Latinamerikansk profil er næppe Daramys afløser

Luis Palma fra Aris og flere andre spillere fra den græske liga er blevet sat i forbindelse med FC København, men det bliver næppe Palma, der skal erstatte Mohamed Daramy i FC København.



Hvem skal spille venstre kant i FC København i næste sæson?

Det spørgsmål er et ud af mange i FC København, og efter det danske mesterskab blev spillet hjem i Viborg i mandags og efterfølgende med en pauver FC Nordsjælland-indsats på Brøndby Stadion, har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen og hans kolleger bedre forudsætninger for at finde svarene.

FC København ryger med DM-guldet en tur i Champions League-kvalifikationen, og selvom vejen er længere på grund af Danmarks fald ud af UEFA-ranglistens Top 15, er FCK seedet i alle tre runder på vej mod et gruppespil.

Det giver bedre finansielle muligheder for at købe spillere fri og at gøre det tidligere i transfervinduet, end hvis man var røget i Conference League-kvalifikationen, som FC Nordsjælland gør som sølvvinder.

Og FC Københavns mesterskab puster med garanti også til transferrygterne i den kommende tid.

I Grækenland blev der allerede tidligt i foråret bidt mærke i, at FC Københavns navn florerede blandt de udenlandske klubber, der ville holde øje med landets fremmeste spillere i medaljeslutspillet.

190780

Luis Palma i kamp for Honduras.

Og det er muligvis også det, der i denne uge får FC Københavns navn til at dukke op i forbindelse med Aris’ kantforward Luis Palma, en 23-årig spiller fra Honduras, der i denne sæson har fået sit gennembrud efter at have spillet i hjemlandet indtil januar 2022.

Men det prisskilt på fem millioner euro, Aris ifølge Tipsbladets oplysninger har klasket på den målfarlige kantspiller, virker urealistisk højt.

Og selvom græske medier flere gange har fremhævet FC København som en klar bejler til sydamerikaneren, er FC København ifølge Tipsbladets oplysninger ikke interesseret i at hente Aris-profilen.

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen har flere gange i foråret åbnet en dør for, at man også i den kommende sæson kan se Mohamed Daramy i FC København.

– Han trives, han spiller fodbold, og han udvikler sig. Og det er det, jeg synes, han og hans folk skal kigge på. En spiller, der er så dygtig, skal også kigge på noget, der er større, og han skal udfordres. Hvis han føler, at det skal være et andet sted end i FC København i en større liga, så er det et valg, han skal træffe, sagde Peter Christiansen i marts i et interview med Discovery+.

Ud over Paul Mukairu, der ligner en spiller, FC København er parat til at sælge til sommer, råder FCK ikke over oplagte bud på en venstre kant eller forward, om end man godt kan sende eksempelvis Roony Bardghji, Diogo Gonçalves eller Ísak Bergmann Jóhannesson derover i en snæver vending.





Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

– Lange forhandlinger med FC København

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Brentford har gjort det igen

Chokerende, FCK – den er helt gal

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Roony Bardghji med drømmekamp

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

– Så kan det ikke være et svært valg

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli