Parken-boss trods stort milliontab: Vi vil stadig styrke holdet

Selv om FCK og selskabet bag får en stor økonomisk lussing i 2020, holder ledelsen fast i sin strategi om at investere penge, så holdet kan vinde mesterskabet og komme i et europæisk gruppespil.



Selv om selskabet bag FC København taber millioner af kroner i år, kommer det ikke til at ændre på ambitionerne eller vejen til at indfri dem. Det slår bestyrelsesformand Bo Rygaard fast.

Parken Sport & Entertainment er hårdt ramt af coronakrisen og de restriktioner, der holdt Lalandia lukket i foråret, og som sætter begrænsninger på FCK’s muligheder for at tjene penge. Første halvår gav 118 millioner kroner i underskud trods millioner af kroner i hjælpepakker fra staten.

De røde tal får dog ikke ledelsen til at gøre noget anderledes i FCK.

Læs også:FCK-boss efterlyser hjælpepakke: Ellers kan vi ikke drive vores virksomheder

– Vores strategi vil vi ikke ændre på. Vi har stadig det klare mål, at vi skal blive danske mestre og komme i et europæisk gruppespil, og derfor er det også nødvendigt for os fortsat at investere i, at Ståle og hans team kan have en meget stærk trup, siger bestyrelsesformand Bo Rygaard til fck.dk.

– Vi besluttede tilbage i 2019 strategisk, at vi ville investere i at holde sammen på holdet og styrke det yderligere, og det holder vi fast i. Vi er nødt til at se langsigtet på, hvad der er det rigtige for FCK og Parken, og her er vi fra bestyrelsens side ikke i tvivl om, at det er at sikre, at vi er konkurrencedygtige, så vi er klar, når den her svære tid er bag os.

Læs også:Parken bløder millioner: Får ingen effekt på Solbakkens budget

Det var særligt fodbolddelen af forretningen – FC København og Telia Parken – der kostede PSE penge i første halvår af 2020. Underskuddet lød på 93 millioner kroner. Alligevel rykker Rygaard og co. altså ikke noget på manager Ståle Solbakkens rådighedsbeløb.

– Han får det samme budget at køre videre med. Vi kan ikke stoppe de gode aktiviteter, vi har, som Bo Rygaard sagde til Ekstra Bladet mandag.

Parken Sport & Entertainment forventer et samlet underskud for 2020 på mellem 150 og 200 millioner kroner.

Læs også:Selskabet bag FCK har fået tocifret millionbeløb fra hjælpepakker
Læs også:Coronakrisen rammer selskab bag FCK: Stort underskud i første halvår
Læs også:Parken-nedjustering får ingen betydning for Solbakkens budget




Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Crystal Palace vinder Conference League

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Messi-statue fjernes

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk