Tabende Canal 9: Tak for kampen

Canal 9 tabte kampen om tv-rettighederne til Viasat. Kanalen er ærgerlig, men glæder sig over at have La Liga og Europa League eksklusivt fra næste sæson.



Canal 9 blev den store taber, da divisionsforeningen i går forhandlede en tv-aftale på plads for Superligaen, gældende fra 2012 til 2015.

Handelen, som blev lukket til over en milliard kroner, indebærer, at livekampe kun kan vises på Viasats kanaler (i dag 3+) og på TV2 Sport.

– Vi render ikke ligefrem rundt med armene over hovedet over det. Det er skuffende, men sådan er det i budrunder. Vi gav et bud, som vi troede var stort nok, men Viasat kom med et større, og så må vi bare sige “tak for kampen” til Viasat, siger Canal 9’s country manager for Danmark, Charlotte Repholtz, til tipsbladet.dk.

– Vi er ærgerlige, for superligaen er et stort brand. Det ville have været katastrofalt for os, hvis vi ikke havde haft andre rettigheder end superliga-rettighederne, men det har vi. Fra næste sæson har vi rettighederne til La Liga og Europa League eksklusivt, og det glæder vi os over. Vi får nu nogle midler til at opgradere dækningen af spansk fodbold, som har verdens bedste spillere. Mange vil se spansk fodbold i Danmark. Især de yngre seere, som især følger Ronaldo og Messi, siger Charlotte Repholtz.

Modern Times Group, som er firmaet, der ejer Viasat, ejer også en del af TV 2 Sport. Det kunne ligne et ejersammenfald, som ville være ulovligt ifølge konkurrencestyrelsen på grund af et monopol, men Canal 9 har ikke tænkt sig at klage over afgørelsen.

– Alle i branchen kigger nu på det ejersammenfald, men juridisk er det to selskaber, så vidt jeg ved. Vi vil ikke gøre mere ved det. Dem, der laver reglerne på området, må tage sagen op, hvis de vil, siger Charlotte Repholtz.

Canal 9 fortsætter sæsonen ud med det samme set-up som hidtil, det vil sige med samme kommentatorhold i studiet, som blandt andet består af Michael Gravgaard, Erik Rasmussen og Stig Tøfting.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt