Erik ten Hag: Jeg blev advaret om Man Utd-job

Selv om mange sagde, at Manchester United var umulig at få succes i, insisterede Erik ten Hag på opgaven.



Erik ten Hag blev advaret om at tage imod tilbuddet om at blive manager for Manchester United. Men hollænderen kunne ikke modstå fristelsen og sagde rungende ja til udfordringen.

Det siger Erik ten Hag til fanmagasinet "United we Stand", skriver nyhedsbureauet AFP fredag.

– Alle sagde til mig, at jeg ikke kunne få succes i det job. De sagde, at det var umuligt. Mig? Jeg ønskede at tage den udfordring, siger Erik ten Hag.

I 2022 skiftede han fra et trænerjob i Ajax til jobbet i United, som tørstede efter succes og titler.

I sidste sæson lykkedes det United og ten Hag at vinde Liga Cuppen med en sejr i finalen over Newcastle. Det blev også til en tredjeplads i Premier League.

Siden har United leveret svingende resultater, og i denne sæson er det blevet til en del skuffende nederlag i især Champions League.

United vandt onsdag aften 2-1 hjemme over Chelsea i Premier League, men holdet har tabt 10 ud af 22 kampe på tværs af alle turneringer i denne sæson.

United røg ud af denne sæsons Liga Cup og er i Premier League ni point efter Arsenal, der topper rækken.

I Champions League tabte United blandt andet til FC København og ligger sidst i gruppen inden den sidste gruppekamp på tirsdag.

Siden legenden Alex Ferguson stoppede som United-manager i 2013, har United slidt med at finde en person, der kunne få klubben tilbage til toppen af engelsk fodbold.

United har forsøgt med David Moyes, Louis van Gaal, José Mourinho, Ole Gunnar Solskjær og Ralf Rangnick, før Erik ten Hag kom til.

– Jeg vidste, at det ikke ville blive nemt, men det var så fantastisk en klub med så fantastisk en fanbase.

– Folk elsker eller hader Manchester United. Jeg kan godt lide den slags klubber. Sådan var Ajax også, siger Erik ten Hag.

/ritzau/





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Han tager hjem fra VM

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber