Tak til FC København!

Tipsbladet sætter fokus på bundbraget mellem Lyngby BK og Vejle, hvor der var altafgørende point på spil i kampen for at undgå nedrykning.



Lyngby Stadion (Tipsbladet)

Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-2)
1-0 Lucas Lissens (3.)
1-1 Christian Gammelgaard (13.)
1-2 German Onugkha (22.)

Kampens bedste:

Lyngby BK
Sæver Magnusson leverede igen en hæderlig indsats for hjemmeholdet, stærk i duellerne og gav alt, hvad han havde defensivt. Det er ikke for sjov, at der meldes om interesse for ham fra større klubber, når kontrakten udløber til sommer.

Michael Opoku var også god, så længe bolden ikke lå på 11-meter-pletten. Han viste igen gode takter med sine driblinger, men der manglede den sidste afgørende kvalitet, der kunne have gjort det til en helt god dag på den hullede Lyngby-bane.

Vejle Boldklub
Et gudemål af German Onugkha – han er fuldstændig ustoppelig! Seks kampe for Vejle i foråret, otte mål – igen i dag på pletten. Med den største selvfølgelighed smækker han bolden i det lange hjørne med et knastørt vristspark, uden at Lyngby-keeperen havde nogen chance for at nå derud. Objektivt må man sige tak til FC København for at krydre Nedrykningsspillet med en af ligaens allerbedste angribere. De må i hvert fald ryste i bukserne i Haderslev og Aalborg med udsigt til at skulle håndtere russeren i de intense kampe, der kan afgøre, hvem der skal en tur ned på anden klasse.

Kampens værste:
Michael Opoku, for pokker da… Sat på spidsen kan det ende med at koste en tur i 1. division, når man brænder et straffespark i så vigtig en sekspointskamp. Det var helt igennem dårligt sparket, uden substans og lige i Igor Vekics sukkerhøjde.

Kampens detalje:
Lyngby følte sig voldsomt bortdømt ved scoringen til 1-1, hvor bolden hoppede op på Dimitris Emmanouilidis’ hånd. Spillet gled videre, men Lyngby-spillerne var som forstenet, da German Onugkha lavede et løb i nakken på sin direkte modspiller. Afslutningen savnede kærlighed, men den var af så høj kvalitet, at riposten fra Jannich Storch hoppede ud til Christian Gammelgaard, der på let vis sendte kuglen i netmaskerne. Efterfølgende var der store protester på stadion, og Mathias Hebo brokkede sig til en rigtig dum advarsel.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Zanka ville spille gratis for FC København

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Skotland – Marokko

Her er FCK’s modstander i Conference League

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-spiller åben for transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rundens hold – VM