Tak til FC København!

Tipsbladet sætter fokus på bundbraget mellem Lyngby BK og Vejle, hvor der var altafgørende point på spil i kampen for at undgå nedrykning.



Lyngby Stadion (Tipsbladet)

Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-2)
1-0 Lucas Lissens (3.)
1-1 Christian Gammelgaard (13.)
1-2 German Onugkha (22.)

Kampens bedste:

Lyngby BK
Sæver Magnusson leverede igen en hæderlig indsats for hjemmeholdet, stærk i duellerne og gav alt, hvad han havde defensivt. Det er ikke for sjov, at der meldes om interesse for ham fra større klubber, når kontrakten udløber til sommer.

Michael Opoku var også god, så længe bolden ikke lå på 11-meter-pletten. Han viste igen gode takter med sine driblinger, men der manglede den sidste afgørende kvalitet, der kunne have gjort det til en helt god dag på den hullede Lyngby-bane.

Vejle Boldklub
Et gudemål af German Onugkha – han er fuldstændig ustoppelig! Seks kampe for Vejle i foråret, otte mål – igen i dag på pletten. Med den største selvfølgelighed smækker han bolden i det lange hjørne med et knastørt vristspark, uden at Lyngby-keeperen havde nogen chance for at nå derud. Objektivt må man sige tak til FC København for at krydre Nedrykningsspillet med en af ligaens allerbedste angribere. De må i hvert fald ryste i bukserne i Haderslev og Aalborg med udsigt til at skulle håndtere russeren i de intense kampe, der kan afgøre, hvem der skal en tur ned på anden klasse.

Kampens værste:
Michael Opoku, for pokker da… Sat på spidsen kan det ende med at koste en tur i 1. division, når man brænder et straffespark i så vigtig en sekspointskamp. Det var helt igennem dårligt sparket, uden substans og lige i Igor Vekics sukkerhøjde.

Kampens detalje:
Lyngby følte sig voldsomt bortdømt ved scoringen til 1-1, hvor bolden hoppede op på Dimitris Emmanouilidis’ hånd. Spillet gled videre, men Lyngby-spillerne var som forstenet, da German Onugkha lavede et løb i nakken på sin direkte modspiller. Afslutningen savnede kærlighed, men den var af så høj kvalitet, at riposten fra Jannich Storch hoppede ud til Christian Gammelgaard, der på let vis sendte kuglen i netmaskerne. Efterfølgende var der store protester på stadion, og Mathias Hebo brokkede sig til en rigtig dum advarsel.





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Holland – Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Superliga-boss med spændende transfermelding

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for