Medaljerne er placeret, nedrykkerne er fundet, og på fredag finder vi ud af, om Viborg FF eller FC Midtjylland tager den sidste danske kvalifikationsplads i Conference League.
Det er tid til at gøre boet op, og hvis vi sammenligner denne sæson med sidste års Superliga, træder flere interessante mønstre frem.
Det skal selvfølgelig siges, at slutspillene gør det svært at sammenligne klubbernes sæsoner én til én, da kun FC København, Randers FC og Brøndby IF kom i Top 6 både i foråret i år og i 2022.
Men sammenligningen giver en indikation af, hvordan klubbernes resultater har udviklet sig.
Mest markant er FC Nordsjællands og AGF's acceleration såvel spillemæssigt som i pointhøsten og dermed tabellen, hvor de to klubber er gået fra overlevelseskamp for et år siden til at tage sølv og bronze.
Og i den anden ende af tabellen skiller ikke mindst FC København og FC Midtjylland sig ud, især sidstnævnte.
Det er interessant at se, at FC København faktisk henter hele ni point færre end i sidste sæson, hvilket er med til at understrege, at københavnerne nok skal være glade for FC Midtjyllands markante dyk, og at ingen trådte i stedet og hentede de omkring to point per kamp, der sædvanligvis skal til for et mesterskab.
Og FC Midtjyllands tilbage er også markant set i lyset af, hvor gode FCM faktisk var i det netop overståede nedrykningsslutspil, hvor de fik 23 ud af 30 mulige point.
Men værst er naturligvis AaB's tilbagegang, der understreger, hvor dybt et fald, nordjyderne oplevede trods en delvis opblomstring i forårsmånederne, hvor man længe lignede det bedste bud på en overlever på bekostning af nu nedrykkede Horsens og det lille mirakel Lyngby.
Sidste sæsons nedrykkere og denne sæsons oprykkere er selvsagt ikke med i denne oversigt, da det ikke giver mening at sammenligne pointhøst i Superligaen og 1. Division.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
Belgien – Senegal
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT