OB er forsvarende U19-mestre, og fynboerne har de seneste fem år øget satsningen på egne talenter.
I forhold til arbejdet med unge spillere kan fynboerne sælge dem selv på, at Danmarks pt. største fodboldstjerne trådte sine barndomsstøvler i Ådalen.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det OB drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelsen for holdet:
Det er stort set kun Superliga-cv’er, der præger Fyns bedste hold, men selvsagt med én vægtig undtagelse. Christian Eriksen, dansk fodbolds indiskutabelt største stjerne der aktuelt har kurs mod et italiensk mesterskab med Inter, er første mand på holdkortet, og han får også anførerbindet, trøje nummer 10 og ansvaret for at sparke alle dødboldene.
Eriksen nåede aldrig at få Superliga-debut, for han forlod allerede OB som 16-årig, men da havde han haft en god tid i ungdomsafdelingen og var med til at vinde et dansk mesterskab i U/16-ligaen. Og i efteråret åbnede Eriksen i en fanchat på landsholdets Facebook-side op for muligheden for at slutte karrieren i OB – ”hvis de vil have mig”, som han skrev…
Rasmus Falk er den helt store hjemlige profil, og han skal selvfølgelig ligge tæt op ad Eriksen, så de to kan genoptage samspillet fra Middelfart, OB’s ungdomshold, U-landsholdene og, kortvarigt, det danske A-landshold. Vi går med en diamant på midtbanen, så vi får plads til de dygtige fynske teknikere og Eriksen skal selvfølgelig ligge på 10’eren.
På mål vælger vi ungdommen i form af Oliver Christensen – han får pladsen foran blandt andet den tidligere Manchester United-keeper Anders Lindegaard. I forsvaret får den 18-årige RB Leipzig-spiller Gustav Grubbe chancen på venstre back, mens Haugesunds Mikkel Desler tager den anden plads rundt om en solid stoppertrio.
Der var ikke meget at vælge imellem helt fremme, så vi går med en god, snu angriber i form af Anders K. Jacobsen.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et interview med OB’s talentchef Tonny Hermansen, der kan fortælle nogle herlige anekdoter om blandt andre Anders Lindegaard, Christian Eriksen og Anders K. Jacobsen.
Vi bringer også et interview med det seneste store skud fra OB’s talentafdeling Oliver Christensen, der sidste år debuterede på A-landsholdet.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
MEDIE
FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
Martin Spelmann stopper – det skal han nu
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
RYGTEBØRSEN
FCM meldes interesseret – bud fra England
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Manchester United henter comebacksejr
HELT VILDT
