Taler ud om Brøndby: Var nok for stort et skifte

Tidligere Brøndby-spiller ser tilbage på et ophold i Danmark, der måske var lidt for stor en mundfuld for ham.



Kan du huske Filip Blazek?

Hvis du kan, er du formentlig enten Brøndby-fan eller ekstremt nørdet omkring fodbold, for det var godt nok ikke noget stort aftryk, den slovakiske midtbanespiller fik sat i Danmark. Men at han har tørnet ud for Brøndby IF, kan man ikke tage fra ham.

I 2017 købte Brøndby blot 17-årige Filip Blazek i FC Senica i hjemlandet, og han tilbragte halvandet år på Vestegnen, før han vendte hjem til Slovakiet.

Nu er Blazek blevet 24 år, og han ser tilbage på et ophold i Brøndby, som nok var for stor en mundfuld, men som han alligevel ikke ville have været foruden.

– Måske var det for stort et skridt for mig, men sådan et tilbud kan man ikke sige nej til. Alle fodboldspillere ville sandsynligvis have gjort det samme i mit sted. Jeg er meget glad for den oplevelse, jeg fik. I Danmark var mange ting anderledes – det gjaldt ikke kun fodbolden, men også i hverdagen, siger Filip Blazek til Min Zahorie og tilføjer:

– Det gav mig rigtig meget. Selv om jeg ikke spillede ret meget. trænede jeg med topspillere som Teemu Pukki, Anthony Jung og Jesper Lindstrøm, der nu spiller i Bundesligaen. Det var fantastiske gutter, og jeg er glad for, at jeg var en del af det omklædningsrum. 

Han fastslår desuden, at han døjede med nogle sproglige udfordringer i starten, som ikke ligefrem gjorde tingene lettere i Brøndby, men det kom han hurtigt efter. 

Filip Blazek nåede tre førsteholdskampe for Brøndby IF – to i pokalturneringen og et enkelt minut mod FC Midtjylland i Superligaen. Han tørner nu ud for MFK Skalica, hvor han er fast mand. 

Han er i øvrigt blevet omskolet til midtstopper – i Brøndby var han midtbanespller. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Frygter Christian Eriksen-problem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse