Latinamerikansk profil er næppe Daramys afløser

Luis Palma fra Aris og flere andre spillere fra den græske liga er blevet sat i forbindelse med FC København, men det bliver næppe Palma, der skal erstatte Mohamed Daramy i FC København.



Hvem skal spille venstre kant i FC København i næste sæson?

Det spørgsmål er et ud af mange i FC København, og efter det danske mesterskab blev spillet hjem i Viborg i mandags og efterfølgende med en pauver FC Nordsjælland-indsats på Brøndby Stadion, har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen og hans kolleger bedre forudsætninger for at finde svarene.

FC København ryger med DM-guldet en tur i Champions League-kvalifikationen, og selvom vejen er længere på grund af Danmarks fald ud af UEFA-ranglistens Top 15, er FCK seedet i alle tre runder på vej mod et gruppespil.

Det giver bedre finansielle muligheder for at købe spillere fri og at gøre det tidligere i transfervinduet, end hvis man var røget i Conference League-kvalifikationen, som FC Nordsjælland gør som sølvvinder.

Og FC Københavns mesterskab puster med garanti også til transferrygterne i den kommende tid.

I Grækenland blev der allerede tidligt i foråret bidt mærke i, at FC Københavns navn florerede blandt de udenlandske klubber, der ville holde øje med landets fremmeste spillere i medaljeslutspillet.

190780

Luis Palma i kamp for Honduras.

Og det er muligvis også det, der i denne uge får FC Københavns navn til at dukke op i forbindelse med Aris’ kantforward Luis Palma, en 23-årig spiller fra Honduras, der i denne sæson har fået sit gennembrud efter at have spillet i hjemlandet indtil januar 2022.

Men det prisskilt på fem millioner euro, Aris ifølge Tipsbladets oplysninger har klasket på den målfarlige kantspiller, virker urealistisk højt.

Og selvom græske medier flere gange har fremhævet FC København som en klar bejler til sydamerikaneren, er FC København ifølge Tipsbladets oplysninger ikke interesseret i at hente Aris-profilen.

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen har flere gange i foråret åbnet en dør for, at man også i den kommende sæson kan se Mohamed Daramy i FC København.

– Han trives, han spiller fodbold, og han udvikler sig. Og det er det, jeg synes, han og hans folk skal kigge på. En spiller, der er så dygtig, skal også kigge på noget, der er større, og han skal udfordres. Hvis han føler, at det skal være et andet sted end i FC København i en større liga, så er det et valg, han skal træffe, sagde Peter Christiansen i marts i et interview med Discovery+.

Ud over Paul Mukairu, der ligner en spiller, FC København er parat til at sælge til sommer, råder FCK ikke over oplagte bud på en venstre kant eller forward, om end man godt kan sende eksempelvis Roony Bardghji, Diogo Gonçalves eller Ísak Bergmann Jóhannesson derover i en snæver vending.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC København – Randers FC



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lamine Yamal med karrierens første

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Sønderjyske – OB

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Vil gøre det onde ved Brøndby

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Vejle Boldklub – AGF

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

FC Fredericia – Silkeborg IF

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Bayern München besejrer Dortmund i drama

‘Det må ikke ske’

– Det er en frustration for os alle

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’