Canal 9 blev den store taber, da divisionsforeningen i går forhandlede en tv-aftale på plads for Superligaen, gældende fra 2012 til 2015.
Handelen, som blev lukket til over en milliard kroner, indebærer, at livekampe kun kan vises på Viasats kanaler (i dag 3+) og på TV2 Sport.
– Vi render ikke ligefrem rundt med armene over hovedet over det. Det er skuffende, men sådan er det i budrunder. Vi gav et bud, som vi troede var stort nok, men Viasat kom med et større, og så må vi bare sige “tak for kampen” til Viasat, siger Canal 9’s country manager for Danmark, Charlotte Repholtz, til tipsbladet.dk.
– Vi er ærgerlige, for superligaen er et stort brand. Det ville have været katastrofalt for os, hvis vi ikke havde haft andre rettigheder end superliga-rettighederne, men det har vi. Fra næste sæson har vi rettighederne til La Liga og Europa League eksklusivt, og det glæder vi os over. Vi får nu nogle midler til at opgradere dækningen af spansk fodbold, som har verdens bedste spillere. Mange vil se spansk fodbold i Danmark. Især de yngre seere, som især følger Ronaldo og Messi, siger Charlotte Repholtz.
Modern Times Group, som er firmaet, der ejer Viasat, ejer også en del af TV 2 Sport. Det kunne ligne et ejersammenfald, som ville være ulovligt ifølge konkurrencestyrelsen på grund af et monopol, men Canal 9 har ikke tænkt sig at klage over afgørelsen.
– Alle i branchen kigger nu på det ejersammenfald, men juridisk er det to selskaber, så vidt jeg ved. Vi vil ikke gøre mere ved det. Dem, der laver reglerne på området, må tage sagen op, hvis de vil, siger Charlotte Repholtz.
Canal 9 fortsætter sæsonen ud med det samme set-up som hidtil, det vil sige med samme kommentatorhold i studiet, som blandt andet består af Michael Gravgaard, Erik Rasmussen og Stig Tøfting.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
NYHEDER
Nu taler Messi
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT