Det svenske fodboldlandsholds pressemøde forud for testkampen mod Danmark blev kort, men indholdsrigt.
Som følge af lydproblemer på det digitale pressemøde varede det kun i ganske få minutter, men her afslørede svenskerne deres startopstilling til kampen, som man i øvrigt føler sig tryg ved at spille.
Assistenttræner Peter Wettergren fortæller, at svenskerne i hvert fald ikke ser grund til at føle sig utrygge trods coronasmitte i den danske landsholdslejr.
– Vi har noteret os snakken om smitten omkring det danske hold. Der er ingen smittede på det svenske hold.
– Vi har rådført os med mange dygtige folk, så vi føler os trygge ved at spille kampen, siger Wettergren.
Onsdag er han Sveriges landstræner, da Janne Andersson er i isolation efter nærkontakt med en coronasmittet.
Sverige må se bort fra fem spillere, der på grund af skærpede rejserestriktioner i Storbritannien ikke kan være med i Danmark. Samme restriktioner forhindrer syv danske spillere i at deltage.
Gustav Svensson skal være anfører for Sverige i kampen mod Danmark. Han er ikke skræmt af coronasmitten i den danske landsholdslejr.
– Det er en del af den verden, vi lever i, siger Svensson.
På pressemødet afslørede Wettergren også Sveriges startopstilling til kampen.
FC Midtjylland-spilleren Jens-Lys Cajuste er blandt de startende. Han får dermed landsholdsdebut. Også AaB-nyerhvervelsen Oscar Hiljemark er med.
Sverige stiller op med følgende spillere (4-4-2):
Kristoffer Nordfeldt – Mattias Johansson, Marcus Danielson, Carl Starfelt, Martin Olsson – Mattias Svanberg, Gustav Svensson, Jens-Lys Cajuste, Oscar Hiljemark – Robin Quaison, Alexander Isak.
Det er yderst sjældent, at landstrænere offentliggør startopstillingen dagen før kamp. Morten Olsen gjorde det kun få gange i sine mere end 15 år som dansk landstræner, mens Åge Hareide gjorde det en enkelt gang i sin landstrænertid. Det var i en testkamp mod Panama i marts 2018.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TRANSFER
