Om få uger runder Kristoffer Olsson en stor milepæl.
Efter planen skal den svenske midtbanespiller påbegynde individuel træning i FC Midtjylland, lidt over et halvt år efter at han faldt om i sit hjem.
Det skriver FC Midtjylland på sin hjemmeside.
29-årige Olsson blev dengang ramt af flere små blodpropper, der skyldtes en sjælden betændelsestilstand i hjernens kar.
Sygdommen sendte ham i respirator på Aarhus Universitetshospital, før han senere blev overført til Hammel Neurocenter, hvor han genvandt sin evne til at tale og bevæge sig.
I begyndelsen af august blev han udskrevet og flyttede hjem igen.
– Jeg føler, jeg er kommet langt. I starten tænkte jeg meget på livet, og det har været en hård kamp, som jeg vandt. Det har været hårdt, og der har været mange ting at tænke på, men jeg har lært, at man skal være positiv.
– Nu er jeg hjemme, jeg har det godt, og jeg er glad for at være tilbage i mit hus. I ugerne op til så jeg virkelig frem til det, og det har været fantastisk at få lidt rutine tilbage og føle sig lidt mere normal igen. Der er mange ting, jeg ser frem imod med stor glæde og energi, siger han til FC Midtjyllands hjemmeside.
Nu er han igen klar til at fokusere på fodbolden, selv om han næppe vender tilbage lige foreløbig.
– Jeg er glad for livet og har indset, at alt kan ske. Men selvfølgelig har jeg en tro på mig selv i forhold til at komme tilbage på banen. Det ville være det største at kunne hjælpe holdet, spillerne og klubben igen.
– Det kommer til at tage tid at komme tilbage på et højt niveau igen. Men jeg tror på, at jeg kan gøre det. Jeg er rolig i processen og har accepteret, det kommer til at tage tid, men jeg har sat mig nogle mål og har ikke tænkt mig at stoppe, siger han.
Ved siden af de individuelle træninger i klubben er det planen, at han skal fortsætte genoptræning i kommunalt regi.
Olsson har været i FC Midtjylland ad to omgange. Han har i alt spillet 124 kampe og scoret otte mål for klubben.
/ritzau/
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
INTERVIEW