Tårerne triller i Randers

To sejre, tre nederlag og hele seks uafgjorte kampe har gjort Randers FC til bundhold endnu igen. Det ærgrer de sig i dén grad over i Kronjylland.



Spillet har været svingende, mens resultaterne har været stabile. Randers FCs udbytte af sæsonens første tredjedel har været præget af al for mange uafgjorte kampe. Hele seks gange er randrusianerne gået fra banen med det ene point, og så hjælper det ikke meget, at holdet – efter suveræne FC København – er det Superliga-mandskab med færrest nederlag i sæsonen.

– Vi er lidt skuffede over det udbytte, vi har fået indtil videre, siger Randers-direktør Jacob Nielsen til tipsbladet.dk.

I foråret red den kronjyske klub på en bølge af succes og held, da den sensationelt reddede livet i Superligen efter en forfærdelig efterårssæson. Men nu er heldet forsvundet fra byen ved Gudenåens udløb.

– Det virker som om, de højere magter har bestemt, at vores held nu er opbrugt. Det brugte vi i foråret. For nu mangler vi det. Det gjorde vi også i Parken i går. Men det virker som om, målene er gjort mindre og dommerne dømmer imod os, forklarer Jacob Nielsen.

Randers FC havde chancerne til point i gårsdagens kamp mod FC København. Men det sluttede med et nederlag på 1-0. Nu er der landskampspause, inden kronjyderne om præcis 14 dage tager imod FC Midtjylland hjemme på Essex Park, og den pause skal bruges på én ting.

– Vi har brug for at græde ud nu. Det er voldsomt irriterende at stå med kun to sejre. Så jeg skal bruge de næste to uger på at græde, siger Jacob Nielsen og undertrykker et lille grin.

Humoren er heldigvis stadig til stede i Randers. På trods af en placering som Superligaens nummer ti.





Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kasper Schmeichel stopper karrieren

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storklub jagter to danskere