Rasende: Kræver afgørende VM-kamp spillet om

Sydafrika ønsker ny VM-kvalifikationskamp mod Ghana, da man føler sig groft snydt af dommeren fra Senegal.



Sydafrika mistede søndag chancen for at komme med til næste års fodbold-VM i Qatar, da udekampen mod Ghana blev tabt med 0-1.

Men Det Sydafrikanske Fodboldforbund (SAFA) har ikke opgivet helt endnu. Forbundet ønsker en omkamp, da man er af den overbevisning, at kampens dommer, Maguette N’Diaye fra Senegal, åbenlyst dømte til Ghanas fordel.

Kampen blev afgjort på et meget kontroversielt straffespark, hvor den tidligere FC København-spiller Daniel Amartey kastede sig til jorden, uden nogle tilsyneladende rørte ham, men ikke desto mindre pegede dommeren på pletten.

Men det var ikke den eneste kendelse, som Sydafrika tordner over. Forbundet har fået den tidligere sydafrikanske topdommer Andile Ncobo til at gennemse kampen på video, Ncobo er kommet frem til, at 90,9 procent af kampens fejlkendelser gik imod Sydafrika.

– Det handler ikke kun om straffesparket. Min uafhængige konklusion er, at dommeren åbenlyst var partisk imod Sydafrika, siger Andile Ncobo ifølge nyhedsbureauet AFP.

Derfor kræver SAFA nu en omkamp mod Ghana.

– FIFA har et ansvar for at beskytte integriteten i alle sine konkurrencer, siger præsidenten for SAFA, Danny Jordaan.

Der er ikke VAR ved kampene i den afrikanske VM-kvalifikation, men videosystemet vil blive brugt til Africa Cup of Nations til januar.

Ghana tog førstepladsen i den omtalte gruppe med 13 point foran Sydafrika med samme pointtal. Sydafrika kunne med andre ord have taget førstepladsen med mindst uafgjort.

/ritzau/AFP





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona