Svensk vikar afslører startopstilling: To fra Superligaen med mod Danmark

Dagen før testkamp mod Danmark har Peter Wettergren afsløret startopstillingen – to superligaspillere er med.



Det svenske fodboldlandsholds pressemøde forud for testkampen mod Danmark blev kort, men indholdsrigt.

Som følge af lydproblemer på det digitale pressemøde varede det kun i ganske få minutter, men her afslørede svenskerne deres startopstilling til kampen, som man i øvrigt føler sig tryg ved at spille.

Assistenttræner Peter Wettergren fortæller, at svenskerne i hvert fald ikke ser grund til at føle sig utrygge trods coronasmitte i den danske landsholdslejr.

– Vi har noteret os snakken om smitten omkring det danske hold. Der er ingen smittede på det svenske hold.

– Vi har rådført os med mange dygtige folk, så vi føler os trygge ved at spille kampen, siger Wettergren.

Onsdag er han Sveriges landstræner, da Janne Andersson er i isolation efter nærkontakt med en coronasmittet.

Sverige må se bort fra fem spillere, der på grund af skærpede rejserestriktioner i Storbritannien ikke kan være med i Danmark. Samme restriktioner forhindrer syv danske spillere i at deltage.

Gustav Svensson skal være anfører for Sverige i kampen mod Danmark. Han er ikke skræmt af coronasmitten i den danske landsholdslejr.

– Det er en del af den verden, vi lever i, siger Svensson.

På pressemødet afslørede Wettergren også Sveriges startopstilling til kampen.

FC Midtjylland-spilleren Jens-Lys Cajuste er blandt de startende. Han får dermed landsholdsdebut. Også AaB-nyerhvervelsen Oscar Hiljemark er med.

Sverige stiller op med følgende spillere (4-4-2):

Kristoffer Nordfeldt – Mattias Johansson, Marcus Danielson, Carl Starfelt, Martin Olsson – Mattias Svanberg, Gustav Svensson, Jens-Lys Cajuste, Oscar Hiljemark – Robin Quaison, Alexander Isak.

Det er yderst sjældent, at landstrænere offentliggør startopstillingen dagen før kamp. Morten Olsen gjorde det kun få gange i sine mere end 15 år som dansk landstræner, mens Åge Hareide gjorde det en enkelt gang i sin landstrænertid. Det var i en testkamp mod Panama i marts 2018.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det