Meget tyder på, at Anis Ben Slimane kan få sin A-landsholdsdebut fredag aften. Bare ikke for Danmark. I givet fald er Brøndby-talentet tabt for DBU.
For en uge siden udtog Tunesien Ben Slimane, der er født og opvokset i Danmark, men har tunesiske rødder. Meldingen fra Brøndby IF var på det tidspunkt, at Anis Ben Slimane var gået i tænkeboks angående sin fremtid.
Han har så sent som i september optrådt for det danske U19-landshold, og nu skulle han beslutte, om han ville skifte til Tunesien. Det tyder på, at han har truffet sin beslutning.
Spilleren har selv lagt en video og tekst på Instagram, hvor han skriver, at han stiller op for Tunesien fremover.
Dermed er Anis Ben Slimane tabt for Danmark, hvis han kommer på banen for Tunesien fredag aften. Også selv om der er tale om en venskabskamp.
Forklaringen er, at FIFA’s regler på området er meget klare. En spiller må kun skifte forbund én gang. Det vil sige, at hvis Ben Slimane har skiftet fra at høre under DBU til at høre under det tunesiske fodboldforbund, kan han ikke skifte tilbage igen – med mindre han ikke spiller et eneste minut for Tunesien. Kommer han på banen i morgen, er løbet ifølge reglerne kørt.
Hos DBU er de godt klar over, at Anis Ben Slimane er rejst med det tunesiske landshold, og at han efter ni U19-landskampe synes tabt for Danmark.
– Vi ved, at Anis er samlet med det tunesiske landshold og overvejer at spille for Tunesien. Vi har haft en god dialog med Anis de seneste uger omkring det og har været rigtig grundige i hele processen. Vi har givet Anis al den information, han har brug for, i forhold til at tage den for ham rigtige beslutning, siger talentudviklingschef Flemming Berg til tipsbladet.dk.
– Vi er altid ærgerlige, når vores spillere beslutter sig for at ville repræsentere et andet land, men vi bakker fuldt op om Anis’ endelige beslutning, uanset hvad den bliver. I sidste ende er det kun Anis selv, der ved, hvad han ønsker. Vi ønsker ham kun det bedste.
DBU vil ikke oplyse, om Anis Ben Slimane har gennemgået processen med at skifte nationalt tilhørsforhold hos FIFA. Det må man dog antage, hvis Tunesien gør brug af ham i fredagens opgør. Man skal således have ansøgt og fået godkendt sin ansøgning af FIFA, før man må skifte forbund og stille op for et andet land.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Henter FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
