Medaljerne er placeret, nedrykkerne er fundet, og på fredag finder vi ud af, om Viborg FF eller FC Midtjylland tager den sidste danske kvalifikationsplads i Conference League.
Det er tid til at gøre boet op, og hvis vi sammenligner denne sæson med sidste års Superliga, træder flere interessante mønstre frem.
Det skal selvfølgelig siges, at slutspillene gør det svært at sammenligne klubbernes sæsoner én til én, da kun FC København, Randers FC og Brøndby IF kom i Top 6 både i foråret i år og i 2022.
Men sammenligningen giver en indikation af, hvordan klubbernes resultater har udviklet sig.
Mest markant er FC Nordsjællands og AGF's acceleration såvel spillemæssigt som i pointhøsten og dermed tabellen, hvor de to klubber er gået fra overlevelseskamp for et år siden til at tage sølv og bronze.
Og i den anden ende af tabellen skiller ikke mindst FC København og FC Midtjylland sig ud, især sidstnævnte.
Det er interessant at se, at FC København faktisk henter hele ni point færre end i sidste sæson, hvilket er med til at understrege, at københavnerne nok skal være glade for FC Midtjyllands markante dyk, og at ingen trådte i stedet og hentede de omkring to point per kamp, der sædvanligvis skal til for et mesterskab.
Og FC Midtjyllands tilbage er også markant set i lyset af, hvor gode FCM faktisk var i det netop overståede nedrykningsslutspil, hvor de fik 23 ud af 30 mulige point.
Men værst er naturligvis AaB's tilbagegang, der understreger, hvor dybt et fald, nordjyderne oplevede trods en delvis opblomstring i forårsmånederne, hvor man længe lignede det bedste bud på en overlever på bekostning af nu nedrykkede Horsens og det lille mirakel Lyngby.
Sidste sæsons nedrykkere og denne sæsons oprykkere er selvsagt ikke med i denne oversigt, da det ikke giver mening at sammenligne pointhøst i Superligaen og 1. Division.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Stopper karrieren
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT