Latinamerikansk profil er næppe Daramys afløser

Luis Palma fra Aris og flere andre spillere fra den græske liga er blevet sat i forbindelse med FC København, men det bliver næppe Palma, der skal erstatte Mohamed Daramy i FC København.



Hvem skal spille venstre kant i FC København i næste sæson?

Det spørgsmål er et ud af mange i FC København, og efter det danske mesterskab blev spillet hjem i Viborg i mandags og efterfølgende med en pauver FC Nordsjælland-indsats på Brøndby Stadion, har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen og hans kolleger bedre forudsætninger for at finde svarene.

FC København ryger med DM-guldet en tur i Champions League-kvalifikationen, og selvom vejen er længere på grund af Danmarks fald ud af UEFA-ranglistens Top 15, er FCK seedet i alle tre runder på vej mod et gruppespil.

Det giver bedre finansielle muligheder for at købe spillere fri og at gøre det tidligere i transfervinduet, end hvis man var røget i Conference League-kvalifikationen, som FC Nordsjælland gør som sølvvinder.

Og FC Københavns mesterskab puster med garanti også til transferrygterne i den kommende tid.

I Grækenland blev der allerede tidligt i foråret bidt mærke i, at FC Københavns navn florerede blandt de udenlandske klubber, der ville holde øje med landets fremmeste spillere i medaljeslutspillet.

190780

Luis Palma i kamp for Honduras.

Og det er muligvis også det, der i denne uge får FC Københavns navn til at dukke op i forbindelse med Aris’ kantforward Luis Palma, en 23-årig spiller fra Honduras, der i denne sæson har fået sit gennembrud efter at have spillet i hjemlandet indtil januar 2022.

Men det prisskilt på fem millioner euro, Aris ifølge Tipsbladets oplysninger har klasket på den målfarlige kantspiller, virker urealistisk højt.

Og selvom græske medier flere gange har fremhævet FC København som en klar bejler til sydamerikaneren, er FC København ifølge Tipsbladets oplysninger ikke interesseret i at hente Aris-profilen.

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen har flere gange i foråret åbnet en dør for, at man også i den kommende sæson kan se Mohamed Daramy i FC København.

– Han trives, han spiller fodbold, og han udvikler sig. Og det er det, jeg synes, han og hans folk skal kigge på. En spiller, der er så dygtig, skal også kigge på noget, der er større, og han skal udfordres. Hvis han føler, at det skal være et andet sted end i FC København i en større liga, så er det et valg, han skal træffe, sagde Peter Christiansen i marts i et interview med Discovery+.

Ud over Paul Mukairu, der ligner en spiller, FC København er parat til at sælge til sommer, råder FCK ikke over oplagte bud på en venstre kant eller forward, om end man godt kan sende eksempelvis Roony Bardghji, Diogo Gonçalves eller Ísak Bergmann Jóhannesson derover i en snæver vending.





Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Er det Chido Obis store chance?

Pernille Harder med perlemål

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Tricolorii driller Gli Azzurri

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’