• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Talentfulde Svenn Crone forlænger med BIF

Talentfulde Svenn Crone forlænger med BIF
Illustration

19-årige Svenn Crone, der i sommer blev rykket i førsteholdstruppen, har forlænget sin aftale med Brøndby.

Af Kenneth Jensen

Han er en af klubbens egne, og han er en af dem, der satses på. 19-årige Svenn Crone har torsdag forlænget sin aftale med Brøndby IF, så han har kontrakt med den ambitiøse Superliga-klub frem til sommeren 2017.

I sommer blev Svenn Crone rykket op i førsteholdstruppen, og han har trænet med Agger, Elmander, Pukki og alle de andre stjerner fra førsteholdstruppen lige siden.

Klubben er godt klar over, at Svenn Crone er et stort talent, og derfor er klubben også meget, meget tilfreds med, at aftalen er faldet på plads.

 - Svenn har gjort det godt både i sin tid som ungdomsspiller her i klubben og i det halve år, han har været senior. Her har han vist os den rette indstilling til tingene, og det belønner vi nu med en kontraktforlængelse. Svenn har uden tvivl et spændende potentiale og nogle fine fysiske egenskaber, der kan bygges videre på, siger sportsdirektør Per Rud til klubbens hjemmeside og får opbakning af cheftræner Thomas Frank.
 
- Han skal selvfølgelig bygge på - blandt andet i forhold til at finde de rigtige pasninger og blive endnu mere afklaret i det defensive arbejde. Men der er helt bestemt en række fine forudsætninger, som vi sammen med ham skal udvikle yderligere i de kommende år, siger han.

Svenn Crone fik debut på Brøndbys førstehold i pokalkampen mod Fremad Amager tidligere på efteråret, han er noteret for 31 U-landskampe på diverse ungdomslandshold.

Superliga

Optakt: Irland - Danmark

Skæbnekamp. Det kan ikke siges på andre måder. Irland skal vinde over Danmark for at indløse billet til EM, mens Danm...

Mere Superliga

Fokus