Canal 9 blev den store taber, da divisionsforeningen i går forhandlede en tv-aftale på plads for Superligaen, gældende fra 2012 til 2015.
Handelen, som blev lukket til over en milliard kroner, indebærer, at livekampe kun kan vises på Viasats kanaler (i dag 3+) og på TV2 Sport.
– Vi render ikke ligefrem rundt med armene over hovedet over det. Det er skuffende, men sådan er det i budrunder. Vi gav et bud, som vi troede var stort nok, men Viasat kom med et større, og så må vi bare sige “tak for kampen” til Viasat, siger Canal 9’s country manager for Danmark, Charlotte Repholtz, til tipsbladet.dk.
– Vi er ærgerlige, for superligaen er et stort brand. Det ville have været katastrofalt for os, hvis vi ikke havde haft andre rettigheder end superliga-rettighederne, men det har vi. Fra næste sæson har vi rettighederne til La Liga og Europa League eksklusivt, og det glæder vi os over. Vi får nu nogle midler til at opgradere dækningen af spansk fodbold, som har verdens bedste spillere. Mange vil se spansk fodbold i Danmark. Især de yngre seere, som især følger Ronaldo og Messi, siger Charlotte Repholtz.
Modern Times Group, som er firmaet, der ejer Viasat, ejer også en del af TV 2 Sport. Det kunne ligne et ejersammenfald, som ville være ulovligt ifølge konkurrencestyrelsen på grund af et monopol, men Canal 9 har ikke tænkt sig at klage over afgørelsen.
– Alle i branchen kigger nu på det ejersammenfald, men juridisk er det to selskaber, så vidt jeg ved. Vi vil ikke gøre mere ved det. Dem, der laver reglerne på området, må tage sagen op, hvis de vil, siger Charlotte Repholtz.
Canal 9 fortsætter sæsonen ud med det samme set-up som hidtil, det vil sige med samme kommentatorhold i studiet, som blandt andet består af Michael Gravgaard, Erik Rasmussen og Stig Tøfting.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED