Svindlede AaB’s modstander?

AaBs modstander i Champions League mistænkes for svindel efter mystisk forløb, men AaBs spion til kampen, så det anderledes.



Fulgte man ikke kampen, vil det ikke have ført til løftede
øjenbryn over, at Modrica sejrede 2-1 i hjemmekampen. Efter sejr på 2-0 udekampen ugen før fremstod det trods alt som det stærkeste hold. Og sad man og så kampen, var der heller intet, der tyder på, at der var ugler i mosen.

Det var kun, hvis man samtidig fulgte kampens udvikling på livebetting – altså spil på kampen, mens den er i gang – at der er grund til at nære mistanke om urent trav.

I det 85. minut begynder udviklingen at blive helt grotesk, idet hjemmeholdet er bagud 0-1, og kun kan spilles til ca. odds 1,40 som vinder af kampen. Under normale omstændigheder ville oddset på udeholdet stå i ca. 1,05 – 1,15 ved denne stilling.

Samtidig er oddset på over 2,5 mål stadig lavere end på under, og kampen får sit tilsyneladende forprogrammerede forløb, da Modrica med to mål i sidste minut vinder kampen 2-1.

Dertil havde Dinamo Tirana inden returkampen fyret deres nyligt ansatte træner fra Argentina, og ny mand i det varme trænersæde var albaner, der valgte at stille med et hold af albanske spillere i stedet for nogle af de sydamerikanere, som klubben havde tilknyttet i sommerpausen.

– Det er Tirana, der har flest chancer igennem kampen, jeg tror faktisk ikke, at Modrica har nogen før i dommerens overtid. Jeg sad og tænkte på, at alle de rygter, man havde hørt om, at Tirana havde købt sig til sejren, åbenbart var sande. Og jeg havde ikke gættet på, at kampen ville ende sådan bare tre minutter før tid, siger AaB ‘spion’ Poul-Erik Andreasen til TIPS-bladet.

En beretning der efterlader store spørgsmålstegn, for er det virkelig muligt, udefra at styre et kampforløb så meget? Hvorfor ændrede oddsene sig ikke mere end de gjorde, og hvordan kunne Modrica fortsat være storfavorit til at vinde, sådan som spillet forløb?

Hvis kampen har været fixet, står begge holds spillere til en Oscar-nominering for en gennemført skuespilpræstation, eller var det som Poul-Erik Andreasen udtrykker det med et grin.

– Måske var nogle af spillerne, der ikke kendte til planen.

Læs mere om den mystiske historien i TIPS-bladet WEEKEND eller som e-paper HER!





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade