Tæt på tunesisk debut: Brøndby-spiller er tabt for Danmark

Anis Ben Slimane er udtaget til det tunesiske landshold, og hvis han spiller fredag aften, så kan han ikke vælge Danmark igen.



Meget tyder på, at Anis Ben Slimane kan få sin A-landsholdsdebut fredag aften. Bare ikke for Danmark. I givet fald er Brøndby-talentet tabt for DBU.

For en uge siden udtog Tunesien Ben Slimane, der er født og opvokset i Danmark, men har tunesiske rødder. Meldingen fra Brøndby IF var på det tidspunkt, at Anis Ben Slimane var gået i tænkeboks angående sin fremtid.

Han har så sent som i september optrådt for det danske U19-landshold, og nu skulle han beslutte, om han ville skifte til Tunesien. Det tyder på, at han har truffet sin beslutning.

Spilleren har selv lagt en video og tekst på Instagram, hvor han skriver, at han stiller op for Tunesien fremover.

Dermed er Anis Ben Slimane tabt for Danmark, hvis han kommer på banen for Tunesien fredag aften. Også selv om der er tale om en venskabskamp.

Forklaringen er, at FIFA’s regler på området er meget klare. En spiller må kun skifte forbund én gang. Det vil sige, at hvis Ben Slimane har skiftet fra at høre under DBU til at høre under det tunesiske fodboldforbund, kan han ikke skifte tilbage igen – med mindre han ikke spiller et eneste minut for Tunesien. Kommer han på banen i morgen, er løbet ifølge reglerne kørt.

Hos DBU er de godt klar over, at Anis Ben Slimane er rejst med det tunesiske landshold, og at han efter ni U19-landskampe synes tabt for Danmark.

– Vi ved, at Anis er samlet med det tunesiske landshold og overvejer at spille for Tunesien. Vi har haft en god dialog med Anis de seneste uger omkring det og har været rigtig grundige i hele processen. Vi har givet Anis al den information, han har brug for, i forhold til at tage den for ham rigtige beslutning, siger talentudviklingschef Flemming Berg til tipsbladet.dk.

– Vi er altid ærgerlige, når vores spillere beslutter sig for at ville repræsentere et andet land, men vi bakker fuldt op om Anis’ endelige beslutning, uanset hvad den bliver. I sidste ende er det kun Anis selv, der ved, hvad han ønsker. Vi ønsker ham kun det bedste.

DBU vil ikke oplyse, om Anis Ben Slimane har gennemgået processen med at skifte nationalt tilhørsforhold hos FIFA. Det må man dog antage, hvis Tunesien gør brug af ham i fredagens opgør. Man skal således have ansøgt og fået godkendt sin ansøgning af FIFA, før man må skifte forbund og stille op for et andet land.





Mohamed Salah forhandler med ny klub




TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Ronaldo vinder kampen’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Alt for meget kaos i Horsens

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Katastrofe for Jack Grealish

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Viaplay hæver priserne

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’