Tak til FC København!

Tipsbladet sætter fokus på bundbraget mellem Lyngby BK og Vejle, hvor der var altafgørende point på spil i kampen for at undgå nedrykning.



Lyngby Stadion (Tipsbladet)

Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-2)
1-0 Lucas Lissens (3.)
1-1 Christian Gammelgaard (13.)
1-2 German Onugkha (22.)

Kampens bedste:

Lyngby BK
Sæver Magnusson leverede igen en hæderlig indsats for hjemmeholdet, stærk i duellerne og gav alt, hvad han havde defensivt. Det er ikke for sjov, at der meldes om interesse for ham fra større klubber, når kontrakten udløber til sommer.

Michael Opoku var også god, så længe bolden ikke lå på 11-meter-pletten. Han viste igen gode takter med sine driblinger, men der manglede den sidste afgørende kvalitet, der kunne have gjort det til en helt god dag på den hullede Lyngby-bane.

Vejle Boldklub
Et gudemål af German Onugkha – han er fuldstændig ustoppelig! Seks kampe for Vejle i foråret, otte mål – igen i dag på pletten. Med den største selvfølgelighed smækker han bolden i det lange hjørne med et knastørt vristspark, uden at Lyngby-keeperen havde nogen chance for at nå derud. Objektivt må man sige tak til FC København for at krydre Nedrykningsspillet med en af ligaens allerbedste angribere. De må i hvert fald ryste i bukserne i Haderslev og Aalborg med udsigt til at skulle håndtere russeren i de intense kampe, der kan afgøre, hvem der skal en tur ned på anden klasse.

Kampens værste:
Michael Opoku, for pokker da… Sat på spidsen kan det ende med at koste en tur i 1. division, når man brænder et straffespark i så vigtig en sekspointskamp. Det var helt igennem dårligt sparket, uden substans og lige i Igor Vekics sukkerhøjde.

Kampens detalje:
Lyngby følte sig voldsomt bortdømt ved scoringen til 1-1, hvor bolden hoppede op på Dimitris Emmanouilidis’ hånd. Spillet gled videre, men Lyngby-spillerne var som forstenet, da German Onugkha lavede et løb i nakken på sin direkte modspiller. Afslutningen savnede kærlighed, men den var af så høj kvalitet, at riposten fra Jannich Storch hoppede ud til Christian Gammelgaard, der på let vis sendte kuglen i netmaskerne. Efterfølgende var der store protester på stadion, og Mathias Hebo brokkede sig til en rigtig dum advarsel.





Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby