Taler ud om Brøndby: Var nok for stort et skifte

Tidligere Brøndby-spiller ser tilbage på et ophold i Danmark, der måske var lidt for stor en mundfuld for ham.



Kan du huske Filip Blazek?

Hvis du kan, er du formentlig enten Brøndby-fan eller ekstremt nørdet omkring fodbold, for det var godt nok ikke noget stort aftryk, den slovakiske midtbanespiller fik sat i Danmark. Men at han har tørnet ud for Brøndby IF, kan man ikke tage fra ham.

I 2017 købte Brøndby blot 17-årige Filip Blazek i FC Senica i hjemlandet, og han tilbragte halvandet år på Vestegnen, før han vendte hjem til Slovakiet.

Nu er Blazek blevet 24 år, og han ser tilbage på et ophold i Brøndby, som nok var for stor en mundfuld, men som han alligevel ikke ville have været foruden.

– Måske var det for stort et skridt for mig, men sådan et tilbud kan man ikke sige nej til. Alle fodboldspillere ville sandsynligvis have gjort det samme i mit sted. Jeg er meget glad for den oplevelse, jeg fik. I Danmark var mange ting anderledes – det gjaldt ikke kun fodbolden, men også i hverdagen, siger Filip Blazek til Min Zahorie og tilføjer:

– Det gav mig rigtig meget. Selv om jeg ikke spillede ret meget. trænede jeg med topspillere som Teemu Pukki, Anthony Jung og Jesper Lindstrøm, der nu spiller i Bundesligaen. Det var fantastiske gutter, og jeg er glad for, at jeg var en del af det omklædningsrum. 

Han fastslår desuden, at han døjede med nogle sproglige udfordringer i starten, som ikke ligefrem gjorde tingene lettere i Brøndby, men det kom han hurtigt efter. 

Filip Blazek nåede tre førsteholdskampe for Brøndby IF – to i pokalturneringen og et enkelt minut mod FC Midtjylland i Superligaen. Han tørner nu ud for MFK Skalica, hvor han er fast mand. 

Han er i øvrigt blevet omskolet til midtstopper – i Brøndby var han midtbanespller. 





Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

OB – Sønderjyske

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Speakman om transfer: En unik situation

Stor ændring i AGF?

Dansker scorer mod Barcelona

Han er den nye Superliga-juvel!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen