Latinamerikansk profil er næppe Daramys afløser

Luis Palma fra Aris og flere andre spillere fra den græske liga er blevet sat i forbindelse med FC København, men det bliver næppe Palma, der skal erstatte Mohamed Daramy i FC København.



Hvem skal spille venstre kant i FC København i næste sæson?

Det spørgsmål er et ud af mange i FC København, og efter det danske mesterskab blev spillet hjem i Viborg i mandags og efterfølgende med en pauver FC Nordsjælland-indsats på Brøndby Stadion, har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen og hans kolleger bedre forudsætninger for at finde svarene.

FC København ryger med DM-guldet en tur i Champions League-kvalifikationen, og selvom vejen er længere på grund af Danmarks fald ud af UEFA-ranglistens Top 15, er FCK seedet i alle tre runder på vej mod et gruppespil.

Det giver bedre finansielle muligheder for at købe spillere fri og at gøre det tidligere i transfervinduet, end hvis man var røget i Conference League-kvalifikationen, som FC Nordsjælland gør som sølvvinder.

Og FC Københavns mesterskab puster med garanti også til transferrygterne i den kommende tid.

I Grækenland blev der allerede tidligt i foråret bidt mærke i, at FC Københavns navn florerede blandt de udenlandske klubber, der ville holde øje med landets fremmeste spillere i medaljeslutspillet.

190780

Luis Palma i kamp for Honduras.

Og det er muligvis også det, der i denne uge får FC Københavns navn til at dukke op i forbindelse med Aris’ kantforward Luis Palma, en 23-årig spiller fra Honduras, der i denne sæson har fået sit gennembrud efter at have spillet i hjemlandet indtil januar 2022.

Men det prisskilt på fem millioner euro, Aris ifølge Tipsbladets oplysninger har klasket på den målfarlige kantspiller, virker urealistisk højt.

Og selvom græske medier flere gange har fremhævet FC København som en klar bejler til sydamerikaneren, er FC København ifølge Tipsbladets oplysninger ikke interesseret i at hente Aris-profilen.

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen har flere gange i foråret åbnet en dør for, at man også i den kommende sæson kan se Mohamed Daramy i FC København.

– Han trives, han spiller fodbold, og han udvikler sig. Og det er det, jeg synes, han og hans folk skal kigge på. En spiller, der er så dygtig, skal også kigge på noget, der er større, og han skal udfordres. Hvis han føler, at det skal være et andet sted end i FC København i en større liga, så er det et valg, han skal træffe, sagde Peter Christiansen i marts i et interview med Discovery+.

Ud over Paul Mukairu, der ligner en spiller, FC København er parat til at sælge til sommer, råder FCK ikke over oplagte bud på en venstre kant eller forward, om end man godt kan sende eksempelvis Roony Bardghji, Diogo Gonçalves eller Ísak Bergmann Jóhannesson derover i en snæver vending.





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Det betyder intet mod Liverpool

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Real Madrid – Bayern

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Sporting CP – Arsenal

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Færdig i Manchester City

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK