OB er forsvarende U19-mestre, og fynboerne har de seneste fem år øget satsningen på egne talenter.
I forhold til arbejdet med unge spillere kan fynboerne sælge dem selv på, at Danmarks pt. største fodboldstjerne trådte sine barndomsstøvler i Ådalen.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det OB drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelsen for holdet:
Det er stort set kun Superliga-cv’er, der præger Fyns bedste hold, men selvsagt med én vægtig undtagelse. Christian Eriksen, dansk fodbolds indiskutabelt største stjerne der aktuelt har kurs mod et italiensk mesterskab med Inter, er første mand på holdkortet, og han får også anførerbindet, trøje nummer 10 og ansvaret for at sparke alle dødboldene.
Eriksen nåede aldrig at få Superliga-debut, for han forlod allerede OB som 16-årig, men da havde han haft en god tid i ungdomsafdelingen og var med til at vinde et dansk mesterskab i U/16-ligaen. Og i efteråret åbnede Eriksen i en fanchat på landsholdets Facebook-side op for muligheden for at slutte karrieren i OB – ”hvis de vil have mig”, som han skrev…
Rasmus Falk er den helt store hjemlige profil, og han skal selvfølgelig ligge tæt op ad Eriksen, så de to kan genoptage samspillet fra Middelfart, OB’s ungdomshold, U-landsholdene og, kortvarigt, det danske A-landshold. Vi går med en diamant på midtbanen, så vi får plads til de dygtige fynske teknikere og Eriksen skal selvfølgelig ligge på 10’eren.
På mål vælger vi ungdommen i form af Oliver Christensen – han får pladsen foran blandt andet den tidligere Manchester United-keeper Anders Lindegaard. I forsvaret får den 18-årige RB Leipzig-spiller Gustav Grubbe chancen på venstre back, mens Haugesunds Mikkel Desler tager den anden plads rundt om en solid stoppertrio.
Der var ikke meget at vælge imellem helt fremme, så vi går med en god, snu angriber i form af Anders K. Jacobsen.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et interview med OB’s talentchef Tonny Hermansen, der kan fortælle nogle herlige anekdoter om blandt andre Anders Lindegaard, Christian Eriksen og Anders K. Jacobsen.
Vi bringer også et interview med det seneste store skud fra OB’s talentafdeling Oliver Christensen, der sidste år debuterede på A-landsholdet.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
