Tabende Canal 9: Tak for kampen

Canal 9 tabte kampen om tv-rettighederne til Viasat. Kanalen er ærgerlig, men glæder sig over at have La Liga og Europa League eksklusivt fra næste sæson.



Canal 9 blev den store taber, da divisionsforeningen i går forhandlede en tv-aftale på plads for Superligaen, gældende fra 2012 til 2015.

Handelen, som blev lukket til over en milliard kroner, indebærer, at livekampe kun kan vises på Viasats kanaler (i dag 3+) og på TV2 Sport.

– Vi render ikke ligefrem rundt med armene over hovedet over det. Det er skuffende, men sådan er det i budrunder. Vi gav et bud, som vi troede var stort nok, men Viasat kom med et større, og så må vi bare sige “tak for kampen” til Viasat, siger Canal 9’s country manager for Danmark, Charlotte Repholtz, til tipsbladet.dk.

– Vi er ærgerlige, for superligaen er et stort brand. Det ville have været katastrofalt for os, hvis vi ikke havde haft andre rettigheder end superliga-rettighederne, men det har vi. Fra næste sæson har vi rettighederne til La Liga og Europa League eksklusivt, og det glæder vi os over. Vi får nu nogle midler til at opgradere dækningen af spansk fodbold, som har verdens bedste spillere. Mange vil se spansk fodbold i Danmark. Især de yngre seere, som især følger Ronaldo og Messi, siger Charlotte Repholtz.

Modern Times Group, som er firmaet, der ejer Viasat, ejer også en del af TV 2 Sport. Det kunne ligne et ejersammenfald, som ville være ulovligt ifølge konkurrencestyrelsen på grund af et monopol, men Canal 9 har ikke tænkt sig at klage over afgørelsen.

– Alle i branchen kigger nu på det ejersammenfald, men juridisk er det to selskaber, så vidt jeg ved. Vi vil ikke gøre mere ved det. Dem, der laver reglerne på området, må tage sagen op, hvis de vil, siger Charlotte Repholtz.

Canal 9 fortsætter sæsonen ud med det samme set-up som hidtil, det vil sige med samme kommentatorhold i studiet, som blandt andet består af Michael Gravgaard, Erik Rasmussen og Stig Tøfting.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Juventus kørte Cremonese over

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Mareridt for FC Augsburg

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mohamed Daramy vender tilbage

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Frendrup scorer for første gang i et år

Afviser millionbud fra Brøndby

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FCK-boss kan snart præsentere noget

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’