Rasende: Kræver afgørende VM-kamp spillet om

Sydafrika ønsker ny VM-kvalifikationskamp mod Ghana, da man føler sig groft snydt af dommeren fra Senegal.



Sydafrika mistede søndag chancen for at komme med til næste års fodbold-VM i Qatar, da udekampen mod Ghana blev tabt med 0-1.

Men Det Sydafrikanske Fodboldforbund (SAFA) har ikke opgivet helt endnu. Forbundet ønsker en omkamp, da man er af den overbevisning, at kampens dommer, Maguette N’Diaye fra Senegal, åbenlyst dømte til Ghanas fordel.

Kampen blev afgjort på et meget kontroversielt straffespark, hvor den tidligere FC København-spiller Daniel Amartey kastede sig til jorden, uden nogle tilsyneladende rørte ham, men ikke desto mindre pegede dommeren på pletten.

Men det var ikke den eneste kendelse, som Sydafrika tordner over. Forbundet har fået den tidligere sydafrikanske topdommer Andile Ncobo til at gennemse kampen på video, Ncobo er kommet frem til, at 90,9 procent af kampens fejlkendelser gik imod Sydafrika.

– Det handler ikke kun om straffesparket. Min uafhængige konklusion er, at dommeren åbenlyst var partisk imod Sydafrika, siger Andile Ncobo ifølge nyhedsbureauet AFP.

Derfor kræver SAFA nu en omkamp mod Ghana.

– FIFA har et ansvar for at beskytte integriteten i alle sine konkurrencer, siger præsidenten for SAFA, Danny Jordaan.

Der er ikke VAR ved kampene i den afrikanske VM-kvalifikation, men videosystemet vil blive brugt til Africa Cup of Nations til januar.

Ghana tog førstepladsen i den omtalte gruppe med 13 point foran Sydafrika med samme pointtal. Sydafrika kunne med andre ord have taget førstepladsen med mindst uafgjort.

/ritzau/AFP





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Skotland – Brasilien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede