Dansker bag Bundesligaens mest formstærke hold

Bo Svenssons Mainz møder mandag Hertha Berlin i et opgør, hvor Mainz kan lægge afstand til nedrykningsstregen.



Med en hjemmesejr mandag over Hertha Berlin kan Mainz tage et stort skridt mod overlevelse i Bundesligaen.

Hvis det lykkes at få fuldt udbytte mod hovedstadsholdet vil cheftræner Bo Svenssons Mainz-mandskab, der i januar indtog sidstepladsen, slå et hul på otte point til nedrykningsstregen.

Den store forvandling fra bundprop til midterhold er sket, efter at danskeren kom til klubben i begyndelsen af året.

– Vi er ikke helt sikre på at blive oppe selv med en sejr, så vi gør klogeligt i ikke at spekulere i de her scenarier.

– På et tidspunkt var vi håbløst bagefter de andre hold – vi havde både otte og ti point op – så vi skal ikke bekymre os om, hvor sæsonen kan ende henne, men i stedet have 100 procent fokus på os selv.

– Det er sådan, vi har gjort det, siden jeg kom, siger Bo Svensson til Ritzau før kampen mod Hertha Berlin.

I de seneste syv ligakampe har Mainz hentet 17 point, hvilket gør Svenssons mandskab til det mest formstærke i Bundesligaen i den periode.

Senest vandt Mainz med 2-1 over ligaens førerhold fra Bayern München, og selv om alt lige nu går forrygende for Svensson og hans spillere, så kræver det konstant fokus på de små ting at holde fast i succesen.

– Vi skal bringe det samme mod Hertha, som vi har bragt i størstedelen af den tid, jeg har været her. Og det er ikke nogen selvfølge, at vi kan det, siger Svensson.

Mainz indtager en øjeblikkelig 12.-plads i Bundesligaen med 34 point og en afstand på fem point til nedrykningsstregen.

Holdene i bundregionen har dog spillet et forskelligt antal kampe. Mandagens modstander fra Hertha Berlin er det hold i ligaen, der mangler at afvikle flest kampe – nemlig seks – før sæsonen er slut.

Hertha Berlin ligger i øjeblikket til nedrykning på 17.-pladsen med 26 point.

Mandagens opgør mellem Mainz og Hertha Berlin har kampstart klokken 18.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Det går over i historien”

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’