Tak til FC København!

Tipsbladet sætter fokus på bundbraget mellem Lyngby BK og Vejle, hvor der var altafgørende point på spil i kampen for at undgå nedrykning.



Lyngby Stadion (Tipsbladet)

Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub 1-2 (1-2)
1-0 Lucas Lissens (3.)
1-1 Christian Gammelgaard (13.)
1-2 German Onugkha (22.)

Kampens bedste:

Lyngby BK
Sæver Magnusson leverede igen en hæderlig indsats for hjemmeholdet, stærk i duellerne og gav alt, hvad han havde defensivt. Det er ikke for sjov, at der meldes om interesse for ham fra større klubber, når kontrakten udløber til sommer.

Michael Opoku var også god, så længe bolden ikke lå på 11-meter-pletten. Han viste igen gode takter med sine driblinger, men der manglede den sidste afgørende kvalitet, der kunne have gjort det til en helt god dag på den hullede Lyngby-bane.

Vejle Boldklub
Et gudemål af German Onugkha – han er fuldstændig ustoppelig! Seks kampe for Vejle i foråret, otte mål – igen i dag på pletten. Med den største selvfølgelighed smækker han bolden i det lange hjørne med et knastørt vristspark, uden at Lyngby-keeperen havde nogen chance for at nå derud. Objektivt må man sige tak til FC København for at krydre Nedrykningsspillet med en af ligaens allerbedste angribere. De må i hvert fald ryste i bukserne i Haderslev og Aalborg med udsigt til at skulle håndtere russeren i de intense kampe, der kan afgøre, hvem der skal en tur ned på anden klasse.

Kampens værste:
Michael Opoku, for pokker da… Sat på spidsen kan det ende med at koste en tur i 1. division, når man brænder et straffespark i så vigtig en sekspointskamp. Det var helt igennem dårligt sparket, uden substans og lige i Igor Vekics sukkerhøjde.

Kampens detalje:
Lyngby følte sig voldsomt bortdømt ved scoringen til 1-1, hvor bolden hoppede op på Dimitris Emmanouilidis’ hånd. Spillet gled videre, men Lyngby-spillerne var som forstenet, da German Onugkha lavede et løb i nakken på sin direkte modspiller. Afslutningen savnede kærlighed, men den var af så høj kvalitet, at riposten fra Jannich Storch hoppede ud til Christian Gammelgaard, der på let vis sendte kuglen i netmaskerne. Efterfølgende var der store protester på stadion, og Mathias Hebo brokkede sig til en rigtig dum advarsel.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Pressede på for FC København-exit

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset