Dansker bag Bundesligaens mest formstærke hold

Bo Svenssons Mainz møder mandag Hertha Berlin i et opgør, hvor Mainz kan lægge afstand til nedrykningsstregen.



Med en hjemmesejr mandag over Hertha Berlin kan Mainz tage et stort skridt mod overlevelse i Bundesligaen.

Hvis det lykkes at få fuldt udbytte mod hovedstadsholdet vil cheftræner Bo Svenssons Mainz-mandskab, der i januar indtog sidstepladsen, slå et hul på otte point til nedrykningsstregen.

Den store forvandling fra bundprop til midterhold er sket, efter at danskeren kom til klubben i begyndelsen af året.

– Vi er ikke helt sikre på at blive oppe selv med en sejr, så vi gør klogeligt i ikke at spekulere i de her scenarier.

– På et tidspunkt var vi håbløst bagefter de andre hold – vi havde både otte og ti point op – så vi skal ikke bekymre os om, hvor sæsonen kan ende henne, men i stedet have 100 procent fokus på os selv.

– Det er sådan, vi har gjort det, siden jeg kom, siger Bo Svensson til Ritzau før kampen mod Hertha Berlin.

I de seneste syv ligakampe har Mainz hentet 17 point, hvilket gør Svenssons mandskab til det mest formstærke i Bundesligaen i den periode.

Senest vandt Mainz med 2-1 over ligaens førerhold fra Bayern München, og selv om alt lige nu går forrygende for Svensson og hans spillere, så kræver det konstant fokus på de små ting at holde fast i succesen.

– Vi skal bringe det samme mod Hertha, som vi har bragt i størstedelen af den tid, jeg har været her. Og det er ikke nogen selvfølge, at vi kan det, siger Svensson.

Mainz indtager en øjeblikkelig 12.-plads i Bundesligaen med 34 point og en afstand på fem point til nedrykningsstregen.

Holdene i bundregionen har dog spillet et forskelligt antal kampe. Mandagens modstander fra Hertha Berlin er det hold i ligaen, der mangler at afvikle flest kampe – nemlig seks – før sæsonen er slut.

Hertha Berlin ligger i øjeblikket til nedrykning på 17.-pladsen med 26 point.

Mandagens opgør mellem Mainz og Hertha Berlin har kampstart klokken 18.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa