Canal 9 blev den store taber, da divisionsforeningen i går forhandlede en tv-aftale på plads for Superligaen, gældende fra 2012 til 2015.
Handelen, som blev lukket til over en milliard kroner, indebærer, at livekampe kun kan vises på Viasats kanaler (i dag 3+) og på TV2 Sport.
– Vi render ikke ligefrem rundt med armene over hovedet over det. Det er skuffende, men sådan er det i budrunder. Vi gav et bud, som vi troede var stort nok, men Viasat kom med et større, og så må vi bare sige “tak for kampen” til Viasat, siger Canal 9’s country manager for Danmark, Charlotte Repholtz, til tipsbladet.dk.
– Vi er ærgerlige, for superligaen er et stort brand. Det ville have været katastrofalt for os, hvis vi ikke havde haft andre rettigheder end superliga-rettighederne, men det har vi. Fra næste sæson har vi rettighederne til La Liga og Europa League eksklusivt, og det glæder vi os over. Vi får nu nogle midler til at opgradere dækningen af spansk fodbold, som har verdens bedste spillere. Mange vil se spansk fodbold i Danmark. Især de yngre seere, som især følger Ronaldo og Messi, siger Charlotte Repholtz.
Modern Times Group, som er firmaet, der ejer Viasat, ejer også en del af TV 2 Sport. Det kunne ligne et ejersammenfald, som ville være ulovligt ifølge konkurrencestyrelsen på grund af et monopol, men Canal 9 har ikke tænkt sig at klage over afgørelsen.
– Alle i branchen kigger nu på det ejersammenfald, men juridisk er det to selskaber, så vidt jeg ved. Vi vil ikke gøre mere ved det. Dem, der laver reglerne på området, må tage sagen op, hvis de vil, siger Charlotte Repholtz.
Canal 9 fortsætter sæsonen ud med det samme set-up som hidtil, det vil sige med samme kommentatorhold i studiet, som blandt andet består af Michael Gravgaard, Erik Rasmussen og Stig Tøfting.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Skotland – Marokko
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
NYHEDER