Tårerne triller i Randers

To sejre, tre nederlag og hele seks uafgjorte kampe har gjort Randers FC til bundhold endnu igen. Det ærgrer de sig i dén grad over i Kronjylland.



Spillet har været svingende, mens resultaterne har været stabile. Randers FCs udbytte af sæsonens første tredjedel har været præget af al for mange uafgjorte kampe. Hele seks gange er randrusianerne gået fra banen med det ene point, og så hjælper det ikke meget, at holdet – efter suveræne FC København – er det Superliga-mandskab med færrest nederlag i sæsonen.

– Vi er lidt skuffede over det udbytte, vi har fået indtil videre, siger Randers-direktør Jacob Nielsen til tipsbladet.dk.

I foråret red den kronjyske klub på en bølge af succes og held, da den sensationelt reddede livet i Superligen efter en forfærdelig efterårssæson. Men nu er heldet forsvundet fra byen ved Gudenåens udløb.

– Det virker som om, de højere magter har bestemt, at vores held nu er opbrugt. Det brugte vi i foråret. For nu mangler vi det. Det gjorde vi også i Parken i går. Men det virker som om, målene er gjort mindre og dommerne dømmer imod os, forklarer Jacob Nielsen.

Randers FC havde chancerne til point i gårsdagens kamp mod FC København. Men det sluttede med et nederlag på 1-0. Nu er der landskampspause, inden kronjyderne om præcis 14 dage tager imod FC Midtjylland hjemme på Essex Park, og den pause skal bruges på én ting.

– Vi har brug for at græde ud nu. Det er voldsomt irriterende at stå med kun to sejre. Så jeg skal bruge de næste to uger på at græde, siger Jacob Nielsen og undertrykker et lille grin.

Humoren er heldigvis stadig til stede i Randers. På trods af en placering som Superligaens nummer ti.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer