Medaljerne er placeret, nedrykkerne er fundet, og på fredag finder vi ud af, om Viborg FF eller FC Midtjylland tager den sidste danske kvalifikationsplads i Conference League.
Det er tid til at gøre boet op, og hvis vi sammenligner denne sæson med sidste års Superliga, træder flere interessante mønstre frem.
Det skal selvfølgelig siges, at slutspillene gør det svært at sammenligne klubbernes sæsoner én til én, da kun FC København, Randers FC og Brøndby IF kom i Top 6 både i foråret i år og i 2022.
Men sammenligningen giver en indikation af, hvordan klubbernes resultater har udviklet sig.
Mest markant er FC Nordsjællands og AGF's acceleration såvel spillemæssigt som i pointhøsten og dermed tabellen, hvor de to klubber er gået fra overlevelseskamp for et år siden til at tage sølv og bronze.
Og i den anden ende af tabellen skiller ikke mindst FC København og FC Midtjylland sig ud, især sidstnævnte.
Det er interessant at se, at FC København faktisk henter hele ni point færre end i sidste sæson, hvilket er med til at understrege, at københavnerne nok skal være glade for FC Midtjyllands markante dyk, og at ingen trådte i stedet og hentede de omkring to point per kamp, der sædvanligvis skal til for et mesterskab.
Og FC Midtjyllands tilbage er også markant set i lyset af, hvor gode FCM faktisk var i det netop overståede nedrykningsslutspil, hvor de fik 23 ud af 30 mulige point.
Men værst er naturligvis AaB's tilbagegang, der understreger, hvor dybt et fald, nordjyderne oplevede trods en delvis opblomstring i forårsmånederne, hvor man længe lignede det bedste bud på en overlever på bekostning af nu nedrykkede Horsens og det lille mirakel Lyngby.
Sidste sæsons nedrykkere og denne sæsons oprykkere er selvsagt ikke med i denne oversigt, da det ikke giver mening at sammenligne pointhøst i Superligaen og 1. Division.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud