Sveriges nedtur fortsætter: Rykker ned i NL

Sverige var pisket til sejr over Slovenien, men fik kun 1-1 og rykker ned i tredje lag i Nations League.



Det er hårde tider for Sveriges fodboldlandshold.

Om to måneder må de slutrundevante svenskere se VM hjemme fra sofaen. Og tirsdag aften blev det også klart, at de blå-gule rykker ned i tredje lag i Nations League.

Sverige havde brug for en sejr over Slovenien i Stockholm, men fik kun 1-1.

I næste udgave af turneringen skal Sverige dyste mod lande som Færøerne, Luxembourg og Kosovo. Med al respekt for dem, er det ikke den slags nationer, svenskerne traditionelt sammenligner sig med.

2022 har formet sig som én lang depression for landstræner Janne Andersson og hans mandskab, der har været svækket af skader og afbud.

Først røg VM-billetten i en playoffkamp mod Polen. Og det er blevet fulgt op med en skuffende indsats i Nations League, hvor svenskerne ellers startede med at slå Slovenien ude, men siden tabte fire gange på stribe.

Efter knap en halv time på Friends Arena sendte Benjamin Sesko svenskerne tættere på afgrunden.

Det nye slovenske stjerneskud valgte at sparke første gang på en lang diagonalaflevering. Og med en perfekt helflugter placerede han bolden langt uden for målmand Robin Olsens rækkevidde.

Emil Forsberg gav svenskerne nyt håb med et karakteristisk sololøb kort før pausen.

Leipzig-spilleren modtog bolden på midterlinjen i venstre side og rykkede uimodståeligt gennem hele det slovenske forsvar og udplacerede Jan Oblak i målet.

Det gav Sverige en hel halvleg til at score det mål, der ville fastholde landets placering i næstøverste lag. Men der manglede gennemslagskraft og fantasi, og det tunge pres på Sloveniens mål kom aldrig.

I det hele taget blev det en trist skandinavisk aften. I Oslo tabte Norge gruppefinalen mod Serbien med 0-2 og må se serberne rykke op i det øverste lag.

Noget af en nedtur for nordmændene, der efter sommerens fire kampe lignede et stensikkert bud på en oprykning.

I lørdags tabte Ståle Solbakkens mænd unødvendigt i Slovenien, men kunne stadig nøjes med uafgjort mod serberne.

Gæsterne fik dog lukket godt af for Erling Haaland, og i stedet slog Serbiens egne farlige angrebsvåben til i den anden ende.

Kort før pausen bragte Dusan Vlahovic sit hold foran 1-0, og ni minutter efter sidebyttet var det Alexander Mitrovic, der øgede til 2-0.

Det kom Norge sig aldrig over. Serbien havde ikke de store problemer med at forsvare sig til en ny status som A-nation i Nations League.

/ritzau/





Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

– Vi bør være favoritter

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Forlænger med Ståle Solbakken

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Trist Kvistgaarden-melding

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK