Sviatchenko drømmer stadig: Det udelukker jeg ikke

Selv om FC Midtjylland-kaptajnen til oktober fylder 32, og kontrakten med FC Midtjylland løber halvandet år endnu, udelukker han ikke et nyt udlandsskifte.



Tipsbladet i Portugal

Erik Sviatchenko kan efterhånden kalde sig “Mester FC Midtjylland” efter sine mange trofaste år i klubben. Den stabile midtstopper har spillet i klubben i hele sin seniorkarriere, kun afbrudt af et toårigt udlandsophold i Celtic fra 2016 til 2018. 

I dag 31-årige Sviatchenko spiller fortsat en stor rolle for klubben, hvor han har stor status både på banen og udenfor banen. Han fylder dog 32 til oktober, og kontrakten med FCM løber til sommeren 2024, så på et eller tidspunkt er det også oplagt at høre kaptajnen om hans fremtidsplaner. Det er netop, hvad Tipsbladet har gjort på Algarves kyst, hvor FC Midtjylland i øjeblikket er på træningslejr. 

Her udelukker Erik Sviatchenko ikke, at han igen skal prøve kræfter med udlandet, men han er heller ikke afvisende over for at fortsætte i FC Midtjylland.

– Jeg tror, at vi godt kunne påbegynde nogle snakke om, hvad der skal ske. Jeg kunne rigtig godt tænke mig at være på forkant med tingene. Jeg har aldrig været fri på markedet nogensinde, og jeg ved heller ikke helt, om det er noget, jeg har lyst til.

– Men det er jo igen et samarbejde mellem klubben og mig selv. Vi skal ligesom sætte os ned og sige, hvad kunne vi godt tænke os? De ved, at de har en super udgave af mig lige nu. De har spillet rigtig mange minutter og står i en super god udgave.

– Jeg elsker at møde på job hver eneste dag. Jeg elsker at bidrage. Jeg elsker at spille kampe. Jeg elsker at kunne spille de store kampe, som jeg også har vist i Europa. Vi er på vej med holdet. Vi er ved at bygge noget nyt op. Så selvfølgelig tænker jeg, at de synes, jeg også er vigtig der, fortæller Sviatchenko.

Vil du gerne selv fortsætte, hvis de kommer og tilbyder dig flere år?

– Det kunne sagtens være en mulighed. Men på den anden side, så står jeg også op hver eneste dag om morgenen og siger, at jeg rigtig gerne kunne tænke mig at identificere mig som værende dengang, jeg spillede i Celtic. Altså spillede i udlandet. Fordi jeg synes, det var en stor oplevelse, og jeg kunne godt tænke mig at spille på en anden adresse end Superligaen.

Du har ikke udelukket en tur til udlandet?

– Nej, jeg udelukker ikke noget. Men jeg ved så også bare, at vi er i en verden, hvor vi lige har snakket om (Ousmane) Diomande, som er 19 år gammel. Og jeg kommer med nogle helt andre ting, og det er bare det, at det marked lige så stille går imod. Men det er jo ikke sagt med, at der ikke er en klub derude, som ser en stjerne i mig.

– Men igen, der er så mange ting, der skal gå op i en højere ende, og det ved jeg bare nu. Før i tiden kunne jeg bare sige, at jeg skal til udlandet, men hvad indebærer det at bare skal til udlandet? Det er jo ikke i for enhver pris, at jeg skal til udlandet. Der er familie, og der er noget økonomi, hvor er det man skal bo?

– Så lige nu er jeg et sted, hvor jeg bare fokuserer på den korte bane. Det næste halve års tid, hvor vi har enormt mange spændende ting, vi skal opnå sammen. Og så snakker vi vel sammen, når vi kommer til slutningen af sæsonen, når den går på hæld, påpeger Sviatchenko, der på ingen måde stresser over situationen, da han og FC Midtjylland kender hinanden ind og ud.

Erik Sviatchenko har været stamspiller for FC Midtjylland i denne sæson, og særligt i Europa League-gruppespillet viste han, at han fortsat holder et højt niveau. Her kom han blandt andet på måltavlen mod Lazio og Feyenoord.

Tipsbladet har ligeledes interviewet Gustav Isaksen på træningslejren, og det interview kan ses i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: Thomas Franks afløser fyret

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Vild stime før Danmark-brag

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Medie: Det peger i den retning for Garananga



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Randers var tæt på – nu er han et monster



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Det skal blive bedre, Isaksen!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Ser I med, Brøndby?

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vil du være multimillionær?’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen