Tæt på eksklusiv klub: Vil gøre mig utrolig stolt

AGF's Patrick Mortensen er tæt på at slutte sig til en eksklusiv skare af Superliga-spillere, der har scoret 100 mål i landets bedste række.



ÅRHUS (Tipsbladet): Simen Nordli, Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen udgør Top 3 på topscorerlisten i denne sæson, og lige efter følger AGF's Patrick Mortensen.

Og toppen af topscorerlisten er vant territorium for Patrick Mortensen, der har ligget blandt Superligaens mest scorende spillere sæson efter sæson, siden han skiftede AGF.

AGF-angriberen er den mest scorende Superliga-spiller, siden han skiftede til klubben.

Og Patrick Mortensen, der har kontraktudløb til sommer, er tæt på en bemærkelsesværdig klub af spillere, der har scoret 100 mål i Superligaen.

Patrick Mortensen er på 94 mål og dermed den niendemest scorende spiller i Superligaen, og efter otte mål i første halvdel af sæsonen virker det ikke urealistisk, at Patrick Mortensen kan runde 100 mål i denne sæson.

- Det vil være en stor milepæl, og det vil gøre mig utrolig stolt. Jeg havde ikke regnet med at skulle stå og have det spørgsmål, da jeg kom til AGF i 2019. Det har været en fantastisk rejse, og lad os håbe, det fortsætter, og at jeg rammer de 100 inden længe. Det vil være rigtig stort, siger Patrick Mortensen.

Morten 'Duncan' Rasmussen, Peter Graulund og Søren Andersen er tre tidligere AGF'ere i Klub 100, men hver af dem har scoret betydeligt flere mål for andre klubber end AGF end Mortensen, der scorede ti Superliga-mål for Lyngby i første halvdel af karrieren.

Der er endnu ikke afklaring om Patrick Mortensens fremtid i AGF, når kontrakten i Århus udløber efter 30. juni 2025.

AaB's Nicklas Helenius er også på 94 mål i Superligaen.





LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring pÃ¥ vej – nævner bÃ¥de Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Cooper: ‘Har været hÃ¥rdt ramt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

SÃ¥dan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej