Sviatchenko drømmer stadig: Det udelukker jeg ikke

Selv om FC Midtjylland-kaptajnen til oktober fylder 32, og kontrakten med FC Midtjylland løber halvandet år endnu, udelukker han ikke et nyt udlandsskifte.



Tipsbladet i Portugal

Erik Sviatchenko kan efterhånden kalde sig “Mester FC Midtjylland” efter sine mange trofaste år i klubben. Den stabile midtstopper har spillet i klubben i hele sin seniorkarriere, kun afbrudt af et toårigt udlandsophold i Celtic fra 2016 til 2018. 

I dag 31-årige Sviatchenko spiller fortsat en stor rolle for klubben, hvor han har stor status både på banen og udenfor banen. Han fylder dog 32 til oktober, og kontrakten med FCM løber til sommeren 2024, så på et eller tidspunkt er det også oplagt at høre kaptajnen om hans fremtidsplaner. Det er netop, hvad Tipsbladet har gjort på Algarves kyst, hvor FC Midtjylland i øjeblikket er på træningslejr. 

Her udelukker Erik Sviatchenko ikke, at han igen skal prøve kræfter med udlandet, men han er heller ikke afvisende over for at fortsætte i FC Midtjylland.

– Jeg tror, at vi godt kunne påbegynde nogle snakke om, hvad der skal ske. Jeg kunne rigtig godt tænke mig at være på forkant med tingene. Jeg har aldrig været fri på markedet nogensinde, og jeg ved heller ikke helt, om det er noget, jeg har lyst til.

– Men det er jo igen et samarbejde mellem klubben og mig selv. Vi skal ligesom sætte os ned og sige, hvad kunne vi godt tænke os? De ved, at de har en super udgave af mig lige nu. De har spillet rigtig mange minutter og står i en super god udgave.

– Jeg elsker at møde på job hver eneste dag. Jeg elsker at bidrage. Jeg elsker at spille kampe. Jeg elsker at kunne spille de store kampe, som jeg også har vist i Europa. Vi er på vej med holdet. Vi er ved at bygge noget nyt op. Så selvfølgelig tænker jeg, at de synes, jeg også er vigtig der, fortæller Sviatchenko.

Vil du gerne selv fortsætte, hvis de kommer og tilbyder dig flere år?

– Det kunne sagtens være en mulighed. Men på den anden side, så står jeg også op hver eneste dag om morgenen og siger, at jeg rigtig gerne kunne tænke mig at identificere mig som værende dengang, jeg spillede i Celtic. Altså spillede i udlandet. Fordi jeg synes, det var en stor oplevelse, og jeg kunne godt tænke mig at spille på en anden adresse end Superligaen.

Du har ikke udelukket en tur til udlandet?

– Nej, jeg udelukker ikke noget. Men jeg ved så også bare, at vi er i en verden, hvor vi lige har snakket om (Ousmane) Diomande, som er 19 år gammel. Og jeg kommer med nogle helt andre ting, og det er bare det, at det marked lige så stille går imod. Men det er jo ikke sagt med, at der ikke er en klub derude, som ser en stjerne i mig.

– Men igen, der er så mange ting, der skal gå op i en højere ende, og det ved jeg bare nu. Før i tiden kunne jeg bare sige, at jeg skal til udlandet, men hvad indebærer det at bare skal til udlandet? Det er jo ikke i for enhver pris, at jeg skal til udlandet. Der er familie, og der er noget økonomi, hvor er det man skal bo?

– Så lige nu er jeg et sted, hvor jeg bare fokuserer på den korte bane. Det næste halve års tid, hvor vi har enormt mange spændende ting, vi skal opnå sammen. Og så snakker vi vel sammen, når vi kommer til slutningen af sæsonen, når den går på hæld, påpeger Sviatchenko, der på ingen måde stresser over situationen, da han og FC Midtjylland kender hinanden ind og ud.

Erik Sviatchenko har været stamspiller for FC Midtjylland i denne sæson, og særligt i Europa League-gruppespillet viste han, at han fortsat holder et højt niveau. Her kom han blandt andet på måltavlen mod Lazio og Feyenoord.

Tipsbladet har ligeledes interviewet Gustav Isaksen på træningslejren, og det interview kan ses i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fik blackout på Brøndby Stadion

Manchester United sætter Chelsea på plads

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Steve Cooper storroser stjerne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

‘Det drømmer alle om’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ringet op af Brøndby-træner

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Nu klager FC Barcelona igen

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Mål i begge ender i Farum

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

Chelsea – Manchester United