Om få uger runder Kristoffer Olsson en stor milepæl.
Efter planen skal den svenske midtbanespiller påbegynde individuel træning i FC Midtjylland, lidt over et halvt år efter at han faldt om i sit hjem.
Det skriver FC Midtjylland på sin hjemmeside.
29-årige Olsson blev dengang ramt af flere små blodpropper, der skyldtes en sjælden betændelsestilstand i hjernens kar.
Sygdommen sendte ham i respirator på Aarhus Universitetshospital, før han senere blev overført til Hammel Neurocenter, hvor han genvandt sin evne til at tale og bevæge sig.
I begyndelsen af august blev han udskrevet og flyttede hjem igen.
– Jeg føler, jeg er kommet langt. I starten tænkte jeg meget på livet, og det har været en hård kamp, som jeg vandt. Det har været hårdt, og der har været mange ting at tænke på, men jeg har lært, at man skal være positiv.
– Nu er jeg hjemme, jeg har det godt, og jeg er glad for at være tilbage i mit hus. I ugerne op til så jeg virkelig frem til det, og det har været fantastisk at få lidt rutine tilbage og føle sig lidt mere normal igen. Der er mange ting, jeg ser frem imod med stor glæde og energi, siger han til FC Midtjyllands hjemmeside.
Nu er han igen klar til at fokusere på fodbolden, selv om han næppe vender tilbage lige foreløbig.
– Jeg er glad for livet og har indset, at alt kan ske. Men selvfølgelig har jeg en tro på mig selv i forhold til at komme tilbage på banen. Det ville være det største at kunne hjælpe holdet, spillerne og klubben igen.
– Det kommer til at tage tid at komme tilbage på et højt niveau igen. Men jeg tror på, at jeg kan gøre det. Jeg er rolig i processen og har accepteret, det kommer til at tage tid, men jeg har sat mig nogle mål og har ikke tænkt mig at stoppe, siger han.
Ved siden af de individuelle træninger i klubben er det planen, at han skal fortsætte genoptræning i kommunalt regi.
Olsson har været i FC Midtjylland ad to omgange. Han har i alt spillet 124 kampe og scoret otte mål for klubben.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Senegal – Irak
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT