Canal 9 blev den store taber, da divisionsforeningen i går forhandlede en tv-aftale på plads for Superligaen, gældende fra 2012 til 2015.
Handelen, som blev lukket til over en milliard kroner, indebærer, at livekampe kun kan vises på Viasats kanaler (i dag 3+) og på TV2 Sport.
– Vi render ikke ligefrem rundt med armene over hovedet over det. Det er skuffende, men sådan er det i budrunder. Vi gav et bud, som vi troede var stort nok, men Viasat kom med et større, og så må vi bare sige “tak for kampen” til Viasat, siger Canal 9’s country manager for Danmark, Charlotte Repholtz, til tipsbladet.dk.
– Vi er ærgerlige, for superligaen er et stort brand. Det ville have været katastrofalt for os, hvis vi ikke havde haft andre rettigheder end superliga-rettighederne, men det har vi. Fra næste sæson har vi rettighederne til La Liga og Europa League eksklusivt, og det glæder vi os over. Vi får nu nogle midler til at opgradere dækningen af spansk fodbold, som har verdens bedste spillere. Mange vil se spansk fodbold i Danmark. Især de yngre seere, som især følger Ronaldo og Messi, siger Charlotte Repholtz.
Modern Times Group, som er firmaet, der ejer Viasat, ejer også en del af TV 2 Sport. Det kunne ligne et ejersammenfald, som ville være ulovligt ifølge konkurrencestyrelsen på grund af et monopol, men Canal 9 har ikke tænkt sig at klage over afgørelsen.
– Alle i branchen kigger nu på det ejersammenfald, men juridisk er det to selskaber, så vidt jeg ved. Vi vil ikke gøre mere ved det. Dem, der laver reglerne på området, må tage sagen op, hvis de vil, siger Charlotte Repholtz.
Canal 9 fortsætter sæsonen ud med det samme set-up som hidtil, det vil sige med samme kommentatorhold i studiet, som blandt andet består af Michael Gravgaard, Erik Rasmussen og Stig Tøfting.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE