Med en hjemmesejr mandag over Hertha Berlin kan Mainz tage et stort skridt mod overlevelse i Bundesligaen.
Hvis det lykkes at få fuldt udbytte mod hovedstadsholdet vil cheftræner Bo Svenssons Mainz-mandskab, der i januar indtog sidstepladsen, slå et hul på otte point til nedrykningsstregen.
Den store forvandling fra bundprop til midterhold er sket, efter at danskeren kom til klubben i begyndelsen af året.
– Vi er ikke helt sikre på at blive oppe selv med en sejr, så vi gør klogeligt i ikke at spekulere i de her scenarier.
– På et tidspunkt var vi håbløst bagefter de andre hold – vi havde både otte og ti point op – så vi skal ikke bekymre os om, hvor sæsonen kan ende henne, men i stedet have 100 procent fokus på os selv.
– Det er sådan, vi har gjort det, siden jeg kom, siger Bo Svensson til Ritzau før kampen mod Hertha Berlin.
I de seneste syv ligakampe har Mainz hentet 17 point, hvilket gør Svenssons mandskab til det mest formstærke i Bundesligaen i den periode.
Senest vandt Mainz med 2-1 over ligaens førerhold fra Bayern München, og selv om alt lige nu går forrygende for Svensson og hans spillere, så kræver det konstant fokus på de små ting at holde fast i succesen.
– Vi skal bringe det samme mod Hertha, som vi har bragt i størstedelen af den tid, jeg har været her. Og det er ikke nogen selvfølge, at vi kan det, siger Svensson.
Mainz indtager en øjeblikkelig 12.-plads i Bundesligaen med 34 point og en afstand på fem point til nedrykningsstregen.
Holdene i bundregionen har dog spillet et forskelligt antal kampe. Mandagens modstander fra Hertha Berlin er det hold i ligaen, der mangler at afvikle flest kampe – nemlig seks – før sæsonen er slut.
Hertha Berlin ligger i øjeblikket til nedrykning på 17.-pladsen med 26 point.
Mandagens opgør mellem Mainz og Hertha Berlin har kampstart klokken 18.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
