Sviatchenko drømmer stadig: Det udelukker jeg ikke

Selv om FC Midtjylland-kaptajnen til oktober fylder 32, og kontrakten med FC Midtjylland løber halvandet år endnu, udelukker han ikke et nyt udlandsskifte.



Tipsbladet i Portugal

Erik Sviatchenko kan efterhånden kalde sig “Mester FC Midtjylland” efter sine mange trofaste år i klubben. Den stabile midtstopper har spillet i klubben i hele sin seniorkarriere, kun afbrudt af et toårigt udlandsophold i Celtic fra 2016 til 2018. 

I dag 31-årige Sviatchenko spiller fortsat en stor rolle for klubben, hvor han har stor status både på banen og udenfor banen. Han fylder dog 32 til oktober, og kontrakten med FCM løber til sommeren 2024, så på et eller tidspunkt er det også oplagt at høre kaptajnen om hans fremtidsplaner. Det er netop, hvad Tipsbladet har gjort på Algarves kyst, hvor FC Midtjylland i øjeblikket er på træningslejr. 

Her udelukker Erik Sviatchenko ikke, at han igen skal prøve kræfter med udlandet, men han er heller ikke afvisende over for at fortsætte i FC Midtjylland.

– Jeg tror, at vi godt kunne påbegynde nogle snakke om, hvad der skal ske. Jeg kunne rigtig godt tænke mig at være på forkant med tingene. Jeg har aldrig været fri på markedet nogensinde, og jeg ved heller ikke helt, om det er noget, jeg har lyst til.

– Men det er jo igen et samarbejde mellem klubben og mig selv. Vi skal ligesom sætte os ned og sige, hvad kunne vi godt tænke os? De ved, at de har en super udgave af mig lige nu. De har spillet rigtig mange minutter og står i en super god udgave.

– Jeg elsker at møde på job hver eneste dag. Jeg elsker at bidrage. Jeg elsker at spille kampe. Jeg elsker at kunne spille de store kampe, som jeg også har vist i Europa. Vi er på vej med holdet. Vi er ved at bygge noget nyt op. Så selvfølgelig tænker jeg, at de synes, jeg også er vigtig der, fortæller Sviatchenko.

Vil du gerne selv fortsætte, hvis de kommer og tilbyder dig flere år?

– Det kunne sagtens være en mulighed. Men på den anden side, så står jeg også op hver eneste dag om morgenen og siger, at jeg rigtig gerne kunne tænke mig at identificere mig som værende dengang, jeg spillede i Celtic. Altså spillede i udlandet. Fordi jeg synes, det var en stor oplevelse, og jeg kunne godt tænke mig at spille på en anden adresse end Superligaen.

Du har ikke udelukket en tur til udlandet?

– Nej, jeg udelukker ikke noget. Men jeg ved så også bare, at vi er i en verden, hvor vi lige har snakket om (Ousmane) Diomande, som er 19 år gammel. Og jeg kommer med nogle helt andre ting, og det er bare det, at det marked lige så stille går imod. Men det er jo ikke sagt med, at der ikke er en klub derude, som ser en stjerne i mig.

– Men igen, der er så mange ting, der skal gå op i en højere ende, og det ved jeg bare nu. Før i tiden kunne jeg bare sige, at jeg skal til udlandet, men hvad indebærer det at bare skal til udlandet? Det er jo ikke i for enhver pris, at jeg skal til udlandet. Der er familie, og der er noget økonomi, hvor er det man skal bo?

– Så lige nu er jeg et sted, hvor jeg bare fokuserer på den korte bane. Det næste halve års tid, hvor vi har enormt mange spændende ting, vi skal opnå sammen. Og så snakker vi vel sammen, når vi kommer til slutningen af sæsonen, når den går på hæld, påpeger Sviatchenko, der på ingen måde stresser over situationen, da han og FC Midtjylland kender hinanden ind og ud.

Erik Sviatchenko har været stamspiller for FC Midtjylland i denne sæson, og særligt i Europa League-gruppespillet viste han, at han fortsat holder et højt niveau. Her kom han blandt andet på måltavlen mod Lazio og Feyenoord.

Tipsbladet har ligeledes interviewet Gustav Isaksen på træningslejren, og det interview kan ses i afspilleren over artiklen.





– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller imponerer

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Verdensstjernes søn landet i København

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Optur før FC København-brag

Michael Carrick storhylder

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Vil undgå Bendtner-stunt

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Bretonere bøllebanker normannere

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!