Spillet har været svingende, mens resultaterne har været stabile. Randers FCs udbytte af sæsonens første tredjedel har været præget af al for mange uafgjorte kampe. Hele seks gange er randrusianerne gået fra banen med det ene point, og så hjælper det ikke meget, at holdet – efter suveræne FC København – er det Superliga-mandskab med færrest nederlag i sæsonen.
– Vi er lidt skuffede over det udbytte, vi har fået indtil videre, siger Randers-direktør Jacob Nielsen til tipsbladet.dk.
I foråret red den kronjyske klub på en bølge af succes og held, da den sensationelt reddede livet i Superligen efter en forfærdelig efterårssæson. Men nu er heldet forsvundet fra byen ved Gudenåens udløb.
– Det virker som om, de højere magter har bestemt, at vores held nu er opbrugt. Det brugte vi i foråret. For nu mangler vi det. Det gjorde vi også i Parken i går. Men det virker som om, målene er gjort mindre og dommerne dømmer imod os, forklarer Jacob Nielsen.
Randers FC havde chancerne til point i gårsdagens kamp mod FC København. Men det sluttede med et nederlag på 1-0. Nu er der landskampspause, inden kronjyderne om præcis 14 dage tager imod FC Midtjylland hjemme på Essex Park, og den pause skal bruges på én ting.
– Vi har brug for at græde ud nu. Det er voldsomt irriterende at stå med kun to sejre. Så jeg skal bruge de næste to uger på at græde, siger Jacob Nielsen og undertrykker et lille grin.
Humoren er heldigvis stadig til stede i Randers. På trods af en placering som Superligaens nummer ti.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Arsenal-træner er rasende
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS