Hvem skal spille venstre kant i FC København i næste sæson?
Det spørgsmål er et ud af mange i FC København, og efter det danske mesterskab blev spillet hjem i Viborg i mandags og efterfølgende med en pauver FC Nordsjælland-indsats på Brøndby Stadion, har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen og hans kolleger bedre forudsætninger for at finde svarene.
FC København ryger med DM-guldet en tur i Champions League-kvalifikationen, og selvom vejen er længere på grund af Danmarks fald ud af UEFA-ranglistens Top 15, er FCK seedet i alle tre runder på vej mod et gruppespil.
Det giver bedre finansielle muligheder for at købe spillere fri og at gøre det tidligere i transfervinduet, end hvis man var røget i Conference League-kvalifikationen, som FC Nordsjælland gør som sølvvinder.
Og FC Københavns mesterskab puster med garanti også til transferrygterne i den kommende tid.
I Grækenland blev der allerede tidligt i foråret bidt mærke i, at FC Københavns navn florerede blandt de udenlandske klubber, der ville holde øje med landets fremmeste spillere i medaljeslutspillet.
Luis Palma i kamp for Honduras.
Og det er muligvis også det, der i denne uge får FC Københavns navn til at dukke op i forbindelse med Aris’ kantforward Luis Palma, en 23-årig spiller fra Honduras, der i denne sæson har fået sit gennembrud efter at have spillet i hjemlandet indtil januar 2022.
Men det prisskilt på fem millioner euro, Aris ifølge Tipsbladets oplysninger har klasket på den målfarlige kantspiller, virker urealistisk højt.
Og selvom græske medier flere gange har fremhævet FC København som en klar bejler til sydamerikaneren, er FC København ifølge Tipsbladets oplysninger ikke interesseret i at hente Aris-profilen.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen har flere gange i foråret åbnet en dør for, at man også i den kommende sæson kan se Mohamed Daramy i FC København.
– Han trives, han spiller fodbold, og han udvikler sig. Og det er det, jeg synes, han og hans folk skal kigge på. En spiller, der er så dygtig, skal også kigge på noget, der er større, og han skal udfordres. Hvis han føler, at det skal være et andet sted end i FC København i en større liga, så er det et valg, han skal træffe, sagde Peter Christiansen i marts i et interview med Discovery+.
Ud over Paul Mukairu, der ligner en spiller, FC København er parat til at sælge til sommer, råder FCK ikke over oplagte bud på en venstre kant eller forward, om end man godt kan sende eksempelvis Roony Bardghji, Diogo Gonçalves eller Ísak Bergmann Jóhannesson derover i en snæver vending.

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Nægtet adgang til Manchester United-træning

AGF henter dansk kantspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Et kæmpe Superliga-scoop

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

– Jeg havde aldrig troet på det her

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

FCN-anfører stopper karrieren

Jess Thorup til jobsamtale

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Christian Nørgaard afviste storklub

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Han er færdig i Viborg

Theo Sander søger væk fra FC København

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Afviser Viborg

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Ingen i karantæne i Superliga-runden

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Så lang kontrakt får Yussuf Poulsen i HSV

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte