FC Midtjylland kan onsdag skrive klubhistorie, når de møder Slavia Prag i kvalifikationen til Champions League. Med en sejr vil midtjyderne nemlig være klar til deres første tur i Champions Leagues gruppespil.
Anfører Erik Sviatchenko har tidligere været med, når FC Midtjylland er røget ud af kvalifikationen til de europæiske turneringer, men det nuværende hold er allerede sikre på en plads i Europa Leagues gruppespil, hvis de misser pladsen i Champions Leagues.
Det er også et af de bedste hold, Sviatchenko har spillet på.
– Det er et af de bedste hold, jeg har spillet på – også i Midtjyllands tid, synes jeg. Fornemmelsen for hinanden er god, og folk er motiverede og sultne. Samtidig med at der er noget rutine, er der også noget kådhed og ungdommelighed, og det er en god blanding, fortæller Sviatchenko på tirsdagens pressemøde.
Blandingen af erfaring og ungdommelighed kommer især til udtryk i midtjydernes midterakse. Jesper Hansen, Alexander Scholz og Sviatchenko udgør en erfaren defensiv, mens Frank Onyeka, 22 år, og Jens-Lys Cajuste, 21 år, patruljerer midtbanen.
– Vi har Jesper, Alexander og mig, som er rutinerede, og så har vi de andre, som har fået lov til at spille rigtig mange minutter omkring os. Vi bliver bedre, og de bliver bedre, og den sammensmeltning har fungeret og vi har fundet hinanden hurtigt. Der er måske også mere dynamik, end der har været før, og det gavner også os bagi, at vi har Jens-Lys Cajuste og Frank Onyeka som er så dynamiske, så de virkelig kan komme rundt på banen, siger kaptajnen.
Med mere end 200 kampe for Ulvene siden debuten i 2009 er Sviatchenko også den i truppen, der har spillet flest kampe for klubben, mens han også var med, da klubben vandt sit første, andet og tredje mesterskab. Og onsdag kan han altså igen skrive historie med midtjyderne.
Fra tætteste hold har han altså oplevet FC Midtjyllands imponerende udvikling, men hvad er det, midtjyderne har gjort rigtigt?
– Vi kan snakke en halv time om det, men kort sagt er det kontinuitet. I den her kontinuitet har der også været et generationsskifte, hvor ret mange spillere blev skiftet ud, men meget af det har også noget at gøre med den her gode kultur, vi har bygget op. Folk køber virkelig ind på, hvad Midtjylland er, siger Erik Sviatchenko og tilføjer:
– Først og fremmest er det hårdt arbejde, og det gør alle, og når man har det fundament, bliver det bare nemmere at spille god fodbold og vinde kampe. Og det er det vi er gode til: at vinde kampe. Vindermentaliteten er det næste, man kan pointere. Vi er virkelig dygtige og gode til at gribe fat, når vi skal, og det er kommet over tid, ligesom erfaringen. De unge spillere lærer det her hurtige, fordi de også får muligheden, og så står man pludselig som et ret godt sammentømret hold.
Søvn bliver ikke et problem
I onsdagens kamp skal FC Midtjylland bruge en sejr for at sikre sig en plads i Champions Leagues gruppespil, og der er ingen tvivl, om at det er en af de vigtigste kampe i klubbens historie.
På sin hjemmeside skriver midtjyderne også, at “den vigtigste kamp i historien venter”.
Selvom der altså er ekstremt meget på spil, bliver det dog ikke et problem at sove aftenen før braget.
– Det kan man godt, siger Erik Sviatchenko og tilføjer, at de har været gode til at håndtere nerverne hidtil:
– Jeg tror, at vi er selvfølgelig er meget forskellige i forhold til, hvordan vi forbereder os, og hvordan vi agerer, når vi står derinde på banen, men nervøsiteten er meget naturlig, og den skal man ikke være bange for. Det ville være underligt, hvis man var helt kynisk og ikke kunne mærke, at det kildede nede i maven, fordi det kommer det til, når vi står inde på banen i morgen. Men den har vi jo været gode til at parkere og har egentlig bare villet spille fodbold.
– Det er også det, vi har gjort i de foregående kampe i kvalifikationen, for der har nervøsiteten ikke været en faktor. Jeg tror mere, at vi skal se det som værende en gigantisk mulighed for os alle sammen og noget, som vi bare ser frem til.
FC Midtjylland og Slavia Prag mødes onsdag klokken 21.00 på MCH Arena.
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
Choktransfer på vej?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Storklub har taget kontakt
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
