Sviatchenko om FCM-succes: Et af de bedste hold, jeg har spillet på

Det nuværende FC Midtjylland-mandskab er et af de bedste hold, Erik Sviatchenko har spillet for, og han krediterer blandt andet midtbaneduoen.



FC Midtjylland kan onsdag skrive klubhistorie, når de møder Slavia Prag i kvalifikationen til Champions League. Med en sejr vil midtjyderne nemlig være klar til deres første tur i Champions Leagues gruppespil.

Anfører Erik Sviatchenko har tidligere været med, når FC Midtjylland er røget ud af kvalifikationen til de europæiske turneringer, men det nuværende hold er allerede sikre på en plads i Europa Leagues gruppespil, hvis de misser pladsen i Champions Leagues.

Det er også et af de bedste hold, Sviatchenko har spillet på.

– Det er et af de bedste hold, jeg har spillet på – også i Midtjyllands tid, synes jeg. Fornemmelsen for hinanden er god, og folk er motiverede og sultne. Samtidig med at der er noget rutine, er der også noget kådhed og ungdommelighed, og det er en god blanding, fortæller Sviatchenko på tirsdagens pressemøde. 

Blandingen af erfaring og ungdommelighed kommer især til udtryk i midtjydernes midterakse. Jesper Hansen, Alexander Scholz og Sviatchenko udgør en erfaren defensiv, mens Frank Onyeka, 22 år, og Jens-Lys Cajuste, 21 år, patruljerer midtbanen.

– Vi har Jesper, Alexander og mig, som er rutinerede, og så har vi de andre, som har fået lov til at spille rigtig mange minutter omkring os. Vi bliver bedre, og de bliver bedre, og den sammensmeltning har fungeret og vi har fundet hinanden hurtigt. Der er måske også mere dynamik, end der har været før, og det gavner også os bagi, at vi har Jens-Lys Cajuste og Frank Onyeka som er så dynamiske, så de virkelig kan komme rundt på banen, siger kaptajnen.

Med mere end 200 kampe for Ulvene siden debuten i 2009 er Sviatchenko også den i truppen, der har spillet flest kampe for klubben, mens han også var med, da klubben vandt sit første, andet og tredje mesterskab. Og onsdag kan han altså igen skrive historie med midtjyderne.

Fra tætteste hold har han altså oplevet FC Midtjyllands imponerende udvikling, men hvad er det, midtjyderne har gjort rigtigt?

– Vi kan snakke en halv time om det, men kort sagt er det kontinuitet. I den her kontinuitet har der også været et generationsskifte, hvor ret mange spillere blev skiftet ud, men meget af det har også noget at gøre med den her gode kultur, vi har bygget op. Folk køber virkelig ind på, hvad Midtjylland er, siger Erik Sviatchenko og tilføjer:

– Først og fremmest er det hårdt arbejde, og det gør alle, og når man har det fundament, bliver det bare nemmere at spille god fodbold og vinde kampe. Og det er det vi er gode til: at vinde kampe. Vindermentaliteten er det næste, man kan pointere. Vi er virkelig dygtige og gode til at gribe fat, når vi skal, og det er kommet over tid, ligesom erfaringen. De unge spillere lærer det her hurtige, fordi de også får muligheden, og så står man pludselig som et ret godt sammentømret hold.

Søvn bliver ikke et problem
I onsdagens kamp skal FC Midtjylland bruge en sejr for at sikre sig en plads i Champions Leagues gruppespil, og der er ingen tvivl, om at det er en af de vigtigste kampe i klubbens historie. 

På sin hjemmeside skriver midtjyderne også, at “den vigtigste kamp i historien venter”. 

Selvom der altså er ekstremt meget på spil, bliver det dog ikke et problem at sove aftenen før braget. 

– Det kan man godt, siger Erik Sviatchenko og tilføjer, at de har været gode til at håndtere nerverne hidtil:

– Jeg tror, at vi er selvfølgelig er meget forskellige i forhold til, hvordan vi forbereder os, og hvordan vi agerer, når vi står derinde på banen, men nervøsiteten er meget naturlig, og den skal man ikke være bange for. Det ville være underligt, hvis man var helt kynisk og ikke kunne mærke, at det kildede nede i maven, fordi det kommer det til, når vi står inde på banen i morgen. Men den har vi jo været gode til at parkere og har egentlig bare villet spille fodbold.

– Det er også det, vi har gjort i de foregående kampe i kvalifikationen, for der har nervøsiteten ikke været en faktor. Jeg tror mere, at vi skal se det som værende en gigantisk mulighed for os alle sammen og noget, som vi bare ser frem til. 

FC Midtjylland og Slavia Prag mødes onsdag klokken 21.00 på MCH Arena. 





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Mål i spansk mandagskamp

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC Midtjylland misser gylden chance

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

I svime over Pelle Mattsson

Ekene Chukwuani igen på måltavlen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

“Ingen er uerstattelige”

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia