Med en hjemmesejr mandag over Hertha Berlin kan Mainz tage et stort skridt mod overlevelse i Bundesligaen.
Hvis det lykkes at få fuldt udbytte mod hovedstadsholdet vil cheftræner Bo Svenssons Mainz-mandskab, der i januar indtog sidstepladsen, slå et hul på otte point til nedrykningsstregen.
Den store forvandling fra bundprop til midterhold er sket, efter at danskeren kom til klubben i begyndelsen af året.
– Vi er ikke helt sikre på at blive oppe selv med en sejr, så vi gør klogeligt i ikke at spekulere i de her scenarier.
– På et tidspunkt var vi håbløst bagefter de andre hold – vi havde både otte og ti point op – så vi skal ikke bekymre os om, hvor sæsonen kan ende henne, men i stedet have 100 procent fokus på os selv.
– Det er sådan, vi har gjort det, siden jeg kom, siger Bo Svensson til Ritzau før kampen mod Hertha Berlin.
I de seneste syv ligakampe har Mainz hentet 17 point, hvilket gør Svenssons mandskab til det mest formstærke i Bundesligaen i den periode.
Senest vandt Mainz med 2-1 over ligaens førerhold fra Bayern München, og selv om alt lige nu går forrygende for Svensson og hans spillere, så kræver det konstant fokus på de små ting at holde fast i succesen.
– Vi skal bringe det samme mod Hertha, som vi har bragt i størstedelen af den tid, jeg har været her. Og det er ikke nogen selvfølge, at vi kan det, siger Svensson.
Mainz indtager en øjeblikkelig 12.-plads i Bundesligaen med 34 point og en afstand på fem point til nedrykningsstregen.
Holdene i bundregionen har dog spillet et forskelligt antal kampe. Mandagens modstander fra Hertha Berlin er det hold i ligaen, der mangler at afvikle flest kampe – nemlig seks – før sæsonen er slut.
Hertha Berlin ligger i øjeblikket til nedrykning på 17.-pladsen med 26 point.
Mandagens opgør mellem Mainz og Hertha Berlin har kampstart klokken 18.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
Rodri er blevet opereret i ryggen
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
NYHEDER
