Taler ud om Brøndby: Var nok for stort et skifte

Tidligere Brøndby-spiller ser tilbage på et ophold i Danmark, der måske var lidt for stor en mundfuld for ham.



Kan du huske Filip Blazek?

Hvis du kan, er du formentlig enten Brøndby-fan eller ekstremt nørdet omkring fodbold, for det var godt nok ikke noget stort aftryk, den slovakiske midtbanespiller fik sat i Danmark. Men at han har tørnet ud for Brøndby IF, kan man ikke tage fra ham.

I 2017 købte Brøndby blot 17-årige Filip Blazek i FC Senica i hjemlandet, og han tilbragte halvandet år på Vestegnen, før han vendte hjem til Slovakiet.

Nu er Blazek blevet 24 år, og han ser tilbage på et ophold i Brøndby, som nok var for stor en mundfuld, men som han alligevel ikke ville have været foruden.

– Måske var det for stort et skridt for mig, men sådan et tilbud kan man ikke sige nej til. Alle fodboldspillere ville sandsynligvis have gjort det samme i mit sted. Jeg er meget glad for den oplevelse, jeg fik. I Danmark var mange ting anderledes – det gjaldt ikke kun fodbolden, men også i hverdagen, siger Filip Blazek til Min Zahorie og tilføjer:

– Det gav mig rigtig meget. Selv om jeg ikke spillede ret meget. trænede jeg med topspillere som Teemu Pukki, Anthony Jung og Jesper Lindstrøm, der nu spiller i Bundesligaen. Det var fantastiske gutter, og jeg er glad for, at jeg var en del af det omklædningsrum. 

Han fastslår desuden, at han døjede med nogle sproglige udfordringer i starten, som ikke ligefrem gjorde tingene lettere i Brøndby, men det kom han hurtigt efter. 

Filip Blazek nåede tre førsteholdskampe for Brøndby IF – to i pokalturneringen og et enkelt minut mod FC Midtjylland i Superligaen. Han tørner nu ud for MFK Skalica, hvor han er fast mand. 

Han er i øvrigt blevet omskolet til midtstopper – i Brøndby var han midtbanespller. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!