Parken-boss trods stort milliontab: Vi vil stadig styrke holdet

Selv om FCK og selskabet bag får en stor økonomisk lussing i 2020, holder ledelsen fast i sin strategi om at investere penge, så holdet kan vinde mesterskabet og komme i et europæisk gruppespil.



Selv om selskabet bag FC København taber millioner af kroner i år, kommer det ikke til at ændre på ambitionerne eller vejen til at indfri dem. Det slår bestyrelsesformand Bo Rygaard fast.

Parken Sport & Entertainment er hårdt ramt af coronakrisen og de restriktioner, der holdt Lalandia lukket i foråret, og som sætter begrænsninger på FCK’s muligheder for at tjene penge. Første halvår gav 118 millioner kroner i underskud trods millioner af kroner i hjælpepakker fra staten.

De røde tal får dog ikke ledelsen til at gøre noget anderledes i FCK.

Læs også:FCK-boss efterlyser hjælpepakke: Ellers kan vi ikke drive vores virksomheder

– Vores strategi vil vi ikke ændre på. Vi har stadig det klare mål, at vi skal blive danske mestre og komme i et europæisk gruppespil, og derfor er det også nødvendigt for os fortsat at investere i, at Ståle og hans team kan have en meget stærk trup, siger bestyrelsesformand Bo Rygaard til fck.dk.

– Vi besluttede tilbage i 2019 strategisk, at vi ville investere i at holde sammen på holdet og styrke det yderligere, og det holder vi fast i. Vi er nødt til at se langsigtet på, hvad der er det rigtige for FCK og Parken, og her er vi fra bestyrelsens side ikke i tvivl om, at det er at sikre, at vi er konkurrencedygtige, så vi er klar, når den her svære tid er bag os.

Læs også:Parken bløder millioner: Får ingen effekt på Solbakkens budget

Det var særligt fodbolddelen af forretningen – FC København og Telia Parken – der kostede PSE penge i første halvår af 2020. Underskuddet lød på 93 millioner kroner. Alligevel rykker Rygaard og co. altså ikke noget på manager Ståle Solbakkens rådighedsbeløb.

– Han får det samme budget at køre videre med. Vi kan ikke stoppe de gode aktiviteter, vi har, som Bo Rygaard sagde til Ekstra Bladet mandag.

Parken Sport & Entertainment forventer et samlet underskud for 2020 på mellem 150 og 200 millioner kroner.

Læs også:Selskabet bag FCK har fået tocifret millionbeløb fra hjælpepakker
Læs også:Coronakrisen rammer selskab bag FCK: Stort underskud i første halvår
Læs også:Parken-nedjustering får ingen betydning for Solbakkens budget






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

10. gang i træk

FC Midtjylland – Viborg FF

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK