Erik ten Hag blev advaret om at tage imod tilbuddet om at blive manager for Manchester United. Men hollænderen kunne ikke modstå fristelsen og sagde rungende ja til udfordringen.
Det siger Erik ten Hag til fanmagasinet "United we Stand", skriver nyhedsbureauet AFP fredag.
– Alle sagde til mig, at jeg ikke kunne få succes i det job. De sagde, at det var umuligt. Mig? Jeg ønskede at tage den udfordring, siger Erik ten Hag.
I 2022 skiftede han fra et trænerjob i Ajax til jobbet i United, som tørstede efter succes og titler.
I sidste sæson lykkedes det United og ten Hag at vinde Liga Cuppen med en sejr i finalen over Newcastle. Det blev også til en tredjeplads i Premier League.
Siden har United leveret svingende resultater, og i denne sæson er det blevet til en del skuffende nederlag i især Champions League.
United vandt onsdag aften 2-1 hjemme over Chelsea i Premier League, men holdet har tabt 10 ud af 22 kampe på tværs af alle turneringer i denne sæson.
United røg ud af denne sæsons Liga Cup og er i Premier League ni point efter Arsenal, der topper rækken.
I Champions League tabte United blandt andet til FC København og ligger sidst i gruppen inden den sidste gruppekamp på tirsdag.
Siden legenden Alex Ferguson stoppede som United-manager i 2013, har United slidt med at finde en person, der kunne få klubben tilbage til toppen af engelsk fodbold.
United har forsøgt med David Moyes, Louis van Gaal, José Mourinho, Ole Gunnar Solskjær og Ralf Rangnick, før Erik ten Hag kom til.
– Jeg vidste, at det ikke ville blive nemt, men det var så fantastisk en klub med så fantastisk en fanbase.
– Folk elsker eller hader Manchester United. Jeg kan godt lide den slags klubber. Sådan var Ajax også, siger Erik ten Hag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
TIPSBLADET SPECIAL