Erik ten Hag: Jeg blev advaret om Man Utd-job

Selv om mange sagde, at Manchester United var umulig at få succes i, insisterede Erik ten Hag på opgaven.



Erik ten Hag blev advaret om at tage imod tilbuddet om at blive manager for Manchester United. Men hollænderen kunne ikke modstå fristelsen og sagde rungende ja til udfordringen.

Det siger Erik ten Hag til fanmagasinet "United we Stand", skriver nyhedsbureauet AFP fredag.

– Alle sagde til mig, at jeg ikke kunne få succes i det job. De sagde, at det var umuligt. Mig? Jeg ønskede at tage den udfordring, siger Erik ten Hag.

I 2022 skiftede han fra et trænerjob i Ajax til jobbet i United, som tørstede efter succes og titler.

I sidste sæson lykkedes det United og ten Hag at vinde Liga Cuppen med en sejr i finalen over Newcastle. Det blev også til en tredjeplads i Premier League.

Siden har United leveret svingende resultater, og i denne sæson er det blevet til en del skuffende nederlag i især Champions League.

United vandt onsdag aften 2-1 hjemme over Chelsea i Premier League, men holdet har tabt 10 ud af 22 kampe på tværs af alle turneringer i denne sæson.

United røg ud af denne sæsons Liga Cup og er i Premier League ni point efter Arsenal, der topper rækken.

I Champions League tabte United blandt andet til FC København og ligger sidst i gruppen inden den sidste gruppekamp på tirsdag.

Siden legenden Alex Ferguson stoppede som United-manager i 2013, har United slidt med at finde en person, der kunne få klubben tilbage til toppen af engelsk fodbold.

United har forsøgt med David Moyes, Louis van Gaal, José Mourinho, Ole Gunnar Solskjær og Ralf Rangnick, før Erik ten Hag kom til.

– Jeg vidste, at det ikke ville blive nemt, men det var så fantastisk en klub med så fantastisk en fanbase.

– Folk elsker eller hader Manchester United. Jeg kan godt lide den slags klubber. Sådan var Ajax også, siger Erik ten Hag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Anton Gaaei-handel meldes død

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

FC København bekræfter transfer

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou