Sverige taber og rykker ned i Nations League

Sverige kom foran mod Frankrig, men endte alligevel med at tabe og rykke ned til Nations Leagues niveau B.



Det svenske fodboldlandshold tager næste år en tur ned på det næstøverste niveau i Nations League-formatet.

Det står klart, efter at Sverige tirsdag aften tabte 2-4 til Frankrig.

Nederlaget betyder, at holdet ender sidst i Nations Leagues gruppe 3 på det øverste niveau, A. Svenskerne ender bag Frankrig, Portugal og Kroatien med blot tre point efter seks kampe og rykker dermed ned på niveau B.

Franskmændene var før kampen allerede sikre på sejren i gruppen, og de er dermed klar til Nations League-finalestævnet næste år. Her deltager de fire gruppevindere på det øverste niveau.

Danmark kan blive en del af stævnet med en sejr over Belgien onsdag.

Sverige fik tirsdag ellers en fin start på opgøret i Paris.

Viktor Claesson opsnappede en bold på kanten af feltet og fik snoet sig uden om Frankrigs Paul Pogba. En smule ude af balance satte han tåen på bolden, og via en afretning fra Real Madrid-stopperen Raphaël Varane gik den i mål.

Frankrig meldte sig dog også hurtigt ind i opgøret, da den rutinerede angriber Olivier Giroud udlignede til 1-1 efter cirka et kvarters spil.

Det blev også 2-1 til hjemmeholdet inden pausen.

Marcus Thuram snød et par svenskere med nogle gode driblinger, inden hans afslutning blev blokeret. Bolden sejlede i en bue over til backen Benjamin Pavard, der flugtede den ind bag Robin Olsen i svenskernes mål.

I anden halvleg blev den franske stjerne Kylian Mbappé skiftet ind efter knap en times spil. Blot få minutter senere lagde han et perfekt, følt indlæg ind i panden på Giroud, der gjorde det til 3-1 med sin anden scoring.

Indskiftede Robin Quaison reducerede for Sverige kort før tid, og til sidst satsede svenskerne alt ved at sende målmand Robin Olsen med frem.

Det udnyttede Kingsley Coman dog i stedet til at score på tomt mål på en omstilling og dermed gøre det til slutresultatet 4-2.

/ritzau/





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-stjerne klar til Europa-brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Køb, køb, køb!

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?