Tåbeligt: Neestrup må være træt af FCK-stjerne

Tipsbladet er her klar med dommen over Superliga-opgøret mellem FC København og FC Nordsjælland.



FC København – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (31.).
2-0 Elias Achouri (59.).

Kampens bedste:
FC København
Rasmus Falk var igen hjertet på FC Københavns hold. Den rutinerede midtbanespiller var igen-igen bare dominerende inde centralt, hvor Falks energiske indsats sikrede, at FC København kontrollerede spillet i størstedelen af opgøret. Dagens mest afgørende spiller var dog Elias Achouri, der først serverede en suveræn assist for Claesson før pausen, hvorefter tuneseren i anden halvleg stod det helt rigtige sted og kunne bringe FC København foran med 2-0. Achouri er ganske enkelt fremragende, når han rammer dagen.

FC Nordsjælland
Det var bestemt ikke alt, der lykkedes for ham, men Ibrahim Osman viste ved flere lejligheder, hvorfor Premier League-klubben Brighton har valgt at bruge 145 millioner kroner på ham. Den unge ghaneser har et formidabelt antrit, og Osmans niveau er blot endnu mere imponerende, når man husker på, at det er teenagerens første hele sæson som seniorspiller. Det er en spiller med et enormt potentiale, som bliver spændende at følge i Premier League i næste sæson. Også Andreas Schjelderup havde flere gode aktioner, men slutproduktet manglede for nordmanden.

Kampens værste:
Elias Jelerts første halvleg gav flashbacks til den unge forsvarsspillers katastrofale aften i Istanbul i efteråret, hvor han fik to dumme gule kort mod Galatasaray og kostede FCK sejren. I dagens opgør mod FC Nordsjælland fik Elias Jelert først et dumt gult kort for at kaste bolden hårdt ned i græsset i frustration, og kort efter legede forsvarsspilleren så med ilden, da han filmede. Jacob Neestrup virkede ude på sidelinien tydeligt frustreret over den unge højre back, hvilket cheftræneren kommunikerede ved at sætte sin pegefinger mod tindingen for at få Jelert til at tænke sig bedre om. Jelert blev efterfølgende flået ud i pausen, hvor backen nok også har fået lidt af en opsang fra Neestrup i omklædningsrummet.

Kampens detalje:
FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup appellerede kraftigt for, at Viktor Claessons mål skulle annulleres på grund af et frispark til gæsterne i opspillet. FC Nordsjælland-spillerne forsøgte at stoppe bolden fra at blive givet op igen, men der var altså ikke noget at komme efter, lød meldingen fra dommeren.





‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Smider Salah-bombe

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det var vanvittigt brutalt

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Amir Richardson scorer kassen i FC København