Spillet har været svingende, mens resultaterne har været stabile. Randers FCs udbytte af sæsonens første tredjedel har været præget af al for mange uafgjorte kampe. Hele seks gange er randrusianerne gået fra banen med det ene point, og så hjælper det ikke meget, at holdet – efter suveræne FC København – er det Superliga-mandskab med færrest nederlag i sæsonen.
– Vi er lidt skuffede over det udbytte, vi har fået indtil videre, siger Randers-direktør Jacob Nielsen til tipsbladet.dk.
I foråret red den kronjyske klub på en bølge af succes og held, da den sensationelt reddede livet i Superligen efter en forfærdelig efterårssæson. Men nu er heldet forsvundet fra byen ved Gudenåens udløb.
– Det virker som om, de højere magter har bestemt, at vores held nu er opbrugt. Det brugte vi i foråret. For nu mangler vi det. Det gjorde vi også i Parken i går. Men det virker som om, målene er gjort mindre og dommerne dømmer imod os, forklarer Jacob Nielsen.
Randers FC havde chancerne til point i gårsdagens kamp mod FC København. Men det sluttede med et nederlag på 1-0. Nu er der landskampspause, inden kronjyderne om præcis 14 dage tager imod FC Midtjylland hjemme på Essex Park, og den pause skal bruges på én ting.
– Vi har brug for at græde ud nu. Det er voldsomt irriterende at stå med kun to sejre. Så jeg skal bruge de næste to uger på at græde, siger Jacob Nielsen og undertrykker et lille grin.
Humoren er heldigvis stadig til stede i Randers. På trods af en placering som Superligaens nummer ti.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER