Svindlede AaB’s modstander?

AaBs modstander i Champions League mistænkes for svindel efter mystisk forløb, men AaBs spion til kampen, så det anderledes.



Fulgte man ikke kampen, vil det ikke have ført til løftede
øjenbryn over, at Modrica sejrede 2-1 i hjemmekampen. Efter sejr på 2-0 udekampen ugen før fremstod det trods alt som det stærkeste hold. Og sad man og så kampen, var der heller intet, der tyder på, at der var ugler i mosen.

Det var kun, hvis man samtidig fulgte kampens udvikling på livebetting – altså spil på kampen, mens den er i gang – at der er grund til at nære mistanke om urent trav.

I det 85. minut begynder udviklingen at blive helt grotesk, idet hjemmeholdet er bagud 0-1, og kun kan spilles til ca. odds 1,40 som vinder af kampen. Under normale omstændigheder ville oddset på udeholdet stå i ca. 1,05 – 1,15 ved denne stilling.

Samtidig er oddset på over 2,5 mål stadig lavere end på under, og kampen får sit tilsyneladende forprogrammerede forløb, da Modrica med to mål i sidste minut vinder kampen 2-1.

Dertil havde Dinamo Tirana inden returkampen fyret deres nyligt ansatte træner fra Argentina, og ny mand i det varme trænersæde var albaner, der valgte at stille med et hold af albanske spillere i stedet for nogle af de sydamerikanere, som klubben havde tilknyttet i sommerpausen.

– Det er Tirana, der har flest chancer igennem kampen, jeg tror faktisk ikke, at Modrica har nogen før i dommerens overtid. Jeg sad og tænkte på, at alle de rygter, man havde hørt om, at Tirana havde købt sig til sejren, åbenbart var sande. Og jeg havde ikke gættet på, at kampen ville ende sådan bare tre minutter før tid, siger AaB ‘spion’ Poul-Erik Andreasen til TIPS-bladet.

En beretning der efterlader store spørgsmålstegn, for er det virkelig muligt, udefra at styre et kampforløb så meget? Hvorfor ændrede oddsene sig ikke mere end de gjorde, og hvordan kunne Modrica fortsat være storfavorit til at vinde, sådan som spillet forløb?

Hvis kampen har været fixet, står begge holds spillere til en Oscar-nominering for en gennemført skuespilpræstation, eller var det som Poul-Erik Andreasen udtrykker det med et grin.

– Måske var nogle af spillerne, der ikke kendte til planen.

Læs mere om den mystiske historien i TIPS-bladet WEEKEND eller som e-paper HER!







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er Jonas Winds nye klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM