Sviatchenko-exit: Siger noget om FCM’s planer

Det er en meget markant skikkelse, der er ved at forlade FC Midtjylland, fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Erik Sviatchenko er på vej fra FC Midtjylland til Houston Dynamo. Nyheden dukkede op i USA tidligere på dagen, og B.T. har siden kunnet afsløre, at FCM-kaptajnen får en to-årig aftale med en option på yderligere et år.

Midtstopperen er noteret for flere end 300 kampe for FC Midtjylland, og han er et levende klubikon på Heden, men nu ser det ud til, at han skal til USA, og det er ganske opsigtsvækkende, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Det er en bombe, at Erik Sviatchenko nu kun er detaljer fra et skifte til USA. For mig lyder det til, at de sidste ting mangler at falde på plads, men der er ikke noget, der tyder på, at handlen kan falde. Det lader til at være et spørgsmål om dage, siger han og tilføjer:

– Det er ikke så meget det, at Sviatchenko er klar på et skifte, der overrasker. Det har han egentlig været klar på i flere år siden returen til FCM, og tilbuddene har også været der tidligere, uden FCM var villig til at sælge. Med FCM’s Europa-deltagelse i næste sæson hængende i en tynd, tynd tråd var det nu, det skulle ske.

Tipsbladets chefredaktør hæfter sig naturligvis ved, at det ikke er hr-hvem-som-helst, der er tæt på at forlade FC Midtjylland.

– Det er et af de største navne i FCM’s historie, der nu forlader klubben. Vi taler samme hylde som Mohamed Zidan, Frank Kristensen og Kristian Bak, en spiller der var en af hovedforklaringerne på, at man har vundet tre mesterskaber. På den måde er det her en langt større nyhed, end når FCM har solgt spillere for både 50 og 100 millioner kroner, siger Troels Bager Thøgersen, der gætter på, at Sviatchenko vender retur til FCM på et tidspunkt.

– Lur mig, om ikke det også ligger i kortene, at han skal hjem til FC Midtjylland om en håndfuld år, enten på banen eller i en lederstilling uden for. Alt andet vil overraske mig.

Erik Sviatchenkos fravær vil FC Midtjylland kunne mærke med det samme.

– Det har jo konsekvenser for hierarkiet, både i form af, at man skal finde en ny anfører, og de typer spillere, man dermed skal hente ind. Det lægger op til væsentlige ændringer, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.

Travlt vindue venter i FC Midtjylland
Troels Bager Thøgersen ser Erik Sviatchenkos exit som et signal om, at der er noget i gære i FC Midtjylland.

– At Sviatchenko tager afsted nu siger noget om, at FCM er klar til at lave en hel del om til sommer. Man frigør nogle lønkroner og får en transfer på nogle millioner kroner i kassen her og nu, men man skaber også plads til at rokere om i opstillingen ved at sige farvel til anføreren.

– Jeg tvivler på, at skiftet afhang af, om FCM kom i Top 6 eller ej. Det er en spiller, der gerne vil prøve sig selv af i udlandet en sidste gang, og en klub der er nået den erkendelse, at meget skal laves om, og at man ud over at miste nogle klare kvaliteter også åbner muligheder for sig selv ved at sige farvel til anføreren,

– Med mulighederne følger også et om muligt endnu markant pres på FCM-ledelsen for at ramme de rigtige indkøb til sommer – mon ikke vi kommer til at se noget meget iøjnefaldende både i forsvarskæden og i form af i hvert fald én ny ledertype, der skal vise vejen sammen med nyligt forlængede Jonas Lössl, fastslår Troels Bager Thøgersen.

Erik Sviatchenko sad på bænken i alle 90 minutter af FC Midtjyllands opgør mod Silkeborg IF søndag eftermiddag. 





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

PSG – Liverpool

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Thomas Delaney er fortid’

Barcelona – Atletico

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Det betyder intet mod Liverpool

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

FIFA åbner sag mod Spanien

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia