Tamme Vejle snubler igen

Vejle smed mandag point for anden kamp i streg i 1. division, da førerholdet spillede 0-0 mod Vendsyssel.



Vejle Boldklub har cruiset mod oprykning til Superligaen hele sæsonen, men nu ser det ud til, at der er kommet malurt i bægeret.

Førerholdet i 1. division spillede således 0-0 mod Vendsyssel, der ligger i bunden af oprykningsspillet, på udebane mandag.

Begge mandskaber var tamme i offensiven, og derfor var det ikke overraskende, at kampen endte uden mål.

Venstrebacken Miiko Albornoz, der har lavet 11 assists i sæsonen i NordicBet Ligaen, sad på bænken for Vejle, efter at han har været ramt af en skade.

Fraværet af chileneren kunne mærkes hos udeholdet, der uden held ofte forsøgte at skabe chancer på kanterne.

Pointtabet var Vejles andet i streg, efter at vejlenserne i sidste weekend tabte 1-2 til Sønderjyske.

Vejle har fire point ned til Hvidovre IF på andenpladsen. De to øverste placeringer i tabellen sikrer oprykning til Superligaen.

De helt store chancer lod vente på sig i første halvleg, hvor førerholdet kæmpede med at finde takten.

Vendsyssel spillede bedst og havde overtaget i spillet, der ofte foregik midt på banen.

Trods vaklende spil havde Vejle en stor dobbeltchance efter en halv time. Angriberen German Onugkha fik først sit skud pareret fra en spids vinkel, inden midtbanespilleren Mouhamadou Drammeh kanonerede bolden over mål.

En barsk vind, der ofte gjorde bolden uforudsigelig i luften, ødelagde rytmen i spillet efter pausen, hvor Vendsyssel igen havde bolden mest.

Hjemmeholdet formåede dog aldrig at sende et skud inden for målrammen i anden halvleg, mens Vejle-offensiven fortsat var uskarp, når det gjaldt.

Senere mandag sled Sønderjyske sig til en snæver 1-0-sejr mod Næstved på hjemmebane. Midtbanespilleren Lukas Björklund blev matchvinder med et mål kort efter pausen. Med sejren har sønderjyderne på tredjepladsen seks point op til Hvidovre.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

10. gang i træk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Færdig i Real Madrid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade