Svindlede AaB’s modstander?

AaBs modstander i Champions League mistænkes for svindel efter mystisk forløb, men AaBs spion til kampen, så det anderledes.



Fulgte man ikke kampen, vil det ikke have ført til løftede
øjenbryn over, at Modrica sejrede 2-1 i hjemmekampen. Efter sejr på 2-0 udekampen ugen før fremstod det trods alt som det stærkeste hold. Og sad man og så kampen, var der heller intet, der tyder på, at der var ugler i mosen.

Det var kun, hvis man samtidig fulgte kampens udvikling på livebetting – altså spil på kampen, mens den er i gang – at der er grund til at nære mistanke om urent trav.

I det 85. minut begynder udviklingen at blive helt grotesk, idet hjemmeholdet er bagud 0-1, og kun kan spilles til ca. odds 1,40 som vinder af kampen. Under normale omstændigheder ville oddset på udeholdet stå i ca. 1,05 – 1,15 ved denne stilling.

Samtidig er oddset på over 2,5 mål stadig lavere end på under, og kampen får sit tilsyneladende forprogrammerede forløb, da Modrica med to mål i sidste minut vinder kampen 2-1.

Dertil havde Dinamo Tirana inden returkampen fyret deres nyligt ansatte træner fra Argentina, og ny mand i det varme trænersæde var albaner, der valgte at stille med et hold af albanske spillere i stedet for nogle af de sydamerikanere, som klubben havde tilknyttet i sommerpausen.

– Det er Tirana, der har flest chancer igennem kampen, jeg tror faktisk ikke, at Modrica har nogen før i dommerens overtid. Jeg sad og tænkte på, at alle de rygter, man havde hørt om, at Tirana havde købt sig til sejren, åbenbart var sande. Og jeg havde ikke gættet på, at kampen ville ende sådan bare tre minutter før tid, siger AaB ‘spion’ Poul-Erik Andreasen til TIPS-bladet.

En beretning der efterlader store spørgsmålstegn, for er det virkelig muligt, udefra at styre et kampforløb så meget? Hvorfor ændrede oddsene sig ikke mere end de gjorde, og hvordan kunne Modrica fortsat være storfavorit til at vinde, sådan som spillet forløb?

Hvis kampen har været fixet, står begge holds spillere til en Oscar-nominering for en gennemført skuespilpræstation, eller var det som Poul-Erik Andreasen udtrykker det med et grin.

– Måske var nogle af spillerne, der ikke kendte til planen.

Læs mere om den mystiske historien i TIPS-bladet WEEKEND eller som e-paper HER!



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bekræftet: Færdig

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Spørger på Jonas Wind

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Brøndby straffet – får stor bøde

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord