Om få uger runder Kristoffer Olsson en stor milepæl.
Efter planen skal den svenske midtbanespiller påbegynde individuel træning i FC Midtjylland, lidt over et halvt år efter at han faldt om i sit hjem.
Det skriver FC Midtjylland på sin hjemmeside.
29-årige Olsson blev dengang ramt af flere små blodpropper, der skyldtes en sjælden betændelsestilstand i hjernens kar.
Sygdommen sendte ham i respirator på Aarhus Universitetshospital, før han senere blev overført til Hammel Neurocenter, hvor han genvandt sin evne til at tale og bevæge sig.
I begyndelsen af august blev han udskrevet og flyttede hjem igen.
– Jeg føler, jeg er kommet langt. I starten tænkte jeg meget på livet, og det har været en hård kamp, som jeg vandt. Det har været hårdt, og der har været mange ting at tænke på, men jeg har lært, at man skal være positiv.
– Nu er jeg hjemme, jeg har det godt, og jeg er glad for at være tilbage i mit hus. I ugerne op til så jeg virkelig frem til det, og det har været fantastisk at få lidt rutine tilbage og føle sig lidt mere normal igen. Der er mange ting, jeg ser frem imod med stor glæde og energi, siger han til FC Midtjyllands hjemmeside.
Nu er han igen klar til at fokusere på fodbolden, selv om han næppe vender tilbage lige foreløbig.
– Jeg er glad for livet og har indset, at alt kan ske. Men selvfølgelig har jeg en tro på mig selv i forhold til at komme tilbage på banen. Det ville være det største at kunne hjælpe holdet, spillerne og klubben igen.
– Det kommer til at tage tid at komme tilbage på et højt niveau igen. Men jeg tror på, at jeg kan gøre det. Jeg er rolig i processen og har accepteret, det kommer til at tage tid, men jeg har sat mig nogle mål og har ikke tænkt mig at stoppe, siger han.
Ved siden af de individuelle træninger i klubben er det planen, at han skal fortsætte genoptræning i kommunalt regi.
Olsson har været i FC Midtjylland ad to omgange. Han har i alt spillet 124 kampe og scoret otte mål for klubben.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
Cristiano Ronaldo i optur
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW