Talentstrid blandt SL-rivaler: Mod etik og moral

Silkeborg er ærgerlige over at miste det 14-årige stortalent til Superliga-rivalen.



Det gør ondt i Silkeborg IF, at man for nylig måtte vinke farvel til det 14-årige stortalent William Faber, der er skiftet til FC Nordsjælland.

Dette selv om Faber først må underskrive sin første officielle kontrakt, når han fylder 15 senere på året. I stedet skifter han som 'amatør' til Farum-klubben, hvilket er en status, han har, indtil han fylder 15. Det skriver Ekstra Bladet.

Et talent må gerne skifte, før han fylder 15 og spille som amatør, men andre klubber må ikke henvende sig eller lave aftaler med spillere, før de fylder 15. I dette tilfælde er alle parter enige om, at FC Nordsjælland ikke har gjort noget forkert, da det er Faber og talentets egen familie, som har henvendt sig til FC Nordsjælland. Silkeborg er dog kede af at miste et af landets største talenter i årgangen.

Til Ekstra Bladet fortæller Silkeborgs sportschef Jesper Stüker, at det, der er sket, strider mod den etik og moral, som Silkeborg lever efter. Klubben stod klar til at tilbyde Faber en kontrakt, som han endnu ikke kunne underskrive, men i stedet får FC Nordsjælland nu glæde af talentet.

– Vi har nogle brancheregler, som vi i Superligaen er enige om. Men man kan altid finde hullerne i hegnet eller en vej uden om systemet, hvis man har lyst til det, siger Silkeborgs sportschef til Ekstra Bladet.

Han kommer ind på, at FC Nordsjælland og FC København har skruet voldsomt op for, hvad de kan og vil tilbyde spillere. Han understreger dog, at William Faber og talentets familie er i deres gode ret til at foretage skiftet. 

FC Nordsjælland betoner til avisen, at de ikke har gjort noget som helst forkert i sagen, og at det er Fabers familie, som har kontaktet Superligaens aktuelle tophold for at få lov til at besøge Farum-klubben. Derfor har de også informeret Silkeborg, hver gang Faber har besøgt klubben.

Talentdelen er et område hos de bedste danske fodboldklubber, hvor man i større grad end tidligere skal sætte hurtigere ind.

Dette for at fange de bedste spillere, inden væsentlige faktorer som økonomi for alvor får betydning. Det er FC Nordsjælland lykkedes med i forhold til 14-årige William Faber, som man for nylig hentede i Silkeborg IF foran klubber som FC København, FC Midtjylland og Red Bull Salzburg.





Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Går langt ned i løn

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk bomber med vildt mål i England

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mareridt for FC Augsburg

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Gigantisk nedslagtning

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’