FC København er den klub i Danmark, der har flest penge til at købe nye spillere, men de mangedobbelte mestre vil også meget gerne udvikle stjernerne selv.
Mange fine navne har været igennem FC Københavns ungdomsafdeling, og løverne har både udviklet Superliga-spillere, A-landsholdsspillere, top fire liga-spillere og en enkelt verdensklassespiller.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det FC Københavns drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelse for holdet:
De mangedobbelte danske mestre må siges at have fostret markant flere offensive profiler end defensive, så der skulle graves dybt for at udfylde eksempelvis midterforsvaret, hvilket valget af Marcus Mathisen fra IK Sirius også vidner om. Og så er det pudsigt, at Roerslev og Racic er fra samme årgang, 1999, og i dag begge spiller i Brentford.
Målmandsposten i Parken har de seneste mange år været besat af den ene klassekeeper efter den anden, men det har ikke været folk af egen avl, så pladsen går til Jakob Busk, der ikke greb chancen i FCK og i dag er reserve i Union Berlin. Offensivt var det en anden sag at skulle udvælge spillere. Her er dygtige, unge spillere som Nikolas Nartey, Carlo Holse og Victor Jensen blevet fravalgt.
Holdet er sat op med en diamant på midtbanen, så Jonas Wind kan komme til sin ret i mellemrummene på modstanderens halvdel, og den helt store stjerne, Thomas Delaney, kan styre løjerne fra en tilbagetrukket position. Og så bliver det interessant at se, hvordan modstandernes forsvar vil håndtere de 384 centimeter og næsten 200 kilos rå angrebskraft helt i front.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et længere interview med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København. Han forklarer blandt andet, hvordan FCK skal udvikle flere spillere som Thomas Delaney, og han forholder sig til, hvorfor FCK har udviklet markant stærkere offensivspillere end defensive.
Vi bringer også et interview med Union Berlins Jakob Busk, der fortæller om, hvordan han oplevede ungdomsarbejdet i FC København.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
