Svindlede AaB’s modstander?

AaBs modstander i Champions League mistænkes for svindel efter mystisk forløb, men AaBs spion til kampen, så det anderledes.



Fulgte man ikke kampen, vil det ikke have ført til løftede
øjenbryn over, at Modrica sejrede 2-1 i hjemmekampen. Efter sejr på 2-0 udekampen ugen før fremstod det trods alt som det stærkeste hold. Og sad man og så kampen, var der heller intet, der tyder på, at der var ugler i mosen.

Det var kun, hvis man samtidig fulgte kampens udvikling på livebetting – altså spil på kampen, mens den er i gang – at der er grund til at nære mistanke om urent trav.

I det 85. minut begynder udviklingen at blive helt grotesk, idet hjemmeholdet er bagud 0-1, og kun kan spilles til ca. odds 1,40 som vinder af kampen. Under normale omstændigheder ville oddset på udeholdet stå i ca. 1,05 – 1,15 ved denne stilling.

Samtidig er oddset på over 2,5 mål stadig lavere end på under, og kampen får sit tilsyneladende forprogrammerede forløb, da Modrica med to mål i sidste minut vinder kampen 2-1.

Dertil havde Dinamo Tirana inden returkampen fyret deres nyligt ansatte træner fra Argentina, og ny mand i det varme trænersæde var albaner, der valgte at stille med et hold af albanske spillere i stedet for nogle af de sydamerikanere, som klubben havde tilknyttet i sommerpausen.

– Det er Tirana, der har flest chancer igennem kampen, jeg tror faktisk ikke, at Modrica har nogen før i dommerens overtid. Jeg sad og tænkte på, at alle de rygter, man havde hørt om, at Tirana havde købt sig til sejren, åbenbart var sande. Og jeg havde ikke gættet på, at kampen ville ende sådan bare tre minutter før tid, siger AaB ‘spion’ Poul-Erik Andreasen til TIPS-bladet.

En beretning der efterlader store spørgsmålstegn, for er det virkelig muligt, udefra at styre et kampforløb så meget? Hvorfor ændrede oddsene sig ikke mere end de gjorde, og hvordan kunne Modrica fortsat være storfavorit til at vinde, sådan som spillet forløb?

Hvis kampen har været fixet, står begge holds spillere til en Oscar-nominering for en gennemført skuespilpræstation, eller var det som Poul-Erik Andreasen udtrykker det med et grin.

– Måske var nogle af spillerne, der ikke kendte til planen.

Læs mere om den mystiske historien i TIPS-bladet WEEKEND eller som e-paper HER!





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Chokskifte på vej?

FCK går på rov i Viborg

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Åbner op for sommertransfer

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

Til lægetjek i Superliga-klub