Tak til FC København!

Tipsbladet sætter fokus på bundbraget mellem Lyngby BK og Vejle, hvor der var altafgørende point på spil i kampen for at undgå nedrykning.



Lyngby Stadion (Tipsbladet)

Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-2)
1-0 Lucas Lissens (3.)
1-1 Christian Gammelgaard (13.)
1-2 German Onugkha (22.)

Kampens bedste:

Lyngby BK
Sæver Magnusson leverede igen en hæderlig indsats for hjemmeholdet, stærk i duellerne og gav alt, hvad han havde defensivt. Det er ikke for sjov, at der meldes om interesse for ham fra større klubber, når kontrakten udløber til sommer.

Michael Opoku var også god, så længe bolden ikke lå på 11-meter-pletten. Han viste igen gode takter med sine driblinger, men der manglede den sidste afgørende kvalitet, der kunne have gjort det til en helt god dag på den hullede Lyngby-bane.

Vejle Boldklub
Et gudemål af German Onugkha – han er fuldstændig ustoppelig! Seks kampe for Vejle i foråret, otte mål – igen i dag på pletten. Med den største selvfølgelighed smækker han bolden i det lange hjørne med et knastørt vristspark, uden at Lyngby-keeperen havde nogen chance for at nå derud. Objektivt må man sige tak til FC København for at krydre Nedrykningsspillet med en af ligaens allerbedste angribere. De må i hvert fald ryste i bukserne i Haderslev og Aalborg med udsigt til at skulle håndtere russeren i de intense kampe, der kan afgøre, hvem der skal en tur ned på anden klasse.

Kampens værste:
Michael Opoku, for pokker da… Sat på spidsen kan det ende med at koste en tur i 1. division, når man brænder et straffespark i så vigtig en sekspointskamp. Det var helt igennem dårligt sparket, uden substans og lige i Igor Vekics sukkerhøjde.

Kampens detalje:
Lyngby følte sig voldsomt bortdømt ved scoringen til 1-1, hvor bolden hoppede op på Dimitris Emmanouilidis’ hånd. Spillet gled videre, men Lyngby-spillerne var som forstenet, da German Onugkha lavede et løb i nakken på sin direkte modspiller. Afslutningen savnede kærlighed, men den var af så høj kvalitet, at riposten fra Jannich Storch hoppede ud til Christian Gammelgaard, der på let vis sendte kuglen i netmaskerne. Efterfølgende var der store protester på stadion, og Mathias Hebo brokkede sig til en rigtig dum advarsel.





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Elias Jelert færdig

Brasilien – Marokko

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Australien – Tyrkiet

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job