Tæt på tunesisk debut: Brøndby-spiller er tabt for Danmark

Anis Ben Slimane er udtaget til det tunesiske landshold, og hvis han spiller fredag aften, så kan han ikke vælge Danmark igen.



Meget tyder på, at Anis Ben Slimane kan få sin A-landsholdsdebut fredag aften. Bare ikke for Danmark. I givet fald er Brøndby-talentet tabt for DBU.

For en uge siden udtog Tunesien Ben Slimane, der er født og opvokset i Danmark, men har tunesiske rødder. Meldingen fra Brøndby IF var på det tidspunkt, at Anis Ben Slimane var gået i tænkeboks angående sin fremtid.

Han har så sent som i september optrådt for det danske U19-landshold, og nu skulle han beslutte, om han ville skifte til Tunesien. Det tyder på, at han har truffet sin beslutning.

Spilleren har selv lagt en video og tekst på Instagram, hvor han skriver, at han stiller op for Tunesien fremover.

Dermed er Anis Ben Slimane tabt for Danmark, hvis han kommer på banen for Tunesien fredag aften. Også selv om der er tale om en venskabskamp.

Forklaringen er, at FIFA’s regler på området er meget klare. En spiller må kun skifte forbund én gang. Det vil sige, at hvis Ben Slimane har skiftet fra at høre under DBU til at høre under det tunesiske fodboldforbund, kan han ikke skifte tilbage igen – med mindre han ikke spiller et eneste minut for Tunesien. Kommer han på banen i morgen, er løbet ifølge reglerne kørt.

Hos DBU er de godt klar over, at Anis Ben Slimane er rejst med det tunesiske landshold, og at han efter ni U19-landskampe synes tabt for Danmark.

– Vi ved, at Anis er samlet med det tunesiske landshold og overvejer at spille for Tunesien. Vi har haft en god dialog med Anis de seneste uger omkring det og har været rigtig grundige i hele processen. Vi har givet Anis al den information, han har brug for, i forhold til at tage den for ham rigtige beslutning, siger talentudviklingschef Flemming Berg til tipsbladet.dk.

– Vi er altid ærgerlige, når vores spillere beslutter sig for at ville repræsentere et andet land, men vi bakker fuldt op om Anis’ endelige beslutning, uanset hvad den bliver. I sidste ende er det kun Anis selv, der ved, hvad han ønsker. Vi ønsker ham kun det bedste.

DBU vil ikke oplyse, om Anis Ben Slimane har gennemgået processen med at skifte nationalt tilhørsforhold hos FIFA. Det må man dog antage, hvis Tunesien gør brug af ham i fredagens opgør. Man skal således have ansøgt og fået godkendt sin ansøgning af FIFA, før man må skifte forbund og stille op for et andet land.







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

23 røde kort i vanvidskamp

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe kærlighedserklæring

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

I svime: Som en ny spiller

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Wow – det må man ALDRIG gøre!

– Han har måske været lagt lidt på is

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Alpha retter hård kritik



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil have ham væk fra FC København

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Froholdt på tavlen i storkamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Han er Eriksen og co’s nye træner

I chok: Har aldrig set lignende

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Var direkte fra træningsbanen

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen