Vejle Boldklub har cruiset mod oprykning til Superligaen hele sæsonen, men nu ser det ud til, at der er kommet malurt i bægeret.
Førerholdet i 1. division spillede således 0-0 mod Vendsyssel, der ligger i bunden af oprykningsspillet, på udebane mandag.
Begge mandskaber var tamme i offensiven, og derfor var det ikke overraskende, at kampen endte uden mål.
Venstrebacken Miiko Albornoz, der har lavet 11 assists i sæsonen i NordicBet Ligaen, sad på bænken for Vejle, efter at han har været ramt af en skade.
Fraværet af chileneren kunne mærkes hos udeholdet, der uden held ofte forsøgte at skabe chancer på kanterne.
Pointtabet var Vejles andet i streg, efter at vejlenserne i sidste weekend tabte 1-2 til Sønderjyske.
Vejle har fire point ned til Hvidovre IF på andenpladsen. De to øverste placeringer i tabellen sikrer oprykning til Superligaen.
De helt store chancer lod vente på sig i første halvleg, hvor førerholdet kæmpede med at finde takten.
Vendsyssel spillede bedst og havde overtaget i spillet, der ofte foregik midt på banen.
Trods vaklende spil havde Vejle en stor dobbeltchance efter en halv time. Angriberen German Onugkha fik først sit skud pareret fra en spids vinkel, inden midtbanespilleren Mouhamadou Drammeh kanonerede bolden over mål.
En barsk vind, der ofte gjorde bolden uforudsigelig i luften, ødelagde rytmen i spillet efter pausen, hvor Vendsyssel igen havde bolden mest.
Hjemmeholdet formåede dog aldrig at sende et skud inden for målrammen i anden halvleg, mens Vejle-offensiven fortsat var uskarp, når det gjaldt.
Senere mandag sled Sønderjyske sig til en snæver 1-0-sejr mod Næstved på hjemmebane. Midtbanespilleren Lukas Björklund blev matchvinder med et mål kort efter pausen. Med sejren har sønderjyderne på tredjepladsen seks point op til Hvidovre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’