Tamme Vejle snubler igen

Vejle smed mandag point for anden kamp i streg i 1. division, da førerholdet spillede 0-0 mod Vendsyssel.



Vejle Boldklub har cruiset mod oprykning til Superligaen hele sæsonen, men nu ser det ud til, at der er kommet malurt i bægeret.

Førerholdet i 1. division spillede således 0-0 mod Vendsyssel, der ligger i bunden af oprykningsspillet, på udebane mandag.

Begge mandskaber var tamme i offensiven, og derfor var det ikke overraskende, at kampen endte uden mål.

Venstrebacken Miiko Albornoz, der har lavet 11 assists i sæsonen i NordicBet Ligaen, sad på bænken for Vejle, efter at han har været ramt af en skade.

Fraværet af chileneren kunne mærkes hos udeholdet, der uden held ofte forsøgte at skabe chancer på kanterne.

Pointtabet var Vejles andet i streg, efter at vejlenserne i sidste weekend tabte 1-2 til Sønderjyske.

Vejle har fire point ned til Hvidovre IF på andenpladsen. De to øverste placeringer i tabellen sikrer oprykning til Superligaen.

De helt store chancer lod vente på sig i første halvleg, hvor førerholdet kæmpede med at finde takten.

Vendsyssel spillede bedst og havde overtaget i spillet, der ofte foregik midt på banen.

Trods vaklende spil havde Vejle en stor dobbeltchance efter en halv time. Angriberen German Onugkha fik først sit skud pareret fra en spids vinkel, inden midtbanespilleren Mouhamadou Drammeh kanonerede bolden over mål.

En barsk vind, der ofte gjorde bolden uforudsigelig i luften, ødelagde rytmen i spillet efter pausen, hvor Vendsyssel igen havde bolden mest.

Hjemmeholdet formåede dog aldrig at sende et skud inden for målrammen i anden halvleg, mens Vejle-offensiven fortsat var uskarp, når det gjaldt.

Senere mandag sled Sønderjyske sig til en snæver 1-0-sejr mod Næstved på hjemmebane. Midtbanespilleren Lukas Björklund blev matchvinder med et mål kort efter pausen. Med sejren har sønderjyderne på tredjepladsen seks point op til Hvidovre.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Uruguay – Spanien

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Kroatien – Ghana

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

New Zealand – Belgien

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Jordan – Argentina