Det svenske fodboldlandsholds pressemøde forud for testkampen mod Danmark blev kort, men indholdsrigt.
Som følge af lydproblemer på det digitale pressemøde varede det kun i ganske få minutter, men her afslørede svenskerne deres startopstilling til kampen, som man i øvrigt føler sig tryg ved at spille.
Assistenttræner Peter Wettergren fortæller, at svenskerne i hvert fald ikke ser grund til at føle sig utrygge trods coronasmitte i den danske landsholdslejr.
– Vi har noteret os snakken om smitten omkring det danske hold. Der er ingen smittede på det svenske hold.
– Vi har rådført os med mange dygtige folk, så vi føler os trygge ved at spille kampen, siger Wettergren.
Onsdag er han Sveriges landstræner, da Janne Andersson er i isolation efter nærkontakt med en coronasmittet.
Sverige må se bort fra fem spillere, der på grund af skærpede rejserestriktioner i Storbritannien ikke kan være med i Danmark. Samme restriktioner forhindrer syv danske spillere i at deltage.
Gustav Svensson skal være anfører for Sverige i kampen mod Danmark. Han er ikke skræmt af coronasmitten i den danske landsholdslejr.
– Det er en del af den verden, vi lever i, siger Svensson.
På pressemødet afslørede Wettergren også Sveriges startopstilling til kampen.
FC Midtjylland-spilleren Jens-Lys Cajuste er blandt de startende. Han får dermed landsholdsdebut. Også AaB-nyerhvervelsen Oscar Hiljemark er med.
Sverige stiller op med følgende spillere (4-4-2):
Kristoffer Nordfeldt – Mattias Johansson, Marcus Danielson, Carl Starfelt, Martin Olsson – Mattias Svanberg, Gustav Svensson, Jens-Lys Cajuste, Oscar Hiljemark – Robin Quaison, Alexander Isak.
Det er yderst sjældent, at landstrænere offentliggør startopstillingen dagen før kamp. Morten Olsen gjorde det kun få gange i sine mere end 15 år som dansk landstræner, mens Åge Hareide gjorde det en enkelt gang i sin landstrænertid. Det var i en testkamp mod Panama i marts 2018.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
MEDIE
