FC København – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (31.).
2-0 Elias Achouri (59.).
Kampens bedste:
FC København
Rasmus Falk var igen hjertet på FC Københavns hold. Den rutinerede midtbanespiller var igen-igen bare dominerende inde centralt, hvor Falks energiske indsats sikrede, at FC København kontrollerede spillet i størstedelen af opgøret. Dagens mest afgørende spiller var dog Elias Achouri, der først serverede en suveræn assist for Claesson før pausen, hvorefter tuneseren i anden halvleg stod det helt rigtige sted og kunne bringe FC København foran med 2-0. Achouri er ganske enkelt fremragende, når han rammer dagen.
FC Nordsjælland
Det var bestemt ikke alt, der lykkedes for ham, men Ibrahim Osman viste ved flere lejligheder, hvorfor Premier League-klubben Brighton har valgt at bruge 145 millioner kroner på ham. Den unge ghaneser har et formidabelt antrit, og Osmans niveau er blot endnu mere imponerende, når man husker på, at det er teenagerens første hele sæson som seniorspiller. Det er en spiller med et enormt potentiale, som bliver spændende at følge i Premier League i næste sæson. Også Andreas Schjelderup havde flere gode aktioner, men slutproduktet manglede for nordmanden.
Kampens værste:
Elias Jelerts første halvleg gav flashbacks til den unge forsvarsspillers katastrofale aften i Istanbul i efteråret, hvor han fik to dumme gule kort mod Galatasaray og kostede FCK sejren. I dagens opgør mod FC Nordsjælland fik Elias Jelert først et dumt gult kort for at kaste bolden hårdt ned i græsset i frustration, og kort efter legede forsvarsspilleren så med ilden, da han filmede. Jacob Neestrup virkede ude på sidelinien tydeligt frustreret over den unge højre back, hvilket cheftræneren kommunikerede ved at sætte sin pegefinger mod tindingen for at få Jelert til at tænke sig bedre om. Jelert blev efterfølgende flået ud i pausen, hvor backen nok også har fået lidt af en opsang fra Neestrup i omklædningsrummet.
Kampens detalje:
FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup appellerede kraftigt for, at Viktor Claessons mål skulle annulleres på grund af et frispark til gæsterne i opspillet. FC Nordsjælland-spillerne forsøgte at stoppe bolden fra at blive givet op igen, men der var altså ikke noget at komme efter, lød meldingen fra dommeren.

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Medie: Kæmpeklub i Parken

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

– Raketterne fløj om ørerne på os

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

‘Hvad fanden er det!?’

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Peger på særligt problem fra dag ét

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Disse danskeres værdi er eksploderet mest i 2025

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Værdien styrtdykker

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Højlund jubler over landstrænerens plan

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Stort Brøndby-ikon: ‘Jon Dahl nærmere en fiasko!’

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Stjerne ude på ubestemt tid

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Profil afviste Benfica og Sporting for Danmark

Brøndby-kampen var et taktisk mesterstykke, men…

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Tomassons afløser? ‘Han er en fantastisk leder’

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Ny gigant meldes interesseret

Chokerede spillerne kort før kampstart

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Landstræner glæder sig: – Det har jeg ventet på

Engelske fans drillede Tuchel: Det var fantastisk

Pariserinder kan drille i London

England er klar til VM

Nedtur for Danmark

244 Superliga-kampe: Nu siger han stop

Superliga-profil skriver historie: ‘Folk gik amok’

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Jon Dahl Tomasson fyret

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn
