Hvem skal spille venstre kant i FC København i næste sæson?
Det spørgsmål er et ud af mange i FC København, og efter det danske mesterskab blev spillet hjem i Viborg i mandags og efterfølgende med en pauver FC Nordsjælland-indsats på Brøndby Stadion, har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen og hans kolleger bedre forudsætninger for at finde svarene.
FC København ryger med DM-guldet en tur i Champions League-kvalifikationen, og selvom vejen er længere på grund af Danmarks fald ud af UEFA-ranglistens Top 15, er FCK seedet i alle tre runder på vej mod et gruppespil.
Det giver bedre finansielle muligheder for at købe spillere fri og at gøre det tidligere i transfervinduet, end hvis man var røget i Conference League-kvalifikationen, som FC Nordsjælland gør som sølvvinder.
Og FC Københavns mesterskab puster med garanti også til transferrygterne i den kommende tid.
I Grækenland blev der allerede tidligt i foråret bidt mærke i, at FC Københavns navn florerede blandt de udenlandske klubber, der ville holde øje med landets fremmeste spillere i medaljeslutspillet.

Luis Palma i kamp for Honduras.
Og det er muligvis også det, der i denne uge får FC Københavns navn til at dukke op i forbindelse med Aris’ kantforward Luis Palma, en 23-årig spiller fra Honduras, der i denne sæson har fået sit gennembrud efter at have spillet i hjemlandet indtil januar 2022.
Men det prisskilt på fem millioner euro, Aris ifølge Tipsbladets oplysninger har klasket på den målfarlige kantspiller, virker urealistisk højt.
Og selvom græske medier flere gange har fremhævet FC København som en klar bejler til sydamerikaneren, er FC København ifølge Tipsbladets oplysninger ikke interesseret i at hente Aris-profilen.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen har flere gange i foråret åbnet en dør for, at man også i den kommende sæson kan se Mohamed Daramy i FC København.
– Han trives, han spiller fodbold, og han udvikler sig. Og det er det, jeg synes, han og hans folk skal kigge på. En spiller, der er så dygtig, skal også kigge på noget, der er større, og han skal udfordres. Hvis han føler, at det skal være et andet sted end i FC København i en større liga, så er det et valg, han skal træffe, sagde Peter Christiansen i marts i et interview med Discovery+.
Ud over Paul Mukairu, der ligner en spiller, FC København er parat til at sælge til sommer, råder FCK ikke over oplagte bud på en venstre kant eller forward, om end man godt kan sende eksempelvis Roony Bardghji, Diogo Gonçalves eller Ísak Bergmann Jóhannesson derover i en snæver vending.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Liverpool – West Ham United
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
‘Han er tilgivet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
HELT VILDT