Medaljerne er placeret, nedrykkerne er fundet, og på fredag finder vi ud af, om Viborg FF eller FC Midtjylland tager den sidste danske kvalifikationsplads i Conference League.
Det er tid til at gøre boet op, og hvis vi sammenligner denne sæson med sidste års Superliga, træder flere interessante mønstre frem.
Det skal selvfølgelig siges, at slutspillene gør det svært at sammenligne klubbernes sæsoner én til én, da kun FC København, Randers FC og Brøndby IF kom i Top 6 både i foråret i år og i 2022.
Men sammenligningen giver en indikation af, hvordan klubbernes resultater har udviklet sig.
Mest markant er FC Nordsjællands og AGF's acceleration såvel spillemæssigt som i pointhøsten og dermed tabellen, hvor de to klubber er gået fra overlevelseskamp for et år siden til at tage sølv og bronze.
Og i den anden ende af tabellen skiller ikke mindst FC København og FC Midtjylland sig ud, især sidstnævnte.
Det er interessant at se, at FC København faktisk henter hele ni point færre end i sidste sæson, hvilket er med til at understrege, at københavnerne nok skal være glade for FC Midtjyllands markante dyk, og at ingen trådte i stedet og hentede de omkring to point per kamp, der sædvanligvis skal til for et mesterskab.
Og FC Midtjyllands tilbage er også markant set i lyset af, hvor gode FCM faktisk var i det netop overståede nedrykningsslutspil, hvor de fik 23 ud af 30 mulige point.
Men værst er naturligvis AaB's tilbagegang, der understreger, hvor dybt et fald, nordjyderne oplevede trods en delvis opblomstring i forårsmånederne, hvor man længe lignede det bedste bud på en overlever på bekostning af nu nedrykkede Horsens og det lille mirakel Lyngby.
Sidste sæsons nedrykkere og denne sæsons oprykkere er selvsagt ikke med i denne oversigt, da det ikke giver mening at sammenligne pointhøst i Superligaen og 1. Division.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
KOMMENTAR