Svensk vikar afslører startopstilling: To fra Superligaen med mod Danmark

Dagen før testkamp mod Danmark har Peter Wettergren afsløret startopstillingen – to superligaspillere er med.



Det svenske fodboldlandsholds pressemøde forud for testkampen mod Danmark blev kort, men indholdsrigt.

Som følge af lydproblemer på det digitale pressemøde varede det kun i ganske få minutter, men her afslørede svenskerne deres startopstilling til kampen, som man i øvrigt føler sig tryg ved at spille.

Assistenttræner Peter Wettergren fortæller, at svenskerne i hvert fald ikke ser grund til at føle sig utrygge trods coronasmitte i den danske landsholdslejr.

– Vi har noteret os snakken om smitten omkring det danske hold. Der er ingen smittede på det svenske hold.

– Vi har rådført os med mange dygtige folk, så vi føler os trygge ved at spille kampen, siger Wettergren.

Onsdag er han Sveriges landstræner, da Janne Andersson er i isolation efter nærkontakt med en coronasmittet.

Sverige må se bort fra fem spillere, der på grund af skærpede rejserestriktioner i Storbritannien ikke kan være med i Danmark. Samme restriktioner forhindrer syv danske spillere i at deltage.

Gustav Svensson skal være anfører for Sverige i kampen mod Danmark. Han er ikke skræmt af coronasmitten i den danske landsholdslejr.

– Det er en del af den verden, vi lever i, siger Svensson.

På pressemødet afslørede Wettergren også Sveriges startopstilling til kampen.

FC Midtjylland-spilleren Jens-Lys Cajuste er blandt de startende. Han får dermed landsholdsdebut. Også AaB-nyerhvervelsen Oscar Hiljemark er med.

Sverige stiller op med følgende spillere (4-4-2):

Kristoffer Nordfeldt – Mattias Johansson, Marcus Danielson, Carl Starfelt, Martin Olsson – Mattias Svanberg, Gustav Svensson, Jens-Lys Cajuste, Oscar Hiljemark – Robin Quaison, Alexander Isak.

Det er yderst sjældent, at landstrænere offentliggør startopstillingen dagen før kamp. Morten Olsen gjorde det kun få gange i sine mere end 15 år som dansk landstræner, mens Åge Hareide gjorde det en enkelt gang i sin landstrænertid. Det var i en testkamp mod Panama i marts 2018.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Køber snart Brøndby-angriber

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige