Tårerne triller i Randers

To sejre, tre nederlag og hele seks uafgjorte kampe har gjort Randers FC til bundhold endnu igen. Det ærgrer de sig i dén grad over i Kronjylland.



Spillet har været svingende, mens resultaterne har været stabile. Randers FCs udbytte af sæsonens første tredjedel har været præget af al for mange uafgjorte kampe. Hele seks gange er randrusianerne gået fra banen med det ene point, og så hjælper det ikke meget, at holdet – efter suveræne FC København – er det Superliga-mandskab med færrest nederlag i sæsonen.

– Vi er lidt skuffede over det udbytte, vi har fået indtil videre, siger Randers-direktør Jacob Nielsen til tipsbladet.dk.

I foråret red den kronjyske klub på en bølge af succes og held, da den sensationelt reddede livet i Superligen efter en forfærdelig efterårssæson. Men nu er heldet forsvundet fra byen ved Gudenåens udløb.

– Det virker som om, de højere magter har bestemt, at vores held nu er opbrugt. Det brugte vi i foråret. For nu mangler vi det. Det gjorde vi også i Parken i går. Men det virker som om, målene er gjort mindre og dommerne dømmer imod os, forklarer Jacob Nielsen.

Randers FC havde chancerne til point i gårsdagens kamp mod FC København. Men det sluttede med et nederlag på 1-0. Nu er der landskampspause, inden kronjyderne om præcis 14 dage tager imod FC Midtjylland hjemme på Essex Park, og den pause skal bruges på én ting.

– Vi har brug for at græde ud nu. Det er voldsomt irriterende at stå med kun to sejre. Så jeg skal bruge de næste to uger på at græde, siger Jacob Nielsen og undertrykker et lille grin.

Humoren er heldigvis stadig til stede i Randers. På trods af en placering som Superligaens nummer ti.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jordan – Argentina

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Egypten – Iran

Supercomputer: Her er VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

New Zealand – Belgien

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Kroatien – Ghana

Senegal – Irak

Panama – England

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’