Dansker bag Bundesligaens mest formstærke hold

Bo Svenssons Mainz møder mandag Hertha Berlin i et opgør, hvor Mainz kan lægge afstand til nedrykningsstregen.



Med en hjemmesejr mandag over Hertha Berlin kan Mainz tage et stort skridt mod overlevelse i Bundesligaen.

Hvis det lykkes at få fuldt udbytte mod hovedstadsholdet vil cheftræner Bo Svenssons Mainz-mandskab, der i januar indtog sidstepladsen, slå et hul på otte point til nedrykningsstregen.

Den store forvandling fra bundprop til midterhold er sket, efter at danskeren kom til klubben i begyndelsen af året.

– Vi er ikke helt sikre på at blive oppe selv med en sejr, så vi gør klogeligt i ikke at spekulere i de her scenarier.

– På et tidspunkt var vi håbløst bagefter de andre hold – vi havde både otte og ti point op – så vi skal ikke bekymre os om, hvor sæsonen kan ende henne, men i stedet have 100 procent fokus på os selv.

– Det er sådan, vi har gjort det, siden jeg kom, siger Bo Svensson til Ritzau før kampen mod Hertha Berlin.

I de seneste syv ligakampe har Mainz hentet 17 point, hvilket gør Svenssons mandskab til det mest formstærke i Bundesligaen i den periode.

Senest vandt Mainz med 2-1 over ligaens førerhold fra Bayern München, og selv om alt lige nu går forrygende for Svensson og hans spillere, så kræver det konstant fokus på de små ting at holde fast i succesen.

– Vi skal bringe det samme mod Hertha, som vi har bragt i størstedelen af den tid, jeg har været her. Og det er ikke nogen selvfølge, at vi kan det, siger Svensson.

Mainz indtager en øjeblikkelig 12.-plads i Bundesligaen med 34 point og en afstand på fem point til nedrykningsstregen.

Holdene i bundregionen har dog spillet et forskelligt antal kampe. Mandagens modstander fra Hertha Berlin er det hold i ligaen, der mangler at afvikle flest kampe – nemlig seks – før sæsonen er slut.

Hertha Berlin ligger i øjeblikket til nedrykning på 17.-pladsen med 26 point.

Mandagens opgør mellem Mainz og Hertha Berlin har kampstart klokken 18.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sender opfordring til Superliga-træner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Frankrig – Irak

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning