Kan du huske Filip Blazek?
Hvis du kan, er du formentlig enten Brøndby-fan eller ekstremt nørdet omkring fodbold, for det var godt nok ikke noget stort aftryk, den slovakiske midtbanespiller fik sat i Danmark. Men at han har tørnet ud for Brøndby IF, kan man ikke tage fra ham.
I 2017 købte Brøndby blot 17-årige Filip Blazek i FC Senica i hjemlandet, og han tilbragte halvandet år på Vestegnen, før han vendte hjem til Slovakiet.
Nu er Blazek blevet 24 år, og han ser tilbage på et ophold i Brøndby, som nok var for stor en mundfuld, men som han alligevel ikke ville have været foruden.
– Måske var det for stort et skridt for mig, men sådan et tilbud kan man ikke sige nej til. Alle fodboldspillere ville sandsynligvis have gjort det samme i mit sted. Jeg er meget glad for den oplevelse, jeg fik. I Danmark var mange ting anderledes – det gjaldt ikke kun fodbolden, men også i hverdagen, siger Filip Blazek til Min Zahorie og tilføjer:
– Det gav mig rigtig meget. Selv om jeg ikke spillede ret meget. trænede jeg med topspillere som Teemu Pukki, Anthony Jung og Jesper Lindstrøm, der nu spiller i Bundesligaen. Det var fantastiske gutter, og jeg er glad for, at jeg var en del af det omklædningsrum.
Han fastslår desuden, at han døjede med nogle sproglige udfordringer i starten, som ikke ligefrem gjorde tingene lettere i Brøndby, men det kom han hurtigt efter.
Filip Blazek nåede tre førsteholdskampe for Brøndby IF – to i pokalturneringen og et enkelt minut mod FC Midtjylland i Superligaen. Han tørner nu ud for MFK Skalica, hvor han er fast mand.
Han er i øvrigt blevet omskolet til midtstopper – i Brøndby var han midtbanespller.
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Belgien – Senegal
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
