Dansker bag Bundesligaens mest formstærke hold

Bo Svenssons Mainz møder mandag Hertha Berlin i et opgør, hvor Mainz kan lægge afstand til nedrykningsstregen.



Med en hjemmesejr mandag over Hertha Berlin kan Mainz tage et stort skridt mod overlevelse i Bundesligaen.

Hvis det lykkes at få fuldt udbytte mod hovedstadsholdet vil cheftræner Bo Svenssons Mainz-mandskab, der i januar indtog sidstepladsen, slå et hul på otte point til nedrykningsstregen.

Den store forvandling fra bundprop til midterhold er sket, efter at danskeren kom til klubben i begyndelsen af året.

– Vi er ikke helt sikre på at blive oppe selv med en sejr, så vi gør klogeligt i ikke at spekulere i de her scenarier.

– På et tidspunkt var vi håbløst bagefter de andre hold – vi havde både otte og ti point op – så vi skal ikke bekymre os om, hvor sæsonen kan ende henne, men i stedet have 100 procent fokus på os selv.

– Det er sådan, vi har gjort det, siden jeg kom, siger Bo Svensson til Ritzau før kampen mod Hertha Berlin.

I de seneste syv ligakampe har Mainz hentet 17 point, hvilket gør Svenssons mandskab til det mest formstærke i Bundesligaen i den periode.

Senest vandt Mainz med 2-1 over ligaens førerhold fra Bayern München, og selv om alt lige nu går forrygende for Svensson og hans spillere, så kræver det konstant fokus på de små ting at holde fast i succesen.

– Vi skal bringe det samme mod Hertha, som vi har bragt i størstedelen af den tid, jeg har været her. Og det er ikke nogen selvfølge, at vi kan det, siger Svensson.

Mainz indtager en øjeblikkelig 12.-plads i Bundesligaen med 34 point og en afstand på fem point til nedrykningsstregen.

Holdene i bundregionen har dog spillet et forskelligt antal kampe. Mandagens modstander fra Hertha Berlin er det hold i ligaen, der mangler at afvikle flest kampe – nemlig seks – før sæsonen er slut.

Hertha Berlin ligger i øjeblikket til nedrykning på 17.-pladsen med 26 point.

Mandagens opgør mellem Mainz og Hertha Berlin har kampstart klokken 18.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Snød FC København for keeper

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Derfor trækker FC København-transfer ud

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning