FC København – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (31.).
2-0 Elias Achouri (59.).
Kampens bedste:
FC København
Rasmus Falk var igen hjertet på FC Københavns hold. Den rutinerede midtbanespiller var igen-igen bare dominerende inde centralt, hvor Falks energiske indsats sikrede, at FC København kontrollerede spillet i størstedelen af opgøret. Dagens mest afgørende spiller var dog Elias Achouri, der først serverede en suveræn assist for Claesson før pausen, hvorefter tuneseren i anden halvleg stod det helt rigtige sted og kunne bringe FC København foran med 2-0. Achouri er ganske enkelt fremragende, når han rammer dagen.
FC Nordsjælland
Det var bestemt ikke alt, der lykkedes for ham, men Ibrahim Osman viste ved flere lejligheder, hvorfor Premier League-klubben Brighton har valgt at bruge 145 millioner kroner på ham. Den unge ghaneser har et formidabelt antrit, og Osmans niveau er blot endnu mere imponerende, når man husker på, at det er teenagerens første hele sæson som seniorspiller. Det er en spiller med et enormt potentiale, som bliver spændende at følge i Premier League i næste sæson. Også Andreas Schjelderup havde flere gode aktioner, men slutproduktet manglede for nordmanden.
Kampens værste:
Elias Jelerts første halvleg gav flashbacks til den unge forsvarsspillers katastrofale aften i Istanbul i efteråret, hvor han fik to dumme gule kort mod Galatasaray og kostede FCK sejren. I dagens opgør mod FC Nordsjælland fik Elias Jelert først et dumt gult kort for at kaste bolden hårdt ned i græsset i frustration, og kort efter legede forsvarsspilleren så med ilden, da han filmede. Jacob Neestrup virkede ude på sidelinien tydeligt frustreret over den unge højre back, hvilket cheftræneren kommunikerede ved at sætte sin pegefinger mod tindingen for at få Jelert til at tænke sig bedre om. Jelert blev efterfølgende flået ud i pausen, hvor backen nok også har fået lidt af en opsang fra Neestrup i omklædningsrummet.
Kampens detalje:
FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup appellerede kraftigt for, at Viktor Claessons mål skulle annulleres på grund af et frispark til gæsterne i opspillet. FC Nordsjælland-spillerne forsøgte at stoppe bolden fra at blive givet op igen, men der var altså ikke noget at komme efter, lød meldingen fra dommeren.
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT