der ellers førte 1-0.



Benjamin Nygren overstrålede alt og alle, da FC Nordsjælland søndag aften besejrede Randers med 5-2 i Farum.

Den svenske angriber scorede hattrick inden for godt et kvarter i første halvleg, efter at Randers ellers havde bragt sig på 1-0 i opgøret i Superligaens mesterskabsspil.

Det var fra det 24. til 40. minut, at Nygren, der i marts debuterede for Sveriges A-landshold og scorede i sin anden landskamp, afgjorde kampen på egen hånd.

FCN blev sat i gang af en Randers-fejl, som Mario Dorgeles straffede ved at sende bolden ind foran mål, hvor Nygren stod klar med pandebrasken.

Efter 37 minutter var Nygren igen på spil, da han modtog bolden omkring straffesparkspletten og scorede sikkert.

Nu var Nygren flyvende. Under to minutter senere fik han bolden fra Sindre Walle Egeli og snoede sig på skudhold i feltet og lagde bolden køligt ind ved den ene stolpe til 3-1.

Nygren havde desuden en stor aktie i målet til 4-1 efter en times spil. Han tog chancen uden for feltet og tvang keeper Paul Izzo til at give en ripost, som Caleb Yirenkyi havde nemt ved at udnytte.

Med til historien hører, at Randers-forsvaret ikke havde sin stolteste arbejdsdag. Gang på gang fik FCN rum til at folde sig ud, og kronjyderne lignede i perioder træningskegler.

At det skulle blive sådan en kamp for Randers, var der ikke meget, der tydede på, da Norman Campbell efter et kvarter modtog en bold fra Simen Nordli og hamrede udeholdet i front, men derfra stod der FCN på det meste.

Det lykkedes dog at reducere for Randers, da Mathias Greve med et kvarter tilbage smaskede bolden ind via undersiden af overliggeren.

Hvis Randers troede på et stort comeback, blev håbet slukket bare et par minutter senere. Den netop indskiftede Stephen Acquah på 18 år tog chancen udefra og scorede med hjælp fra en afretning.

Med resultatet ligger Randers og FCN side om side med hver 38 point i bunden af top-6. De har fire point til Brøndby på tredjepladsen og to til AGF, der er firer.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Dansker drillet af Mourinho



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Alexander Lind blæst bagover

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Viser målform før vigtig landskamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Glem 4-4-4-4-0

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Presset er på Danmark!

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Det kommer formentlig til at ske

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Stiktosset – her er Delaneys svar

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule