Svensk kant-stjerne siger nej til Brøndby

Et af de allerstørste navne i svensk fodbold netop nu, kantspilleren Mervan Celik, har sagt nej til et tilbud fra danske Brøndby IF.



21-årige Mervan Celik er ikke et kendt navn i Danmark. Men det er han på rekordtid blevet i hjemlandet Sverige. U/21-landsholdsspilleren, der spiller for Göteborg-klubben Gais, har haft en fænomenal sæson, hvor han fra sin position på kanten har scoret ikke mindre end 14 mål i Allsvenskan.

Det har fået flere klubber i udlandet helt frem i skoene, og flere klubber har endda afgivet bud. Men indtil videre har Celik sagt nej til alt. Blandt andet til et tilbud fra danske Brøndby.

– Jeg vil ikke stresse. Vi venter og ser, hvad der sker, for det skal føles rigtigt. Jeg vil til en klub, som tror på mig, og som kan vinde titler, siger Celik til Göteborg-udgaven af den svenske avis Expressen, GT.

Avisen fortæller, at Celik – udover Brøndby – har sagt nej til klubber som Catania, Young Boys, Trabzonspor, Fenerbahce og AS Monaco, mens flere andre større klubber stadig er i spil. Blandt dem er store adresser som Liverpool, Napoli, Werder Bremen og Espanyol.

– Det er bare fedt. Det beviser, at jeg gør det godt. Men jeg tænker ikke så meget over det. I stedet arbejder jeg hårdere og forsøger at udvikle mig hver dag, fortæller Mervan Celik, der dog satser på at komme til udlandet, når sæsonen i Allsvenskan slutter.

– Ja, det virker som om, at det er ved at være på tide. Jeg vil tage næste skridt, slutter Celik.

Et skridt, som efter al sandsynlighed ikke vil føre ham til Brøndby på trods af stor blå/gul interesse.





Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent




LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Brøndby-boss teaser for transfer

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Lyngby BK – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer

Er de også færdige i OB?

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Københavns vej i Europa