FC København – FC Nordsjælland 2-0 (1-0)
1-0 Viktor Claesson (31.).
2-0 Elias Achouri (59.).
Kampens bedste:
FC København
Rasmus Falk var igen hjertet på FC Københavns hold. Den rutinerede midtbanespiller var igen-igen bare dominerende inde centralt, hvor Falks energiske indsats sikrede, at FC København kontrollerede spillet i størstedelen af opgøret. Dagens mest afgørende spiller var dog Elias Achouri, der først serverede en suveræn assist for Claesson før pausen, hvorefter tuneseren i anden halvleg stod det helt rigtige sted og kunne bringe FC København foran med 2-0. Achouri er ganske enkelt fremragende, når han rammer dagen.
FC Nordsjælland
Det var bestemt ikke alt, der lykkedes for ham, men Ibrahim Osman viste ved flere lejligheder, hvorfor Premier League-klubben Brighton har valgt at bruge 145 millioner kroner på ham. Den unge ghaneser har et formidabelt antrit, og Osmans niveau er blot endnu mere imponerende, når man husker på, at det er teenagerens første hele sæson som seniorspiller. Det er en spiller med et enormt potentiale, som bliver spændende at følge i Premier League i næste sæson. Også Andreas Schjelderup havde flere gode aktioner, men slutproduktet manglede for nordmanden.
Kampens værste:
Elias Jelerts første halvleg gav flashbacks til den unge forsvarsspillers katastrofale aften i Istanbul i efteråret, hvor han fik to dumme gule kort mod Galatasaray og kostede FCK sejren. I dagens opgør mod FC Nordsjælland fik Elias Jelert først et dumt gult kort for at kaste bolden hårdt ned i græsset i frustration, og kort efter legede forsvarsspilleren så med ilden, da han filmede. Jacob Neestrup virkede ude på sidelinien tydeligt frustreret over den unge højre back, hvilket cheftræneren kommunikerede ved at sætte sin pegefinger mod tindingen for at få Jelert til at tænke sig bedre om. Jelert blev efterfølgende flået ud i pausen, hvor backen nok også har fået lidt af en opsang fra Neestrup i omklædningsrummet.
Kampens detalje:
FC Nordsjælland-cheftræner Johannes Hoff Thorup appellerede kraftigt for, at Viktor Claessons mål skulle annulleres på grund af et frispark til gæsterne i opspillet. FC Nordsjælland-spillerne forsøgte at stoppe bolden fra at blive givet op igen, men der var altså ikke noget at komme efter, lød meldingen fra dommeren.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT
Bayern – PSG
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
MEDIE