Telia stopper som sponsor i næste uge: Parken skal have nyt navn

Når august bliver til september, hedder Danmarks nationalstadion ikke længere Telia Parken. Navnesponsoren stopper.



Siden 2014 har Danmarks største stadion heddet Telia Parken, men i næste uge er det slut. Telia stopper som navnesponsor, og dermed skifter stadion i første omgang tilbage til bare at hedde Parken.

FC København skriver i en pressemeddelelse, at Telia stopper ved udgangen af august, men giver ikke nogen konkret begrundelse for det afbrudte samarbejde. Kun at man er “blevet enige om at stoppe partnerskabet ud fra et ønske om at gå nye veje fra begge parters side.”

Læs også:Avis: Pione Sisto på plads i FC København

Foreløbig har FCK ikke nogen ny navnesponsor på rede hånd, og direktør Lars Bo Jeppesen siger, at man ikke vil skynde sig med at finde en ny en af slagsen.

– Det er oplagt at bruge denne mulighed til at sondere markedet efter en eller flere nye stadionpartnere, der kan bidrage til, at udviklingen omkring stadionoplevelsen kan accelereres yderligere. Vi er godt i gang med det arbejde, men det er vigtigere for os at finde den rigtige vej frem, end det er at gøre det hurtigt.

Læs også:Se billedet: Pione Sisto-agent spottet foran Telia Parken

– Derfor er det også endnu for tidligt for os at sige, hvilken løsning, vi ender med omkring stadionpartnerskabet, her vil vi gerne holde mulighederne åbne, lyder det fra Lars Bo Jeppesen.

FCK fortæller desuden, at Parken fra den nye sæson “skifter markant udseende”. Det gælder A- og D-tribuerne, altså de to endetribuner, som bliver en del af et nyt samarbejde, som FCK kalder New Vision.

– Med New Vision har vi inviteret en gruppe af vores vigtigste og største partnere – og også et par nye – med på en rejse omkring udviklingen af vores stadionoplevelse. Første fase vil være synligt allerede fra den kommende sæson, hvor to af tribunerne skifter karakter. Det er samtidig et skridt i retning af at skabe verdens bedste sponsorprodukt, som også er en erklæret ambition hos os, siger Lars Bo Jeppesen.

Det betyder, at Revolut og DFDS ikke længere skal figurere på de to tribuner.

Læs også:Medie: Pione Sisto landede i København natten til onsdag
Læs også:FCK-angriber sigtet for overfald: Nu dropper skotsk anklagemyndighed sagen
Læs også:Parken-boss trods stort milliontab: Vi vil stadig styrke holdet




LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job