Om få uger runder Kristoffer Olsson en stor milepæl.
Efter planen skal den svenske midtbanespiller påbegynde individuel træning i FC Midtjylland, lidt over et halvt år efter at han faldt om i sit hjem.
Det skriver FC Midtjylland på sin hjemmeside.
29-årige Olsson blev dengang ramt af flere små blodpropper, der skyldtes en sjælden betændelsestilstand i hjernens kar.
Sygdommen sendte ham i respirator på Aarhus Universitetshospital, før han senere blev overført til Hammel Neurocenter, hvor han genvandt sin evne til at tale og bevæge sig.
I begyndelsen af august blev han udskrevet og flyttede hjem igen.
– Jeg føler, jeg er kommet langt. I starten tænkte jeg meget på livet, og det har været en hård kamp, som jeg vandt. Det har været hårdt, og der har været mange ting at tænke på, men jeg har lært, at man skal være positiv.
– Nu er jeg hjemme, jeg har det godt, og jeg er glad for at være tilbage i mit hus. I ugerne op til så jeg virkelig frem til det, og det har været fantastisk at få lidt rutine tilbage og føle sig lidt mere normal igen. Der er mange ting, jeg ser frem imod med stor glæde og energi, siger han til FC Midtjyllands hjemmeside.
Nu er han igen klar til at fokusere på fodbolden, selv om han næppe vender tilbage lige foreløbig.
– Jeg er glad for livet og har indset, at alt kan ske. Men selvfølgelig har jeg en tro på mig selv i forhold til at komme tilbage på banen. Det ville være det største at kunne hjælpe holdet, spillerne og klubben igen.
– Det kommer til at tage tid at komme tilbage på et højt niveau igen. Men jeg tror på, at jeg kan gøre det. Jeg er rolig i processen og har accepteret, det kommer til at tage tid, men jeg har sat mig nogle mål og har ikke tænkt mig at stoppe, siger han.
Ved siden af de individuelle træninger i klubben er det planen, at han skal fortsætte genoptræning i kommunalt regi.
Olsson har været i FC Midtjylland ad to omgange. Han har i alt spillet 124 kampe og scoret otte mål for klubben.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE