Taknemmelig Kane om rekord: Den perfekte aften

Efter at være blevet Tottenhams mest scorende nogensinde sigter Harry Kane nu efter Alan Shearers ligarekord.



267 mål i 416 kampe.

Det er Harry Kanes total som Tottenham-spiller, efter at han søndag blev matchvinder i 1-0-sejren over Manchester City.

Dermed overgik han Jimmy Greaves, der scorede 266 gange fra 1961 til 1970, og blev alle tiders topscorer for klubben fra det nordlige London.

– Når jeg kigger på nogle af de navne, der har været her, er jeg ekstrem taknemmelig for at overgå Jimmy Greaves, der er en af de største i fodboldhistorien, siger Kane til BBC.

Angriberen hæfter sig især ved, at målet faldt i en så vigtig kamp for Tottenham.

– Vi spillede mod et af de bedste hold i ligaen i en meget vigtig kamp. Som angriber drømmer man altid om at score afgørende mål, så det var en perfekt aften, siger den 29-årige englænder.

Kane scorede sit første mål for Tottenham i en Europa League-kamp mod Shamrock Rovers i december 2011.

Siden er fulgt blandt andet præcis 200 mål i Premier League. Det gør ham til nummer tre på alletiders topscorerliste i Premier League efter Wayne Rooneys 208 mål og Alan Shearers 260 mål.

– Jeg mødte Alan tidligere i denne uge, og jeg er sikker på, at han ser med, men jeg ved ikke, om han er glad eller ej.

– Jeg har masser af mål foran mig, og jeg har det godt. Alan har rekorden, men jeg vil se, om jeg kan slå den, siger Kane.

Ud over fire lejeophold som ung har Kane indtil videre dedikeret sin karriere til Tottenham. Det har endnu ikke kastet nogen titler af sig.

Tættest på har han og Tottenham været i to tabte Liga Cup-finaler og den tabte Champions League-finale til Liverpool i 2019.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand