Det svenske fodboldlandsholds pressemøde forud for testkampen mod Danmark blev kort, men indholdsrigt.
Som følge af lydproblemer på det digitale pressemøde varede det kun i ganske få minutter, men her afslørede svenskerne deres startopstilling til kampen, som man i øvrigt føler sig tryg ved at spille.
Assistenttræner Peter Wettergren fortæller, at svenskerne i hvert fald ikke ser grund til at føle sig utrygge trods coronasmitte i den danske landsholdslejr.
– Vi har noteret os snakken om smitten omkring det danske hold. Der er ingen smittede på det svenske hold.
– Vi har rådført os med mange dygtige folk, så vi føler os trygge ved at spille kampen, siger Wettergren.
Onsdag er han Sveriges landstræner, da Janne Andersson er i isolation efter nærkontakt med en coronasmittet.
Sverige må se bort fra fem spillere, der på grund af skærpede rejserestriktioner i Storbritannien ikke kan være med i Danmark. Samme restriktioner forhindrer syv danske spillere i at deltage.
Gustav Svensson skal være anfører for Sverige i kampen mod Danmark. Han er ikke skræmt af coronasmitten i den danske landsholdslejr.
– Det er en del af den verden, vi lever i, siger Svensson.
På pressemødet afslørede Wettergren også Sveriges startopstilling til kampen.
FC Midtjylland-spilleren Jens-Lys Cajuste er blandt de startende. Han får dermed landsholdsdebut. Også AaB-nyerhvervelsen Oscar Hiljemark er med.
Sverige stiller op med følgende spillere (4-4-2):
Kristoffer Nordfeldt – Mattias Johansson, Marcus Danielson, Carl Starfelt, Martin Olsson – Mattias Svanberg, Gustav Svensson, Jens-Lys Cajuste, Oscar Hiljemark – Robin Quaison, Alexander Isak.
Det er yderst sjældent, at landstrænere offentliggør startopstillingen dagen før kamp. Morten Olsen gjorde det kun få gange i sine mere end 15 år som dansk landstræner, mens Åge Hareide gjorde det en enkelt gang i sin landstrænertid. Det var i en testkamp mod Panama i marts 2018.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
