Erik Sviatchenko er på vej fra FC Midtjylland til Houston Dynamo. Nyheden dukkede op i USA tidligere på dagen, og B.T. har siden kunnet afsløre, at FCM-kaptajnen får en to-årig aftale med en option på yderligere et år.
Midtstopperen er noteret for flere end 300 kampe for FC Midtjylland, og han er et levende klubikon på Heden, men nu ser det ud til, at han skal til USA, og det er ganske opsigtsvækkende, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Det er en bombe, at Erik Sviatchenko nu kun er detaljer fra et skifte til USA. For mig lyder det til, at de sidste ting mangler at falde på plads, men der er ikke noget, der tyder på, at handlen kan falde. Det lader til at være et spørgsmål om dage, siger han og tilføjer:
– Det er ikke så meget det, at Sviatchenko er klar på et skifte, der overrasker. Det har han egentlig været klar på i flere år siden returen til FCM, og tilbuddene har også været der tidligere, uden FCM var villig til at sælge. Med FCM’s Europa-deltagelse i næste sæson hængende i en tynd, tynd tråd var det nu, det skulle ske.
Tipsbladets chefredaktør hæfter sig naturligvis ved, at det ikke er hr-hvem-som-helst, der er tæt på at forlade FC Midtjylland.
– Det er et af de største navne i FCM’s historie, der nu forlader klubben. Vi taler samme hylde som Mohamed Zidan, Frank Kristensen og Kristian Bak, en spiller der var en af hovedforklaringerne på, at man har vundet tre mesterskaber. På den måde er det her en langt større nyhed, end når FCM har solgt spillere for både 50 og 100 millioner kroner, siger Troels Bager Thøgersen, der gætter på, at Sviatchenko vender retur til FCM på et tidspunkt.
– Lur mig, om ikke det også ligger i kortene, at han skal hjem til FC Midtjylland om en håndfuld år, enten på banen eller i en lederstilling uden for. Alt andet vil overraske mig.
Erik Sviatchenkos fravær vil FC Midtjylland kunne mærke med det samme.
– Det har jo konsekvenser for hierarkiet, både i form af, at man skal finde en ny anfører, og de typer spillere, man dermed skal hente ind. Det lægger op til væsentlige ændringer, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.
Travlt vindue venter i FC Midtjylland
Troels Bager Thøgersen ser Erik Sviatchenkos exit som et signal om, at der er noget i gære i FC Midtjylland.
– At Sviatchenko tager afsted nu siger noget om, at FCM er klar til at lave en hel del om til sommer. Man frigør nogle lønkroner og får en transfer på nogle millioner kroner i kassen her og nu, men man skaber også plads til at rokere om i opstillingen ved at sige farvel til anføreren.
– Jeg tvivler på, at skiftet afhang af, om FCM kom i Top 6 eller ej. Det er en spiller, der gerne vil prøve sig selv af i udlandet en sidste gang, og en klub der er nået den erkendelse, at meget skal laves om, og at man ud over at miste nogle klare kvaliteter også åbner muligheder for sig selv ved at sige farvel til anføreren,
– Med mulighederne følger også et om muligt endnu markant pres på FCM-ledelsen for at ramme de rigtige indkøb til sommer – mon ikke vi kommer til at se noget meget iøjnefaldende både i forsvarskæden og i form af i hvert fald én ny ledertype, der skal vise vejen sammen med nyligt forlængede Jonas Lössl, fastslår Troels Bager Thøgersen.
Erik Sviatchenko sad på bænken i alle 90 minutter af FC Midtjyllands opgør mod Silkeborg IF søndag eftermiddag.
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
FC København scorer millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’