Fulgte man ikke kampen, vil det ikke have ført til løftede
øjenbryn over, at Modrica sejrede 2-1 i hjemmekampen. Efter sejr på 2-0 udekampen ugen før fremstod det trods alt som det stærkeste hold. Og sad man og så kampen, var der heller intet, der tyder på, at der var ugler i mosen.
Det var kun, hvis man samtidig fulgte kampens udvikling på livebetting – altså spil på kampen, mens den er i gang – at der er grund til at nære mistanke om urent trav.
I det 85. minut begynder udviklingen at blive helt grotesk, idet hjemmeholdet er bagud 0-1, og kun kan spilles til ca. odds 1,40 som vinder af kampen. Under normale omstændigheder ville oddset på udeholdet stå i ca. 1,05 – 1,15 ved denne stilling.
Samtidig er oddset på over 2,5 mål stadig lavere end på under, og kampen får sit tilsyneladende forprogrammerede forløb, da Modrica med to mål i sidste minut vinder kampen 2-1.
Dertil havde Dinamo Tirana inden returkampen fyret deres nyligt ansatte træner fra Argentina, og ny mand i det varme trænersæde var albaner, der valgte at stille med et hold af albanske spillere i stedet for nogle af de sydamerikanere, som klubben havde tilknyttet i sommerpausen.
– Det er Tirana, der har flest chancer igennem kampen, jeg tror faktisk ikke, at Modrica har nogen før i dommerens overtid. Jeg sad og tænkte på, at alle de rygter, man havde hørt om, at Tirana havde købt sig til sejren, åbenbart var sande. Og jeg havde ikke gættet på, at kampen ville ende sådan bare tre minutter før tid, siger AaB ‘spion’ Poul-Erik Andreasen til TIPS-bladet.
En beretning der efterlader store spørgsmålstegn, for er det virkelig muligt, udefra at styre et kampforløb så meget? Hvorfor ændrede oddsene sig ikke mere end de gjorde, og hvordan kunne Modrica fortsat være storfavorit til at vinde, sådan som spillet forløb?
Hvis kampen har været fixet, står begge holds spillere til en Oscar-nominering for en gennemført skuespilpræstation, eller var det som Poul-Erik Andreasen udtrykker det med et grin.
– Måske var nogle af spillerne, der ikke kendte til planen.
Læs mere om den mystiske historien i TIPS-bladet WEEKEND eller som e-paper HER!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Manchester City vinder FA Cup
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
Celtic er mester efter vildt drama
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER