Torsdag den 27. oktober møder københavner-rivalerne FC København og Brøndby hinanden i DBU Pokalen. FCK har hjemmebane og vil derfor under normale omstændigheder afvikle kampen i Parken.
Problemet er bare, at arrangørerne af DJ-arrangementet Sensation Innerspace allerede om onsdagen går igang med at stille op til Skandinaviens største fest med deltagelse af 30.000 mennesker. Med andre ord: Parken er optaget.
Derfor forhandler FC København, Brøndby og DBU i disse dage om, hvad de kan gøre i stedet. Kampene i fjerde runde skal afvikles mellem tirsdag den 25. og torsdag den 27. oktober. Men at flytte kampen til tirsdag er ikke noget tema, for FCK har mandagskamp i Superliga-runden forinden. Gladsaxe Stadion, med plads til 13.546 tilskuere, har været i spil, men er angiveligt blevet droppet igen.
– Det seneste vi har fået at vide, er, at det nok ikke kan lade sig gøre at spille kampen på Gladsaxe Stadion, hvilket ellers ville være en fin løsning på det her problem. Indenfor rimelighedens grænser ønsker vi at være fleksible, for vi kan også godt se, at de står i en dum situation med den mandagskamp. Vi er konkurrenter, men vi ønsker også at samarbejde og skabe en løsning på problemet. Men vi er nok ud over rimelighedens grænser, hvis de vil have os til at køre til Odense eller Malmö, siger Brøndby-direktør Jan Lockhart til tipsbladet.dk.
Er Gladsaxe Stadion ikke en mulighed, begynder det at blive svært at finde et egnet sted i københavns-området. Farum Park kunne have været en mulighed, hvis ikke lige FC Nordsjælland skulle møde FC Midtjylland samme aften. Så hvad med Brøndby Stadion?
– Vi har sagt til FCK, at det er en mulighed at spille kampen på Brøndby Stadion, men det ønsker FCK ikke, og det forstår jeg sådan set godt, siger Jan Lockhart.
Under alle omstændigheder forventer parterne at have en løsning på tegnebrættet i løbet af i morgen. Leder af DBU Turneringer, Peter Ebbesen, vil i hvert fald ikke bidrage til debatten.
– Vi er i dialog med klubberne om fastsættelse af kampen, og den tager vi med Brøndby og FCK. Vi forventer en afklaring i løbet af i morgen og har ikke yderligere kommentarer, siger Ebbesen om sagen.
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
Aldrig set før
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Albert Grønbæk skifter agent
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER