Sveriges nedtur fortsætter: Rykker ned i NL

Sverige var pisket til sejr over Slovenien, men fik kun 1-1 og rykker ned i tredje lag i Nations League.



Det er hårde tider for Sveriges fodboldlandshold.

Om to måneder må de slutrundevante svenskere se VM hjemme fra sofaen. Og tirsdag aften blev det også klart, at de blå-gule rykker ned i tredje lag i Nations League.

Sverige havde brug for en sejr over Slovenien i Stockholm, men fik kun 1-1.

I næste udgave af turneringen skal Sverige dyste mod lande som Færøerne, Luxembourg og Kosovo. Med al respekt for dem, er det ikke den slags nationer, svenskerne traditionelt sammenligner sig med.

2022 har formet sig som én lang depression for landstræner Janne Andersson og hans mandskab, der har været svækket af skader og afbud.

Først røg VM-billetten i en playoffkamp mod Polen. Og det er blevet fulgt op med en skuffende indsats i Nations League, hvor svenskerne ellers startede med at slå Slovenien ude, men siden tabte fire gange på stribe.

Efter knap en halv time på Friends Arena sendte Benjamin Sesko svenskerne tættere på afgrunden.

Det nye slovenske stjerneskud valgte at sparke første gang på en lang diagonalaflevering. Og med en perfekt helflugter placerede han bolden langt uden for målmand Robin Olsens rækkevidde.

Emil Forsberg gav svenskerne nyt håb med et karakteristisk sololøb kort før pausen.

Leipzig-spilleren modtog bolden på midterlinjen i venstre side og rykkede uimodståeligt gennem hele det slovenske forsvar og udplacerede Jan Oblak i målet.

Det gav Sverige en hel halvleg til at score det mål, der ville fastholde landets placering i næstøverste lag. Men der manglede gennemslagskraft og fantasi, og det tunge pres på Sloveniens mål kom aldrig.

I det hele taget blev det en trist skandinavisk aften. I Oslo tabte Norge gruppefinalen mod Serbien med 0-2 og må se serberne rykke op i det øverste lag.

Noget af en nedtur for nordmændene, der efter sommerens fire kampe lignede et stensikkert bud på en oprykning.

I lørdags tabte Ståle Solbakkens mænd unødvendigt i Slovenien, men kunne stadig nøjes med uafgjort mod serberne.

Gæsterne fik dog lukket godt af for Erling Haaland, og i stedet slog Serbiens egne farlige angrebsvåben til i den anden ende.

Kort før pausen bragte Dusan Vlahovic sit hold foran 1-0, og ni minutter efter sidebyttet var det Alexander Mitrovic, der øgede til 2-0.

Det kom Norge sig aldrig over. Serbien havde ikke de store problemer med at forsvare sig til en ny status som A-nation i Nations League.

/ritzau/



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Afvist

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

FC København-profil ude med sygdom

Har I tabt sutten, Brøndby?

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Storklub meldes interesseret

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball