Taler ud om Brøndby: Var nok for stort et skifte

Tidligere Brøndby-spiller ser tilbage på et ophold i Danmark, der måske var lidt for stor en mundfuld for ham.



Kan du huske Filip Blazek?

Hvis du kan, er du formentlig enten Brøndby-fan eller ekstremt nørdet omkring fodbold, for det var godt nok ikke noget stort aftryk, den slovakiske midtbanespiller fik sat i Danmark. Men at han har tørnet ud for Brøndby IF, kan man ikke tage fra ham.

I 2017 købte Brøndby blot 17-årige Filip Blazek i FC Senica i hjemlandet, og han tilbragte halvandet år på Vestegnen, før han vendte hjem til Slovakiet.

Nu er Blazek blevet 24 år, og han ser tilbage på et ophold i Brøndby, som nok var for stor en mundfuld, men som han alligevel ikke ville have været foruden.

– Måske var det for stort et skridt for mig, men sådan et tilbud kan man ikke sige nej til. Alle fodboldspillere ville sandsynligvis have gjort det samme i mit sted. Jeg er meget glad for den oplevelse, jeg fik. I Danmark var mange ting anderledes – det gjaldt ikke kun fodbolden, men også i hverdagen, siger Filip Blazek til Min Zahorie og tilføjer:

– Det gav mig rigtig meget. Selv om jeg ikke spillede ret meget. trænede jeg med topspillere som Teemu Pukki, Anthony Jung og Jesper Lindstrøm, der nu spiller i Bundesligaen. Det var fantastiske gutter, og jeg er glad for, at jeg var en del af det omklædningsrum. 

Han fastslår desuden, at han døjede med nogle sproglige udfordringer i starten, som ikke ligefrem gjorde tingene lettere i Brøndby, men det kom han hurtigt efter. 

Filip Blazek nåede tre førsteholdskampe for Brøndby IF – to i pokalturneringen og et enkelt minut mod FC Midtjylland i Superligaen. Han tørner nu ud for MFK Skalica, hvor han er fast mand. 

Han er i øvrigt blevet omskolet til midtstopper – i Brøndby var han midtbanespller. 





TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’