Svindlede AaB’s modstander?

AaBs modstander i Champions League mistænkes for svindel efter mystisk forløb, men AaBs spion til kampen, så det anderledes.



Fulgte man ikke kampen, vil det ikke have ført til løftede
øjenbryn over, at Modrica sejrede 2-1 i hjemmekampen. Efter sejr på 2-0 udekampen ugen før fremstod det trods alt som det stærkeste hold. Og sad man og så kampen, var der heller intet, der tyder på, at der var ugler i mosen.

Det var kun, hvis man samtidig fulgte kampens udvikling på livebetting – altså spil på kampen, mens den er i gang – at der er grund til at nære mistanke om urent trav.

I det 85. minut begynder udviklingen at blive helt grotesk, idet hjemmeholdet er bagud 0-1, og kun kan spilles til ca. odds 1,40 som vinder af kampen. Under normale omstændigheder ville oddset på udeholdet stå i ca. 1,05 – 1,15 ved denne stilling.

Samtidig er oddset på over 2,5 mål stadig lavere end på under, og kampen får sit tilsyneladende forprogrammerede forløb, da Modrica med to mål i sidste minut vinder kampen 2-1.

Dertil havde Dinamo Tirana inden returkampen fyret deres nyligt ansatte træner fra Argentina, og ny mand i det varme trænersæde var albaner, der valgte at stille med et hold af albanske spillere i stedet for nogle af de sydamerikanere, som klubben havde tilknyttet i sommerpausen.

– Det er Tirana, der har flest chancer igennem kampen, jeg tror faktisk ikke, at Modrica har nogen før i dommerens overtid. Jeg sad og tænkte på, at alle de rygter, man havde hørt om, at Tirana havde købt sig til sejren, åbenbart var sande. Og jeg havde ikke gættet på, at kampen ville ende sådan bare tre minutter før tid, siger AaB ‘spion’ Poul-Erik Andreasen til TIPS-bladet.

En beretning der efterlader store spørgsmålstegn, for er det virkelig muligt, udefra at styre et kampforløb så meget? Hvorfor ændrede oddsene sig ikke mere end de gjorde, og hvordan kunne Modrica fortsat være storfavorit til at vinde, sådan som spillet forløb?

Hvis kampen har været fixet, står begge holds spillere til en Oscar-nominering for en gennemført skuespilpræstation, eller var det som Poul-Erik Andreasen udtrykker det med et grin.

– Måske var nogle af spillerne, der ikke kendte til planen.

Læs mere om den mystiske historien i TIPS-bladet WEEKEND eller som e-paper HER!





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FC København bekræfter transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er den nye Superliga-juvel!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah