Talenttjek: Her er FC Københavns drømmehold

Tipsbladet har sat sig for at undersøge 14 danske klubbers ungdomsarbejde, og i den forbindelse har vi sat et ungdomsdrømmehold for at zoome ind på, hvor gode de 14 mandskaber reelt er. Holdet består af 11 fortsat aktive spillere, der har spillet ungdomsfodbold i den pågældende klub. Drømmeholdet følger her.



FC København er den klub i Danmark, der har flest penge til at købe nye spillere, men de mangedobbelte mestre vil også meget gerne udvikle stjernerne selv.

Mange fine navne har været igennem FC Københavns ungdomsafdeling, og løverne har både udviklet Superliga-spillere, A-landsholdsspillere, top fire liga-spillere og en enkelt verdensklassespiller.

Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.

Her er det FC Københavns drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

FCK

Begrundelse for holdet:
De mangedobbelte danske mestre må siges at have fostret markant flere offensive profiler end defensive, så der skulle graves dybt for at udfylde eksempelvis midterforsvaret, hvilket valget af Marcus Mathisen fra IK Sirius også vidner om. Og så er det pudsigt, at Roerslev og Racic er fra samme årgang, 1999, og i dag begge spiller i Brentford.

Målmandsposten i Parken har de seneste mange år været besat af den ene klassekeeper efter den anden, men det har ikke været folk af egen avl, så pladsen går til Jakob Busk, der ikke greb chancen i FCK og i dag er reserve i Union Berlin. Offensivt var det en anden sag at skulle udvælge spillere. Her er dygtige, unge spillere som Nikolas Nartey, Carlo Holse og Victor Jensen blevet fravalgt.

Holdet er sat op med en diamant på midtbanen, så Jonas Wind kan komme til sin ret i mellemrummene på modstanderens halvdel, og den helt store stjerne, Thomas Delaney, kan styre løjerne fra en tilbagetrukket position. Og så bliver det interessant at se, hvordan modstandernes forsvar vil håndtere de 384 centimeter og næsten 200 kilos rå angrebskraft helt i front.

Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et længere interview med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København. Han forklarer blandt andet, hvordan FCK skal udvikle flere spillere som Thomas Delaney, og han forholder sig til, hvorfor FCK har udviklet markant stærkere offensivspillere end defensive. 

Vi bringer også et interview med Union Berlins Jakob Busk, der fortæller om, hvordan han oplevede ungdomsarbejdet i FC København.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

  1. En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
  2. Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
  3. En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
  4. Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold






LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Den bedste handel i Superligaen!

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Stjerne peger på Højlund

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst fuldstændig omkuld

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Salah scorer på Anfield

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub