De var kendt som de ypperste talentudviklere, og noget tyder i den grad på, at Brøndby IF stadig formår at uddanne fodboldspillere. Det viser Brøndbys hold, der tæller flere danske stjernespillere.
Godt nok har der været en periode, hvor talenterne ikke har fået nok chancer på førsteholdet, men det er ved at vende nu, hvor Carsten V. Jensen har sat sig i sædet som fodbolddirektør og blandt andre har været med til at sluse Jesper Lindstrøm – Efterårets Profil i Superligaen – ind på førsteholdet.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det Brøndby IF’s drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelsen for holdet:
Brøndby IF kan præsentere et fremragende hold bestående af lutter stjerner. Og så hører det endda med til historien, at der er lavet svære fravalg. Klublegenden Mike Jensen må se yngre kræfter styre midtbanen hos de blå-gule, og selv sydafrikanske Lebogang Phiri, der spiller i fransk fodbold, er valgt fra.
I angrebet kan der ikke umiddelbart findes en plads til Nikolai Laursen, og så lider den nuværende AGF-bomber Patrick Mortensen under, at han kom til Brøndby og spillede 2. divisionsfodbold uden ifølge optegnelserne at spille i ungdomsligaerne. Nicolai Jørgensen er valgt til, da han spillede en enkelt sæson i Brøndbys ungdomsafdeling.
Gennem mange år har Brøndby IF haft store talenttraditioner, og holdet her viser, at der fortsat leveres et glimrende stykke ungdomsarbejde. Men der er også en løftet pegefinger, for hverken Martin Hansen, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Nicolai Boilesen eller Pierre-Emile Højbjerg nåede at få debut for Brøndbys førstehold, inden de rykkede til udenlandske klubber.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et stort interview med Brøndbys nuværende administrationsansvarlige og tidligere akademichef, Kim Vilfort. Han fortæller om talentudviklingen i Brøndby IF, og hvorfor det er vigtigt at være tålmodig.
Vi bringer også et interview med Jens Stryger Larsen, landsholdsspiller med flere års udvikling i Brøndby IF. Han fortæller, hvad det er, der gør mandskabet fra den københavnske vestegn noget særligt.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjyllands og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Populære Chelsea – køb billetter her!
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
