Svensk konkurrence til FC København

Pierre Bengtsson kan være en mulig afløser for Oscar Wendt i FC København. Men nu får Løverne konkurrence fra en svensk storklub.



FC Nordsjællands svenske back Pierre Bengtsson linkes med jævne mellemrum til FC København, hvor han er en af favoritterne til at afløse landsmanden Oscar Wendt, som senest til sommer forlader Parken.

Men FC København er ikke den eneste klub, der bejler til den svenske U/21-landsholdsspiller. Det gør en af de store klubber fra hans hjemland også. Den ene halvdel af IFK Göteborgs trænerduo var således til stede, da FC Nordsjælland for to uger siden slog AC Horsens ud af pokalturneringen.

Læs også: FC København følger svensk FCN-back

– Stefan Rehn så den kamp. Men hvilke spillere han så på, vil jeg ikke kommentere. Vi forsøger at se mange kampe, siger den anden halvdel af trænerduoen i den svenske klub, Jonas Olsson, til Sportsbladet.

Olsson vil dog gerne indrømme, at den svenske klub ser på Pierre Bengtsson. Men han er ikke den eneste Superliga-spiller, Kim Christensens tidligere klub holder øje med.

Læs også: FCN-back: Kan blive bedre end Wendt

– Pierre Bengtsson har vi set i kampe for U/21-landsholdet. Der var andre spillere i den kamp, Stefan var nede at se i Danmark, fortæller Jonas Olsson.

Da IFK Göteborg står foran en stor udskiftning i klubbens midterforsvar, kan det være AC Horsens’ Andreas Augustsson, IFK-træneren her henviser til 33-årige Augustsson har kontraktudløb i det østjyske næste sommer.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Henter Mads Junker

FCM-transfer i fare

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

En sort plet på hans eftermæle

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet