Fulgte man ikke kampen, vil det ikke have ført til løftede
øjenbryn over, at Modrica sejrede 2-1 i hjemmekampen. Efter sejr på 2-0 udekampen ugen før fremstod det trods alt som det stærkeste hold. Og sad man og så kampen, var der heller intet, der tyder på, at der var ugler i mosen.
Det var kun, hvis man samtidig fulgte kampens udvikling på livebetting – altså spil på kampen, mens den er i gang – at der er grund til at nære mistanke om urent trav.
I det 85. minut begynder udviklingen at blive helt grotesk, idet hjemmeholdet er bagud 0-1, og kun kan spilles til ca. odds 1,40 som vinder af kampen. Under normale omstændigheder ville oddset på udeholdet stå i ca. 1,05 – 1,15 ved denne stilling.
Samtidig er oddset på over 2,5 mål stadig lavere end på under, og kampen får sit tilsyneladende forprogrammerede forløb, da Modrica med to mål i sidste minut vinder kampen 2-1.
Dertil havde Dinamo Tirana inden returkampen fyret deres nyligt ansatte træner fra Argentina, og ny mand i det varme trænersæde var albaner, der valgte at stille med et hold af albanske spillere i stedet for nogle af de sydamerikanere, som klubben havde tilknyttet i sommerpausen.
– Det er Tirana, der har flest chancer igennem kampen, jeg tror faktisk ikke, at Modrica har nogen før i dommerens overtid. Jeg sad og tænkte på, at alle de rygter, man havde hørt om, at Tirana havde købt sig til sejren, åbenbart var sande. Og jeg havde ikke gættet på, at kampen ville ende sådan bare tre minutter før tid, siger AaB ‘spion’ Poul-Erik Andreasen til TIPS-bladet.
En beretning der efterlader store spørgsmålstegn, for er det virkelig muligt, udefra at styre et kampforløb så meget? Hvorfor ændrede oddsene sig ikke mere end de gjorde, og hvordan kunne Modrica fortsat være storfavorit til at vinde, sådan som spillet forløb?
Hvis kampen har været fixet, står begge holds spillere til en Oscar-nominering for en gennemført skuespilpræstation, eller var det som Poul-Erik Andreasen udtrykker det med et grin.
– Måske var nogle af spillerne, der ikke kendte til planen.
Læs mere om den mystiske historien i TIPS-bladet WEEKEND eller som e-paper HER!
LIVE
VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
FCK-direktør får job i West Ham
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
OPTAKT
Brasilien – Norge
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT