Taknemmelig Kane om rekord: Den perfekte aften

Efter at være blevet Tottenhams mest scorende nogensinde sigter Harry Kane nu efter Alan Shearers ligarekord.



267 mål i 416 kampe.

Det er Harry Kanes total som Tottenham-spiller, efter at han søndag blev matchvinder i 1-0-sejren over Manchester City.

Dermed overgik han Jimmy Greaves, der scorede 266 gange fra 1961 til 1970, og blev alle tiders topscorer for klubben fra det nordlige London.

– Når jeg kigger på nogle af de navne, der har været her, er jeg ekstrem taknemmelig for at overgå Jimmy Greaves, der er en af de største i fodboldhistorien, siger Kane til BBC.

Angriberen hæfter sig især ved, at målet faldt i en så vigtig kamp for Tottenham.

– Vi spillede mod et af de bedste hold i ligaen i en meget vigtig kamp. Som angriber drømmer man altid om at score afgørende mål, så det var en perfekt aften, siger den 29-årige englænder.

Kane scorede sit første mål for Tottenham i en Europa League-kamp mod Shamrock Rovers i december 2011.

Siden er fulgt blandt andet præcis 200 mål i Premier League. Det gør ham til nummer tre på alletiders topscorerliste i Premier League efter Wayne Rooneys 208 mål og Alan Shearers 260 mål.

– Jeg mødte Alan tidligere i denne uge, og jeg er sikker på, at han ser med, men jeg ved ikke, om han er glad eller ej.

– Jeg har masser af mål foran mig, og jeg har det godt. Alan har rekorden, men jeg vil se, om jeg kan slå den, siger Kane.

Ud over fire lejeophold som ung har Kane indtil videre dedikeret sin karriere til Tottenham. Det har endnu ikke kastet nogen titler af sig.

Tættest på har han og Tottenham været i to tabte Liga Cup-finaler og den tabte Champions League-finale til Liverpool i 2019.

/ritzau/





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rangerer AGF over Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Usbekistan – Colombia

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Succestræner død af kræft

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Canada – Qatar

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers