Tæt på tunesisk debut: Brøndby-spiller er tabt for Danmark

Anis Ben Slimane er udtaget til det tunesiske landshold, og hvis han spiller fredag aften, så kan han ikke vælge Danmark igen.



Meget tyder på, at Anis Ben Slimane kan få sin A-landsholdsdebut fredag aften. Bare ikke for Danmark. I givet fald er Brøndby-talentet tabt for DBU.

For en uge siden udtog Tunesien Ben Slimane, der er født og opvokset i Danmark, men har tunesiske rødder. Meldingen fra Brøndby IF var på det tidspunkt, at Anis Ben Slimane var gået i tænkeboks angående sin fremtid.

Han har så sent som i september optrådt for det danske U19-landshold, og nu skulle han beslutte, om han ville skifte til Tunesien. Det tyder på, at han har truffet sin beslutning.

Spilleren har selv lagt en video og tekst på Instagram, hvor han skriver, at han stiller op for Tunesien fremover.

Dermed er Anis Ben Slimane tabt for Danmark, hvis han kommer på banen for Tunesien fredag aften. Også selv om der er tale om en venskabskamp.

Forklaringen er, at FIFA’s regler på området er meget klare. En spiller må kun skifte forbund én gang. Det vil sige, at hvis Ben Slimane har skiftet fra at høre under DBU til at høre under det tunesiske fodboldforbund, kan han ikke skifte tilbage igen – med mindre han ikke spiller et eneste minut for Tunesien. Kommer han på banen i morgen, er løbet ifølge reglerne kørt.

Hos DBU er de godt klar over, at Anis Ben Slimane er rejst med det tunesiske landshold, og at han efter ni U19-landskampe synes tabt for Danmark.

– Vi ved, at Anis er samlet med det tunesiske landshold og overvejer at spille for Tunesien. Vi har haft en god dialog med Anis de seneste uger omkring det og har været rigtig grundige i hele processen. Vi har givet Anis al den information, han har brug for, i forhold til at tage den for ham rigtige beslutning, siger talentudviklingschef Flemming Berg til tipsbladet.dk.

– Vi er altid ærgerlige, når vores spillere beslutter sig for at ville repræsentere et andet land, men vi bakker fuldt op om Anis’ endelige beslutning, uanset hvad den bliver. I sidste ende er det kun Anis selv, der ved, hvad han ønsker. Vi ønsker ham kun det bedste.

DBU vil ikke oplyse, om Anis Ben Slimane har gennemgået processen med at skifte nationalt tilhørsforhold hos FIFA. Det må man dog antage, hvis Tunesien gør brug af ham i fredagens opgør. Man skal således have ansøgt og fået godkendt sin ansøgning af FIFA, før man må skifte forbund og stille op for et andet land.





Rundens hold i Superligaen – 23. runde




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

AGF-fans raser over Superliga-klub

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Bayern er ved at løbe tør for målmænd