Han blev rygtet til den italienske storklub Inter i juni, men torsdag blev det en realitet, at Theo Sander fortsætter karrieren i Superligaen.
Målmandstalentet skifter fra AaB til FC København, hvor han har underskrevet en fem-årig aftale.
Tipsbladet talte efter torsdagens træning med Theo Sander, hvor den unge målmand forklarede sin beslutning om at skifte til FC København, hvor kampen om spilletid må siges at være benhård.
– Først og fremmest er jeg utroligt stolt over et stort skifte til en rigtig stor klub. Så jeg er glad og tilfreds. Jeg var ikke garanteret spilletid i AaB, så derfor vurderede jeg, at FCK havde en bedre plan for mig, siger Theo Sander.
– Den plan er, at jeg nu skal ind og lære en masse af en dygtig målmand, der står nu, og så skal jeg spille førsteholdsfodbold på et tidspunkt.
Theo Sander afviser, at han har fået lovning på, at han kan få spilletid i FC Københavns kampe i pokalturneringen i denne sæson.
– Jeg tror ikke, at man kan love noget i fodbold. Hvis jeg klarer det godt til træning og udenfor banen, så tror jeg, at det er noget, de vil overveje. Men som sagt er der sgu ikke noget, der er lovet, siger Sander.
Trods interessen fra udlandet var den 18-årige målmand ikke i tvivl om, at den bedste løsning var at skifte til FC København.
– Det her var en kæmpe mulighed, som jeg ikke kunne sige nej til. FCK havde den bedste plan for mig, og det var det, jeg gik efter.
Tipsbladet har også talt med Jacob Neestrup om indkøbet af Theo Sander. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE